Головна » Актуально » «Державна політика щодо раціонального використання енергоресурсів. Впровадження енергозберігаючих технологій на Волині»

«Державна політика щодо раціонального використання енергоресурсів. Впровадження енергозберігаючих технологій на Волині»

   Ще у передвиборчій програмі кандидата в Президенти України В.Ф.Януковича «Україна для людей» було чітко зазначено, що «…Першочерговим завданням найближчих років є масштабна модернізація національного виробництва, впровадження енергозбереження, зростання продуктивності праці, зміцнення конкурентних позицій вітчизняного виробника на зовнішніх товарних ринках...».

   Тому, забезпечуючи послідовне втілення в життя основних концептуальних напрямків, Президент України В.Ф.Янукович в комплексному дорученні № 1-1/729 від 20.04.2010 за результатами зустрічей з керівниками місцевих органів виконавчої влади, виокремив питання розроблення і впровадження заходів з енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії.

   На виконання вищевказаного доручення Президента України облдержадміністрацією було розроблено проект Регіональної програми підвищення енергоефективності Волинської області, який 27 липня 2010 року в цілому схвалено на засіданні Регіональної ради з питань взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування від 27 липня 2010 року. Після узгодження проекту вищевказаного програмного документа в профільних міністерствах і відомствах та на засіданнях постійних комісій обласної ради, Рішенням сесії обласної ради від 13 травня 2011 року № 4/16 затверджено Регіональну програму підвищення енергоефективності Волинської області на 2011-2015 роки.

   Метою Програми є:

- зменшення енергоємності виробництва одиниці продукції, виконаних робіт, наданих послуг;

- скорочення рівня невиробничих втрат паливно-енергетичних ресурсів та води;

- зниження рівня споживання ПЕР та води в бюджетних установах;

- оптимізація структури енергетичного балансу області шляхом зменшення частки викопних органічних видів енергоресурсів, зокрема, природного газу, та заміщення їх іншими видами енергоресурсів, у тому числі отриманими з альтернативних джерел енергії, та вторинними ресурсами.

   В рамках виконання Регіональної програми підвищення енергоефективності Волинської області на 2011-2015 роки, згідно з оперативними даними, у  2013 році в області впроваджено 1120 енергоефективних заходів, на реалізацію яких використано 140 млн гривень. Розрахунковий економічний ефект становить 54,8 млн гривень. Здійсненими заходами за звітний період забезпечено економію ПЕР в обсязі 42,7 тис. т.у.п.

Протягом 2013 року в області залучено в паливно-енергетичний баланс області енергоносії вироблені з нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії в обсязі 28,45 тис. т.у.п. Зокрема, на Локачинському газовому родовищі видобуто 29,5 млн м3 природного газу (відноситься до нетрадиційного виду палива) і вироблено 61,3 млн кВт-год електроенергії. В систему газопостачання області відпущено 7,2 млн м3 природного газу. Витрати газу на виробництво електроенергії становили 22,3 млн куб. метрів. В енергосистему відпущено 59,7 млн кВт-год. електроенергії.

   У 2013 році енергозберігаючі заходи здійснювалися у промисловості (використано 54,1 млн грн або 38,6 відсотка від загальної суми коштів, спрямованих енергозбереження у січні-грудні 2013 року), житлово-комунальному господарстві (17,9 млн грн або 12,8 відсотка), сільськогоспо-дарському комплексі (26,2 млн грн або 18,7 відсотка), бюджетній сфері (41,8 млн. грн. або 29,9 відсотка).

   В бюджетній сфері реалізовано 690 енергоефективних заходів, на що спрямовано 41,7 млн гривень. Економія ПЕР у бюджетній сфері становила 7,5 тис. т.у.п., вартість яких 13,1 млн гривень. У 2013 році в бюджетній сфері області використано природного газу на 4,4 відсотка менше, ніж у 2012 році.

   За січень-грудень 2013 року здійснено заміну 98 одиниць котельного обладнання, на що використано 10,4 млн. гривень. З цієї кількості 87 котлів (69 твердопаливних, 18 газоспоживаючих) встановлено у бюджетній сфері (у тому числі впроваджено 17 твердопаливних котлів, які замінили газоспоживачі котли).

