Головна » Актуально » Незалежність України: досягнення та стратегічні орієнтири (соціально-економічний розвиток Волині за 2012 рік)

Незалежність України: досягнення та стратегічні орієнтири (соціально-економічний розвиток Волині за 2012 рік)

    Бюджетна політика

   Одним із пріоритетів реалізації бюджетної політики залишається питання якісного використання ресурсів бюджетів усіх рівнів, що, в свою чергу,  забезпечує підвищення рівня надання послуг закладами і установами бюджетної сфери. З кожним роком обсяг цих ресурсів зростає. За сім місяців цього року  бюджет області отримав понад 743 млн грн власних доходів, що на 177 млн грн більше, ніж за такий же період три роки тому.  Майже в 1,4 рази зріс обсяг перерахованих з державного бюджету дотацій та  субвенцій, який на 1 серпня цього року становить  2 млрд. 112 млн. гривень.

   Завдяки цьому в області утримується стабільна ситуація із виплатою заробітної плати бюджетникам, забезпечується виконання державних гарантій у сфері соціального захисту населення та проведення інших невідкладних видатків.

    У цьому році громадянам області передбачено спрямувати майже 1,3 млрд. грн. на соціальні допомоги, пільги та субсидії. Ще три роки назад такі витрати становили лише 628 млн. гривень.

   Досить суттєвою є підтримка держави у частині реалізації заходів з реформування системи охорони здоров’я. На вказані цілі наша область цьогоріч отримує з державного бюджету 26,3 млн. грн., за рахунок яких здійснюється придбання медичного автотранспорту, рентгенологічного, мамографічного обладнання,  апаратів ультразвукової діагностики, витратних матеріалів для медичних закладів, медикаментів для забезпечення швидкої медичної допомоги.

   Такі підходи у використанні фінансових ресурсів свідчать про те, що основні капіталовкладення здійснюються безпосередньо для людей, для підвищення їх реальних доходів, створення сприятливих умов для життя. Це відповідає Основним напрямам бюджетної політики і на 2013 рік, де одним із ключових завдань визначено максимальне наближення державних фінансів до конкретного споживача суспільних послуг, у тому числі і через запровадження механізму фінансового забезпечення соціальних послуг за принципом «гроші ходять за одержувачем послуг».

   З року в рік у місцевих бюджетах збільшується обсяг видатків на соціально-економічний розвиток територій нашого регіону. У 2012 році для області заплановано понад 253,2 млн. грн. відповідних інвестиційних ресурсів з державного бюджету. Із залученням цих коштів, у межах реалізації заходів соціально-економічного розвитку територій області, впроваджується ряд соціально важливих проектів. Зокрема, будується школа з дитсадком у 55 мікрорайоні м.Луцька, центральна районна лікарня в смт. Іваничі, здійснюється будівництво ІІ черги загальноосвітньої школи наповнюваністю 356 учнів в с. Карпилівка Ківерцівського району, будівництво шкіл у с.Мостище Камінь-Каширського, с.Білин Ковельського, с.Любохини Старовижівського, с.Видраниця Ратнівського районів. Значний ресурс – 82,2 млн.грн., маємо від держави і на будівництво, реконструкцію та ремонт доріг у населених пунктах області.    

    Промисловість та розвиток інфраструктури

   Приріст обсягів промислового виробництва забезпечили підприємства:

   - машинобудування (+20,4%) – за рахунок збільшення випуску автобусів та тролейбусів, електророзподільної апаратури, електроустаткування запалювання для двигунів, підшипників;

   - з виробництва будматеріалів (+32%) – завдяки нарощенню випуску мінеральної вати, виробів з бетону;

   - з оброблення деревини та виробництва виробів з неї (+21,1%) – за рахунок збільшення обсягів у лісопильному та стругальному виробництві,  виробництві деревостружкових плит, шпону, дерев’яних будівельних конструкцій та столярних виробів;

   - металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів (+5,2%) – за рахунок збільшення обсягів лиття металів.

   Станом на 01.08.2012 року загальна кількість світильників систем зовнішнього освітлення, що функціонують в населених пунктах області становить 36563 одиниці, рівень оснащення світильниками в середньому по області становить 64,3 відсотка. Відповідний показник для сільських населених пунктів та райцентрів (без урахування міст обласного значення) зріс у порівнянні з липнем 2011 року із 39,3 до 53,9 відсотка.

