Головна » Актуально » Європейський розвиток Волині

Європейський розвиток Волині

   9 травня вважається Днем народження Європейського Союзу. Саме у цей день 63 роки тому міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман представив усьому світові своє бачення майбутнього єдиної Європи, як ключ до миру та добробуту на континенті у той час, коли люди ще не відійшли від травм минулої війни, а Європа уже стояла на порозі нового воєнного конфлікту. Декларація Шумана є відправною точкою на шляху до Дня Європи.  Тоді у Парижі 9 травня 1950 року він закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління новій наднаціональній структурі. Це стало „наріжним каменем Європейської федерації”. Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир на нашому континенті.

   Три з половиною десятиліття потому на Міланському саміті 1985 року лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати 9 травня як „День Європи”.

    Ця дата співпадає з Днем Перемоги у Другій світовій війні і не дає нам забути про те, що нинішньому миру передували кровопролитні війни та величезні втрати.

   День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є політичним символом та атрибутом Європейського Союзу.

   Головна місія відзначення Дня Європи у країнах ЄС полягає у поширенні ідей європейської ідентичності серед громадян Європейського Союзу, утвердження спільних європейських цінностей.

   Україна – єдина держава, що не є членом Європейського Союзу, у якій День Європи відзначається на державному рівні.

   Щорічне відзначення згаданого заходу у нашій державі започатковано Указом Президента України від 19 квітня 2003 року № 339, яким встановлено третю суботу травня датою святкування Дня Європи.

    Відзначення Дня Європи в Україні − це важливий крок у зміцненні самоідентифікації України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи. Його основною метою є:

   – формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України;

   – ознайомлення широкого кола громадськості з європейськими цінностями та традиціями;

   – популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема молоді;

   – залучення населення усіх регіонів України до участі у євро інтеграційних заходах.

   Цього року День Європи в Україні святкується 18 травня.

   Реалізація на регіональному рівні державної політики, спрямованої  на  інтеграцію України в європейський політичний та економічний простір є на сьогодні одним з важливих напрямів діяльності обласної державної адміністрації у сфері міжнародного співробітництва. Вагоме місце у цьому процесу належить реалізації заходів, приурочених до Дня Європи. Починаючи з 2003 року це свято дає змогу у черговий раз наочно переконатися у тому, що українське та європейське суспільство тісно пов’язані між собою не лише географічно, а й у історичному та духовному сенсі.

   З метою належного відзначення в області Дня Європи головою облдержадміністрації видано розпорядження від 20 березня 2013 року № 118, яким затверджено План заходів, яким передбачається провести ряд інформаційних, культурно-мистецьких та спортивно-масових заходів задля підвищення рівня поінформованості громадськості щодо європейської інтеграції.

   Зокрема, 18-19 травня у містах та районах Волині пройдуть масове дійство “Європейське містечко”,  Міжнародний джаз-фолькфестиваль “Музичні діалоги – 2013”, Міжнародна культурно-освітня акція “Ніч музеїв” у Волинському краєзнавчому музеї, засідання  круглого столу “Україна на шляху до Європи”, дискусійний клуб “Українській молоді –  європейські цінності”, заочна подорож для учнівської молоді “Столицями Європи”.

   Протягом травня у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих та позашкільних закладах будуть проведені тематичні лекції, уроки, виховні години, засідання євроклубів, брейн-ринги, виставки стіннівок, плакатів, малюнків, присвячених висвітленню сутності та ролі Європейського Союзу у сучасному світі. У бібліотеках будуть організовані тематичні книжкові виставки, інформаційні експозиції, літературні читання з питань діяльності Європейського Союзу та відзначення Дня Європи.

   В області також заплановано проведення ряду тематичних та святкових зустрічей, фестивалів, концертів, конкурсів та змагань з заохочувальними призами та подарунками.

 

    Зовнішньоекономічна діяльність області у квітні 2013 року

   За два місяці 2013 року (січень-лютий) зовнішньоторговельний оборот товарами області склав 262,6 млн.дол.США. При цьому обсяги експортних поставок товарів дорівнювали 89,0 млн.дол.США, а імпортні надходження становили 174,6 млн.дол.США. Співвідношення експорт/імпорт, як і в попередні періоди, залишається на користь імпорту. Абсолютне значення сальдо від’ємне (склало 84,6 млн.дол.США), що у 2,8 рази більше ніж 2012 року.

   Експортно-імпортні операції товарами волинські суб’єкти господарської діяльності здійснювали з представниками бізнесових кіл 73 держав світу. Найбільшими торгівельними партнерами області у звітному періоді залишаються країни ЄС та СНД, зовнішня торгівля з якими становить 95% від загального її обсягу.

   Значно менші обсяги зовнішньої торгівлі припадають на країни Азії, Америки та Африки – загалом 5%.

   Основними споживачами продукції волинського виробництва залишаються країни ЄС та СНД, обсяги експорту товарів до яких становлять 97,4%. Серед них найбільші поставки товарів здійснювалися до Німеччини (35,4% від загальних обсягів експорту області), Росії (19,2%), Польщі (10,6%), Угорщини (6,9%), Казахстану (6,1%)  і Білорусі (4,8%).

   У товарній структурі експорту 26,4% (від загальних обсягів вивезеної продукції з області) займає електричне обладнання, 16,6% – механічні пристрої, 13,3% – деревина та вироби з неї, 9,2% – меблі, 5,3% – молочні продукти, 4,2% – насіння і плоди олійних рослин, 3,7% – текстильний одяг, 3,6% – вироби з полімерних матеріалів та пластмас, 2,1% – папір та картон, по 1,7% – вироби з чорних металів та м’ясопродукти, 1,6% – транспортні засоби.