   На реалізацію заходів з поліпшення теплозахисних властивостей будівель (заміна вікон, дверей, утеплення стін) використано 29,1 млн гривень. Переважно ці заходи здійснювалося в закладах бюджетної сфери.

   ПАТ «Волиньобленерго» на реалізацію технічних заходів з економії електроенергії (18 заходів) спрямовано майже 33 млн гривень. За рахунок цього використання електроенергії знижено на 17,0 млн кВт/год.

   ПАТ «Волиньгаз» на впровадження комплексу заходів з економії природного газу використано 6,2 млн гривень. Зокрема, у 2013 році в житловому фонді області встановлено 8868 лічильників природного газу, з яких 4941 приладів – за рахунок коштів цільової надбавки до тарифу на постачання природного газу.

   Рівень оснащення населення області лічильниками природного газу станом на 01.01.2014 становить 74,4 відсотка. З початку року цей показник зріс на 2 відсоткових пункта. Абоненти, які використовують газ на опалення і комунально-побутові потреби, оснащені приладами обліку газу на 99,35 відсотка.

   Між Луцькою міською радою, ДКП «Луцьктепло» та Європейським банком реконструкції та розвитку (далі ЄБРР) підписано угоду про підготовку кредитного фінансування реалізації Проекту реконструкції системи теплопостачання м. Луцька, що передбачає надання гранту розміром 4 мільйони євро (фонд Е5Р), кредиту на 10 мільйонів євро (ЄБРР) та технічна допомога ЄБРР в розмірі 0,9 млн євро. На цей час передбачається завершення ТЕО, підписання кредитної та грантової угоди, початок реалізації проектів та перші виплати.

   У ході підготовки до опалювального сезону 2013-2014 років ДКП «Луцьктепло» ліквідувало дві малоефективні підвальні котельні по пр.Волі, буд. № 4 і 8 з підключенням теплових навантажень до квартальної котельні по вул. Потапова, 10.

   Разом з тим, виконано роботи із реконструкції теплової мережі протяжністю 470 метрів із попередньоізольованих трубопроводів до котельні на проспекті Волі, 8. В приміщенні існуючої підвальної котельні на проспекті Волі, 4 влаштовано центральний тепловий пункт, де змонтовано насосне обладнання для забезпечення тепловою енергією 5 навколишніх будинків, які раніше були підключені до старих підвальних котелень. До того ж у даному тепловому пункті встановлено систему автоматичного регулювання подачі теплоносія в залежності від температури зовнішнього середовища.

   В рамках реалізації основної концепції залучення приватних інвесторів до втілення енергоефективних проектів у галузі виробництва та постачання теплової енергії проведено реконструкцію газоспоживаючих котелень із встановленням твердопаливних котлів у Луцькому районі в селах Маяки (здійснює теплопостачання чотирьох закладів бюджетної сфери) та Підгайці (здійснює теплопостачання трьох закладів бюджетної сфери). Аналогічні роботи проведені інвесторами на котельнях ПТУ № 5 м.Ковель, ЗОШ І-ІІІ ступеня № 1 м. Камінь-Каширський та ЗОШ І-ІІІ ступеня с. Підцир’я Камінь-Каширського району. Завдяки цьому буде забезпечено вивільнення близько  740 тис. метрів кубічних природного газу на рік.

   Також за рахунок встановлення інвесторами блочно-модульної котельні (з використанням твердопаливних котлів на місцевих видах палива) забезпечується скорочення біля 10 відсотків витрат на оплату одиниці спожитої теплової енергії для Ковельського професійного ліцею.

   З метою поширення інформації щодо впроваджених енергофективних заходів, технологій та обладнання, департаментом спільно із Академією муніципального управління здійснено підготовку та на базі Ковельського промислово-економічного коледжу Луцького національного технічного університету у липні 2013 року проведено міжнародну науково-практичну конференцію на тему «Механізми державного управління та місцевого самоврядування для реалізації програм енергоефективності».

   Обсяг виробництва торфобрикетів на ДП «Волиньторф» у 2013 році становив 126,8 тис. тонн. Бюджетним організаціям області за січень-грудень 2013 року реалізовано  31,5 тис. тонн торфобрикетів. Загальний рівень використання місцевих видів палива у структурі енергоспоживання бюджетних закладів області для потреб теплопостачання становить біля 40 відсотків.

