Головна » Актуально » «Антикризовий пакет» Прем᾽єр-міністра України А.Яценюка

«Антикризовий пакет» Прем᾽єр-міністра України А.Яценюка

Верховна Рада України прийняла антикризовий урядовий законопроект № 4576 «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні». У ньому Уряд підвищує податки, урізає соціальні виплати і скорочує держапарат – усе, аби лишень уникнути фінансової катастрофи. Що передбачає «антикризовий пакет» А. Яценюка для соціальної сфери та пересічних громадян? 

 

Підняття тарифів на природний газ та енергоносiї для населення

«В сьогоднiшнiх умовах ми зобов’язанi підняти тарифи на енергоносiї, щоб не збанкротувала країна, щоб привести у відповідність навіть не до економічного обґрунтованого рiвня, а хоча б до рівня Росiї, – зазначив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Окрім того, підняття тарифів було однією з умов МВФ для надання кредиту.

Підвищення тарифів буде поетапним і триватиме до 2018 року. Згідно із законопроектом, збільшення цін на газ для населення передбачається вже з 1 травня на 50%. Водночас підвищення тарифів буде супроводжуватися впровадженням нової системи соціальної підтримки, яка охопить до 30% населення. Кожна малозабезпечена сiм’я буде додатково отримувати до 500 гривень на оплату», – зазначив А.Яценюк.

 

Допомогу при народженні дитини урівняють

Виплати допомоги при народженні дитини вирішили уніфікувати. Тепер розмір допомоги становитиме 41280 грн, незалежно від кількості дітей в сім’ї. Найбільше при такому підході втратять багатодітні батьки, які очікують другу, третю і будь-яку подальшу дитину. До цього допомога при народженні другої дитини становила 60 мінімумів (71 тис. грн) і 120 мінімумів (141 тис. грн) для третьої і кожної наступної.

Перші 10 320 грн виплачуватимуться одразу при народженні, а решта суми – протягом трьох років рівними частинами.

 

Підвищення акцизів на алкогольні напої та тютюнові вироби

Закон збільшує ставки акцизного податку на алкогольні напої та тютюнові вироби на 25%, пиво – на 42.5%. Таким чином, сукупне підвищення ставок на спирт та алкогольні напої в 2014 р. складе 39%, на тютюнові вироби – 31.5%, на пиво – 42.5%.

«Пляшка пива, яка коштувала 8 грн, коштуватиме 8,5 грн, пачка цигарок, яка коштує 15 грн, коштуватиме 16, а ціна пляшки горілки, що коштувала 32 грн, зросте до 35 грн. Мало? Я буду аплодувати, якщо більше піднімете акцизи», – зазначив Прем’єр-міністр.

 

Прогресивна шкала оподаткування доходів фізичних осіб

Починаючи з 300 тис. грн податок становитиме 20%, з 500 тис. грн – 25%. Таких людей в країні, за попередніми підрахунками, 300 тисяч, які володіють 60% всіх активів в Україні.

«1,7% багатих українців повинні заплатити податки, щоб 98% українців відчули, що в країні прийшов час соціальної справедливості», – пояснив Прем’єр-міністр цю ініціативу. Водночас було вирішено відмовитись від оподаткування доходів з банківських депозитів, принаймні в цьому році.

 

Скорочення силовиків та чиновників

Під скорочення потраплять близько 24 тис. чиновників, 79,4 тис. працівників МВС, 3,35 тис. СБУ-шників, 2,263 тис. – з прокуратури. Лише на звільненні силовиків планують заощаджувати 1,35 млрд грн на рік.

«Ми ще скоротимо центральні органи виконавчої влади на кількість до 20%», – пообіцяв А.Яценюк.

 

Скорочення VIP-пенсій

Пенсійні виплати, які перевищують 10 тис. гривень, пропонується оподатковувати на 15%. Фактично «під ніж» підуть і пенсії держслужбовців, суддів, прокурорів, слідчих, працівників місцевого самоврядування, дипломатів та ін. Законом також пропонується перевести їх на загальний принцип нарахування пенсій у розмірі 70% від зарплати. Таке рішення, в сукупності з іншими заходами, дозволить вже в 2014 році знизити витрати Пенсійного фонду на 1,358 млрд грн.

 

Збільшення податку на нерухомість

Податок на нерухомість було відстрочено до 2014 року. Раніше Податковим кодексом передбачалося оподатковувати житлову площу, тепер же платити доведеться за загальну площу нерухомості, а це в 1,5-2 рази більше. Разом з цим розшириться кількість об’єктів, з яких стягнуть податок. А квартир із загальною площею більше 120 кв. м більше, ніж тих, де не менше 120 кв. м припадає на житлову площу.

 

Введення ПДВ на ліки – 7%

У пояснювальній записці до документу пишеться: «Запровадити оподаткування ПДВ за ставкою 7% на операції з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення (імпорт та постачання виробником)». До цього часу українці не платили ПДВ при купівлі ліків чи медичних виробів. Також обнуляються пільги з ПДВ на першу поставку ліків. Подібні ініціативи раніше обговорювалися в Україні, але далі розмов діло поки не йшло.

 

Пенсійний збір при купівлі валюти

«Антикризовим законом» вводять також і збір у 0,5% при купівлі валюти. При чому платити його будуть і юридичні, і фізичні особи, і в безготівковій та готівковій формі. Раніше в Україні вже вводився одновідсотковий збір при купівлі готівкової валюти, який був скасований через кілька років.

 

Замороження мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму, пенсій

Зарплати бюджетників і пенсій заморозять на поточному рівні – вони будуть підвищуватися тільки на рівень інфляції, аби компенсувати зростання цін. Мінімальну зарплату та прожитковий мінімум протягом цього року Уряд вирішив не змінювати. «Вони залишатимуться на тому рівні, що був встановлений на 1 січня цього року», – заявив А.Яценюк.