Головна » Актуально » Інформація щодо виписування рецептів на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою та відпуску таких препаратів із аптек

Інформація щодо виписування рецептів на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою та відпуску таких препаратів із аптек

       Постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 340 «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» встановлено, що дія пілотного проекту поширюється на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, що зареєстровані в Україні, виробляються з дотриманням вимог належної виробничої практики, перелік міжнародних непатентованих назв яких та їх комбінації наведено в додатку до постанови, а саме: еналаприл (монопрепарат та в комбінації з гідрохлортіазидом); лізиноприл (монопрепарат та в комбінації з гідрохлортіазидом); бісопролол; метопролол; небіволол; амлодіпін (монопрепарат та в комбінації з лізиноприлом); ніфедипін (крім лікарських засобів короткої дії).

       Особам з гіпертонічною хворобою за наявністю показань лікарські засоби виписуються на рецептурних бланках за формою № 1 із зазначенням міжнародної непатентованої назви та/або їх комбінацій.

       Рецепти на лікарські засоби, вартість яких підлягає державному відшкодуванню, додатково завіряються печаткою червоного кольору «Вартість підлягає відшкодуванню».

       Відпуск з аптек таких лікарських засобів відбувається тільки за відповідними рецептами.

       Відповідно до Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005 № 360, рецепти на лікарські засоби, вартість яких підлягає державному відшкодуванню, зберігаються в аптеках протягом трьох років (не враховуючи поточного року).

       Контроль за правилами виписування рецептів, порядком зберігання та обліком рецептурних бланків здійснює Міністерство охорони здоров`я України, МОЗ Автономної республіки Крим, структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

       Згідно з Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, затвердженими наказом МОЗ України від 31.10.2011 № 723, забороняється відпуск рецептурних лікарських засобів без рецептів.

       Акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов є підставою для анулювання ліцензії.

       Здійснення державного контролю за дотриманням суб’єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами (в тому числі контролює рецептурний відпуск) забезпечує Державна служба України з лікарських засобів.

       За порушення правил виписування рецептів та порядку відпуску лікарських засобів винні особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

       Виникає питання: Яким чином нині здійснюється часткове відшкодування вартості лікарських засобів, включених до Пілотного проекту, з урахуванням останніх змін законодавства?

       Відповідно до постанови КМУ № 907 часткове відшкодування вартості препарату здійс­нюється на рівні затвердженої Міністерством охорони здоров`я України референтної ціни з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою КМУ № 340, але не вище фактичного розміру роздрібної ціни упаковки лікарського засобу, що відпускається аптечним закладом.

       Отримання відшкодування відбувається шляхом укладання договору між аптечним   закладом і обласним управлінням охорони здоров’я та на підставі постанови КМУ № 907  та № 982 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на часткове відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою».

       У випадку, коли референтна ціна перевищує фактичну роздрібну ціну, аптечний заклад повинен здійснити відпуск відповідного лікарського засобу на рівні фактичного розміру роздрібної ціни упаковки лікарського засобу, що відпускається аптечним закладом.

       Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10.09.2013 року № 794 внесені зміни до зміни до реєстру граничного рівня оптово-відпускних цін та порівняльних (референтних) цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, виклавши його у новій редакції.

       При наявності питань громадянам необхідно звернутись до сімейного лікаря.

       У разі виникнення додаткових запитань потрібно звертатися за роз’ясненнями до управління охорони здоров’я Луцької міської ради (тел. 724653), а також територіального органу Держлікслужби України (тел. 724607)

 

 

       Управління охорони здоров’я (724653)