   Згідно з дорученням голови обласної державної адміністрації від 13.05.2010 № 2259/17/2-10 та протоколу виїзної наради у Турійському районі від 18 травня 2010 року проводяться роботи із реконструкції існуючої (або непрацездатної) мережі зовнішнього освітлення області в розрізі доріг різних категорій із використанням енергоефективного освітлювального обладнання. Станом на 01.01.2014 року загальна кількість світильників систем зовнішнього освітлення, що функціонують в населених пунктах області становить 41917 одиниць, рівень оснащення світильниками в середньому по області становить 74,4 відсотка.

   Всього з 01.04.2010 року в сільських населених пунктах та райцентрах (без урахування міст обласного значення) області забезпечено додаткове функціонування 15880 світлоточок із використанням енергоефективних освітлювальних приладів. При загальній кількості 25082 прилади зовнішнього освітлення у зазначених населених пунктах, частка розширення мережі зовнішнього освітлення становить 63,3 відсотка.

   Найвищі рівні оснащення зовнішнім освітленням населених пунктів у Старовижівському (97,7 %), Турійському (96,3 %), Маневицькому (87,8 %) та Ковельському (81,6 %) районах.

    Протягом 2013 року в населених пунктах області встановлено 3338 світильників. Всього на це використано 6137,026 тис. грн., з яких  5639,983 тис. грн. – бюджетні кошти, а 497,043 тис. грн. – залучені кошти.

   Найбільше світлоточок у цьому році встановлено у:

- Горохівському районі (694 од.);

- Камінь-Каширському районі (300 од.).

   Окремо зазначимо, що в листопаді 2013 року, в рамках V Міжнародного бізнес-форуму з енергоефективності та відновлюваної енергетики (м.Київ), було презентовано проекти таких стратегічних для всього напрямку енергоефективності документів, як:

- Національний план дій з енергоефективності до 2020 року;

- Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року.

   «Волинська область – один із лідерів в державі за рівнем розрахунків за природний газ, а також за скороченнями об'ємів використання цього ресурсу». Про це  на урядовій відеоселекторній нараді повідомив Віце-прем'єр-міністр України О.Вілкул. Загалом же обговорювали питання проходження опалювального сезону, оплати за енергоносії, стан автомобільних доріг, запобігання надзвичайним ситуаціям у зимовий період тощо.

   За словами Віце-прем'єр-міністра, рівень розрахунків Волині за природній газ становить 97%. Наразі за 2013 рік область боргує лише 8 млн грн. Водночас, завдяки активному застосуванню енергозберігаючих технологій, зокрема, у бюджетній сфері, вдалося на 7,8% у порівнянні з 2012-м скоротити споживання газу в області, що дало суттєву економію.

   Голова облдержадміністрації Б.Клімчук подякував О.Вілкулу за високу оцінку та зазначив, що ситуація в області – контрольована і штатна, всі структури працюють злагоджено.

   У енергоощадну реконструкцію котелень десятка медичних та навчальних закладів Волині залучено приватний капітал. Місцева компанія «Бренвель» має намір інвестувати у цей проект близько 4 мільйонів гривень. Йдеться про заміну газових котлів на твердопаливні. Використання альтернативних джерел палива зекономить щонайменше 20% вартості енергоносіїв.

    Перший заступник голови облдержадміністрації О.Башкаленко провів консультації за участю представника компанії-інвестора та керівників бюджетних установ. У ході обговорення присутні узгодили деталі, обсяги і терміни виконання робіт. Так, проектна документація на усі об’єкти буде готова уже до 1 квітня ц.р. Власне ж, сама реконструкція котельного господарства розпочнеться після завершення опалювального сезону.

   О.Башкаленко наголосив, що зекономлені у результаті модернізації кошти будуть залишені бюджетним закладам на зміцнення матеріальної бази.

   Перший заступник голови облдержадміністрації також рекомендував керівникам не здавати газові котли у брухт, а законсервувати їх.

   У переліку об’єктів – лікарні, школи та професійні училища Камінь-Каширського, Маневицького, Старовижівського, Локачинського, Луцького та Любомльського районів.