Головна » Актуально » 10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

   Всесвітній день психічного здоров’я (англ. World Mental Health Day) відзначають 10 жовтня, починаючи з 1992 року. Цей день було засновано з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Він створений, щоб привернути увагу до цієї проблеми та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.

   За даними ВООЗ, на психічні захворювання в наші дні страждають більше 450 мільйонів людей. А в західних країнах кожна сьома людина страждає параноєю, шизофренією або схильна до депресій та алкоголізму.

   Згідно статистики в Україні 1,2 млн жителів (це більше 3 % всього населення) страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає.

   У місті Луцьку перебувають під диспансерним наглядом лікарів з розладами психіки і поведінки більше 7800 дорослих та 800 дітей.

   За прогнозами фахівців до 2020 року психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які лідируватимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних з цими захворюваннями.

    Психічні розлади можуть вказувати на наявність багатьох інших проблем зі здоров’ям або навпаки — можуть викликатися цими проблемами. Вони можуть виникати у будь-якому віці у людей, які представляють найрізноманітніші культури.

   Психічне здоров’я визначається не тільки відсутністю психічного розладу, але і як стан благополуччя, при якому людина може реалізувати свій власний потенціал, справлятися зі звичайними життєвими стресами, продуктивно і плідно працювати, а також вносити вклад в життя своєї спільноти.

   Фактори, які впливають на психічне здоров’я, поділяються на сприятливі, провокуючі і підтримуючі.

   Сприятливі фактори можуть бути генетично зумовленими, біологічними, психологічними та соціальними і підсилюють сприйнятливість людини до психічного захворювання, підвищуючи ймовірність його розвитку за умов впливу провокуючих факторів.

   Провокуючі фактори викликають розвиток захворювання. Деякі люди з підвищеною сприйнятливістю до психічного розладу не захворіють ним ніколи або не хворіють дуже довго. Зазвичай провокуючі чинники діють неспецифічно. Від них залежить час початку захворювання, але не сам характер хвороби. Провокуючі чинники можуть бути фізичними, психологічними чи соціальними.

   Від підтримуючих факторів залежить тривалість захворювання після його початку. Коли сприятливі і провокуючі фактори вже припинили свою дію, підтримуючі чинники продовжують існувати і можуть піддаватися корекції.

   Найбільш ефективними способами підвищення стресостійкості та профілактики психічного здоров’я є наступні:

   1. Визначте природу свого стресу: знайдіть першопричини. Знайдіть час побути наодинці із собою і записати в блокноті все, що викликає у вас занепокоєння.

   2. Складіть план по зменшенню впливу стресу на ваше життя. Включіть до свого режиму дня обов’язковий відпочинок. Виявивши джерела стресу, намагайтеся менше приділяти їм часу. Замініть це заняттям хобі, спілкуванням з приємними для вас людьми, рідними, близькими.

   3. Поділіться своїми проблемами з іншими людьми. Це можуть бути друзі, родичі та колеги. Не залишайтеся наодинці зі своїми переживаннями.

   4. Якщо можливо, вирішуйте тривожні ситуації невідкладно. Не приховуйте образи, одразу вирішуйте робочі конфлікти. Якщо стрес викликають невизначені події і сценарії, продумайте їх детально і прийміть рішення настільки швидко, наскільки це можливо.

   5. Уникайте або максимально обмежуйте час спілкування з людьми, які вам не приємні.

   6. Вчіться справлятися зі стресом. Будьте зібрані і стримані, намагайтеся контролювати прояв негативних емоцій по відношенню до оточуючих.

   7. Підтримуйте фізичну активність. Заняття спортом, медитативні техніки, свіже повітря і фізичні навантаження допоможуть зняти психічну напругу.

   8. Робіть масаж, приділіть щодня хоча б 20 хвилин розслабленню.

   9. Правильно харчуйтеся, уникайте надмірного вживання алкоголю, кофеїну, краще відмовитися від шкідливих звичок повністю.

   10. Дотримуйтесь графіка сну, максимально ефективно використовуйте робочий час, щоб не лягати спати надто пізно. Не дивіться телевізор перед сном, краще почитайте хорошу книгу або послухайте спокійну негучну музику. Намагайтеся мінімізувати сторонні шуми і подразники, коли засинаєте.

   Психічне здоров’я кожного в першу чергу залежить від нього самого і його близьких. Задача кожної сучасної людини зберігати свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, і за необхідності звертатися за допомогою, а не пускати на самоплив симптоми перевантаження, депресії, емоційної нестійкості.

    Якщо ви відчуваєте, що не в змозі скористатися цими порадами і самостійно впоратися зі стресами і проблемами у вашому житті, обов’язково зверніться за професійною допомогою. Це допоможе уникнути можливих негативних наслідків стресу. Не займайтеся самолікуванням без консультації фахівця!

   Будьте уважними один до одного і, в першу чергу, до себе! Зберігайте власне психічне здоров’я та пам’ятайте про людей з психічними розладами, які поруч.   Управління охорони здоров’я

   Луцької міської ради