Головна » Актуально » Наркоманія - зло XXI століття!

Наркоманія - зло XXI століття!

   Наркотик (наркотична речовина) - від грецького narcotico - заціпенілість.

   З часів Міжнародної Опіумної Конвенції, підписаної декількома країнами у Гаазі у 1912, коли під контроль брався тільки опій, та всього за 70 – 80 років XX століття кількість найменувань наркотичних і прирівняних до них речовин збільшився майже до 400 на початку XXI століття.

   Протягом усієї історії люди різних культур мали речовини, що несли в собі потенціал, спроможний зробити життя, як їм здавалось, більш зручним, менш втомлюючим, більш привабливим. Більше, ніж чотири тисячі рослин, містять психоактивні речовини. Їх вживання відоме людству протягом тисячоліть.

   Протягом останніх років спостерігається стійка тенденція до поширення наркоманії в нашій державі, не є винятком і ситуація в Луцьку.

  Наркоманія – тяжке і, в той же час, особливе захворювання, оскільки людина набуває його «за власним бажанням». Спочатку недуга підкрадається непомітно, а далі з неймовірною швидкістю полонить людину і часто доводить її до трагічного кінця. Той, хто вживає наркотичні препарати, стає повністю залежним від них. Починається все, як правило, з цікавості. Юнак чи дівчина, не знаючи згубної дії наркотиків, вперше пробують їх ніби для експерименту, іноді наслідуючи знайомих. Цей крок дуже небезпечний, бо організм швидко звикає до отрути. Інколи досить 1-3 прийомів препарату, щоб виникла непоборна тяга до нього. Однак розплата за «солодкі» хвилини приходить досить швидко. Декілька тижнів прийому – і вже упадок сил, з'являється безсоння, пропадає апетит, людина худне. Сіріє шкіра, старіє обличчя, зяблюються ранні зморшки, випадає волосся, стають крихкими, «гнилими» зуби, кволі м'язи – типовий портрет молодого наркомана.

   Наркотики діють на нервові клітини головного мозку, порушуючи їхню діяльність. Виникають також різні розлади внутрішніх органів і, в першу чергу, печінки та серцево-судинної системи. Наркотики призводять до різкого виснаження і згасання статевої функції. Коли ж їх вживають майбутні батьки, це викликає вродженні фізичні та психічні вади у дітей. А ознаки недоумкуватості, розладу нервової системи, передаються з покоління в покоління. Наркоман, як правило, веде неправовий спосіб життя. Деградуючи морально і соціально, він готовий на будь-який злочин заради того, щоб дістати наркотичний препарат. Вік хворого на тяжку недугу короткий. Той, хто не лікується, часто йде з життя в 30-35 років, бо організм не може довго витримувати знущання над собою і під дією «допінгу» вичерпує визначені йому природою можливості тривалої життєдіяльності. Крім того, хворий, який своєчасно не споживає чергової дози відчуває муки «наркотичного голоду» і може заподіяти собі смерть. До такого страшного фіналу доходить майже половина наркоманів.

  Небезпека наркоманії не тільки в тому, що людина, яка вживає наркотики завдає непоправної шкоди своєму здоров'ю і часто стає жертвою, а іноді й розповсюджувачем смертельно небезпечних захворювань, таких, як СНІД та гепатит.

   Наркозалежність та злочинність йдуть тісно поруч. Заради чергової дози наркотику наркоман здатний вкрасти, пограбувати, вбити. При цьому чинна система покарань у випадку з наркоманами часто буває недостатньо ефективною. За скоєні злочини людей, які вживають наркотики, позбавляють волі. Однак, якщо вони виходять з тюрми, то не перестають бути наркоманами і знову йдуть на злочин. Для вирішення цієї проблеми, наркоманів потрібно не тільки наказувати, але й лікувати. Хоча більшість з них зовсім не поспішає звертатися за допомогою до спеціалістів.

   Виявляється, що ідея суспільства без наркотиків – це ілюзія. Міжнародний центр перспективних досліджень та Всеукраїнська асоціація зменшення шкоди від вживання наркотиків започаткували альтернативний підхід під назвою «зменшення шкоди», який був схвалений ООН і Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Одним із методів «зменшення шкоди» для хворих на наркоманію є замісна підтримуюча терапія. Цей вид лікування дозволяє запобігти розвитку синдрому «ломки» та блокувати потяг до наркотиків.

   Слід пам’ятати, що наркотики пошкоджують тіло, а також змінюють розум, навіть якщо вживати їх тільки у малих дозах, все ж вони зменшують швидкість реакції і перешкоджають зосередженості.

   Ін'єкційне вживання будь-яких наркотиків – пряма загроза до ВІЛ та СНІДу. Є факти, що всі наркотики, вироблені нелегальним шляхом або вжиті без медичного нагляду, не тільки дають непередбачені ефекти, вони також є небезпечними.

   Нарколог – найкраще джерело додаткової інформації! Що робити батькам, якщо вони дізнались, що їхня дитина вживає наркотики?

Не кричати відразу.

Піти з дитиною до нарколога чи психолога.

Шукати причину. Можливо, вона в самих батьках, а не в дитині.

Наприклад:

Вони мало звертали на неї увагу.

Їй немає куди дітися.

У неї немає взаєморозуміння з батьками.

Допустити думку, що дитина це робить проти батьків.

Не забувати, що батьки в молодості теж щось порушували.

Не говорити, що «нам можна, а вам – ні».

Не говорити дітям, що вони ще малі і нічого не бачили в житті.

Не думати, що діти не бачать того, що робиться в сім"ї.

Приділяти більше уваги дитині.

Проводити з дитиною більше часу.

   Слід пам'ятати: якщо виникає проблема – не відкладайте, звертайтеся до нарколога.

 

 

Комунальний заклад «Луцька міська поліклініка №2»