   При цьому, у країни ЄС поставлялися переважно електричне обладнання, механічні пристрої, деревина та вироби з неї, текстильний одяг, насіння  і плоди олійних рослин, вироби з полімерних матеріалів, пластмас та чорних металів, а в країни СНД – продукція тваринництва, меблі, механічні пристрої, деревина та вироби з неї, папір і картон.

   Значні об’єми імпорту товарів надійшли з країн-членів ЄС, що становили 76% від загальних імпортних надходжень в область, та СНД – 17,8%. Найбільшими імпортерами області є Німеччина (26,2%), Білорусь (14,8%), Польща (11,3%), Угорщина (9,1%), Франція (8,4%) та Італія (6,5%).

   Номенклатуру імпортних товарів складають траспортні засоби – 36,5% від сукупного імпорту в область, нафтопродукти – 14,1%, полімерні матеріали, пластмаси – 9,8%, електричне обладнання – 8,5%, механічні пристрої – 8,1%, м'ясо і субпродукти – 3,5%, чорні метали – 3,2%,  вироби з деревини – 3,1%.

   З країн ЄС одержували переважно транспортні засоби, електричне обладнання, полімерні матеріали, пластмаси, м’ясо та субпродукти, механічні пристрої, з країн СНД – нафтопродукти, чорні метали та вироби з них, полімерні матеріали, вироби з деревини.

   Найбільші обсяги як експорту, так і імпорту товарів здійснювали підприємства міст Луцька, Нововолинська, Володимир-Волинського та Луцького району.

    Інвестиційна діяльність області у квітні 2013 року

   З метою поглиблення співпраці області з перспективними торговельними партнерами, залучення іноземних інвестицій, розширення ринків збуту волинської продукції 18-19 квітня в області перебували представники агропромислового сектору Велькопольського воєводства Республіки Польща. Польська делегація ознайомилася з діяльністю провідних сільськогосподарських підприємств краю. Зокрема, відвідали фермерське господарство «Перлина Турії» , ТзОВ «Дружба» (Ковельский район), СГПП «Рать» (Луцький район) та ВАТ «Волиньагроремаш» (м.Луцьк). Окрім того, обговорили перспективні напрямки співпраці з впровадження сучасних інноваційних технологій у тваринництві.

   24 квітня представники органів влади та ділових кіл області взяли участь у VI Брестському інвестиційному форумі та XV Міжнародній багатогалузевій виставці-ярмарку «Брест. Співдружність-2013», у ході яких представлено інвестиційний потенціал, конкурентоспроможні галузі економіки та підприємства Волинської області.

   25 квітня у м. Луцьк відбулася зустріч голови обласної державної адміністрації з представниками Делегата німецької економіки в Україні та засновником підприємства «Hahn Elektrobau GmbH», під час якої обговорено впровадження інвестиційного проекту з розширення існуючого виробництва ТзОВ «ХАН Електробау Україна» та збільшення обсягів  залучених прямих інвестицій з ФРН в економіку області.

   У звітному періоді діяльність була спрямована, також, на інтенсифікацію співпраці з міжнародними організаціями для залучення фінансування з фондів міжнародної технічної допомоги. Так, 10 квітня делегація Волинської області брала участь у 8-му засіданні Спільного Моніторингового Комітету ППС «Польща-Білорусь-Україна» 2007-2013.

   Під час засідання члени СМК обговорювали питання, що стосуються виконання цього програмного документа, затверджували транскордонні проекти, що були подані у рамках ІІІ конкурсного набору Програми, а також дискутували стосовно отримання співфінансування на реалізацію проектів з резервних списків.

   У результаті проведеної роботи затверджено до співфінансування:

  - проект «Покращення доступності до туристичного регіону Долини Зіляви та партнерських територій України і Білорусі», який передбачає будівництво 5,3 км комунальних доріг у селах Заброди, Лучичи та Якуші Ратнівського району;

   - 8 парасолькових проектів, серед яких два за участі волинських партнерів, зокрема:

   - проект «Культура прикордоння – інтеграційна платформа місцевих громад Єврорегіону «Буг», який впроваджуватиметься через 5 мікропроектів у містах Ковелі та Луцьку, смт Шацьку, селах Заболоття, Гірка Полонка;

   - проект «Центр підтримки транскордонного ринку праці», учасником якого є Східноєвропейський університет імені Лесі Українки.

   Загалом, у рамках ППС  «Польща-Білорусь-Україна» 2007-2013 залучено коштів зовнішньої допомоги Європейського Союзу  для Волинської області на суму 23,8 млн євро.

   Разом з тим, 5 квітня у м. Київ за участі представників Волинської облдержадміністрації  відбулася презентація  Програми сприяння територіальному співробітництву країн Східного Партнерства «Білорусь-Україна» Європейського Союзу.

   Ця Програма спрямована на підтримку сталого транскордонного співробітництва між прикордонними регіонами Білорусі та України з метою розробки спільних рішень у відповідь на існуючі виклики в цих регіонах.

   Територія дії Програми охоплюватиме й Волинську область, що дасть можливість волинським установам та організаціям разом з білоруськими партнерами реалізовувати спільні ініціативи, спрямовані на покращення соціально-економічного розвитку українсько-білоруського прикордоння. Оголошення конкурсного набору Програми заплановано на початок 2014 року.

   17 квітня у м. Луцьк проведено засідання круглого столу Програми сприяння територіального співробітництва країн Східного партнерства «Білорусь-Україна», метою якого було покращення обізнаності потенційних бенефіціарів з деталями та перевагами Програми і збільшення їхньої зацікавленості у реалізації проектів на регіональному рівні.