   Повністю або частково зовнішнє освітлення функціонує у 601 населеному  пункті. Найвищий рівень оснащення зовнішнім освітленням населених пунктів у Ківерцівському (79,6 %), Старовижівському (77,7 %), Турійському (77,3 %), Шацькому (74,1 %) та Ковельському (73,4 %) районах.

   Протягом 2012 року в населених пунктах області встановлено  2629 світильників. Всього на це використано 4106,05 тис. грн., з яких 2530,38 тис. грн. – бюджетні кошти, а 1575,67 тис. грн. – залучені кошти.

   У січні-липні 2012 року в 36 неохоплених мережею зовнішнього освітлення населених пунктах області розпочаті роботи зі встановлення освітлювальних приладів.

   У добувній промисловості області на ДП «Волиньвугілля» вживаються заходи щодо збільшення обсягів промислового виробництва та підвищення  ефективності його діяльності.

   У першому півріччі 2012 року за власні кошти підприємства на ДП «Волиньвугілля» здійснено переоснащення двох лав, зокрема, на шахті «Бужанська» введено в експлуатацію лаву 443 потужністю 220 тис. тонн вугілля у рік та на шахті № 9 «Нововолинська» введена в експлуатацію 410 лава потужністю 200 тис. тонн вугілля у рік.

   Відповідно до Програми «Українське вугілля», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.01 № 1205, завершується будівництво шахти № 10 «Нововолинська».

    Станом на 1 січня 2012 року з початку будівництва шахти освоєно
966,7 млн. грн. державних капіталовкладень. Будівельна готовність об'єкту становить понад  86 відсотків.

     Ліміт капітальних вкладень на будівництво об’єкта  на 2012 рік затверджено  в обсязі 118,8 млн. гривень. Крім цього, вирішується питання щодо збільшення ліміту на поточний рік  в обсязі 75 млн. гривень.

         Станом на 1 серпня 2012 року з державного бюджету на фінансування шахти № 10 «Нововолинська» надійшло 75,7 млн. грн., які  були спрямовані на виплату заробітної плати трудовим колективам, взаєморозрахунки з шахтобудівельними організаціями, оплату енергоносіїв та придбання гірничого обладнання.

            На цей час завершено будівництво котельні і будівельні роботи зосереджено на гірничих роботах та поверхневому комплексі об’єкту, зокрема на технологічній ланці вугільного підйому.

Обсяг виробництва торфобрикетів на ДП «Волиньторф» за січень-липень 2012 року становить 53,8 тис. тонн, що на 3,5 тис. тонн (6,5%) більше показника минулого року.

         За відповідний період реалізовано споживачам 51,6 тис. тонн торфобрикетів, що на 8,2 відсотки перевищує показники 2011 року.

         Разом з тим, за відповідний період за межі України відвантажено
18,2 тис. тонн торфобрикетів, що у 2 рази перевищує показники 2011 року.

     У 2012 році на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах передбачено спрямувати кошти обласного бюджету в сумі 18,9 млн.грн. Станом на  1 серпня 2012 року освоєно 15,4 млн. грн. (19,6 км).

   За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності, замовником по яких визначено головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації, передбачено 31,2 млн. грн., з яких освоєно 6,2 млн. гривень.

   За рахунок коштів державного бюджету виконано ремонтні роботи по автомобільній дорозі міжнародного значення М-07 Київ – Ковель – Ягодин (на Люблін). Проведено капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування Н-22 Устилуг – Луцьк – Рівне, що дало змогу відкрити рух транспорту по лівому проїзду.

    У сфері розвитку транспортної інфраструктури проведено реконструкцію міжнародного автомобільного пункту пропуску "Ягодин". Після реконструкції у пункті пропуску «Ягодин» діють 13 смуг руху для пасажирського і вантажного транспорту.

    Будівництво соціально-значимих об’єктів

   В останні роки значний фінансовий ресурс був задіяний у розвиток інфраструктури. Упродовж 2011 залучено понад 180 млн. грн. державних коштів, на 2012 рік передбачено – 280 млн. гривень, у той час, як у 2009 - 13,1 млн. гривень. Це дасть змогу завершити будівництво багатьох важливих для області об’єктів.

   На фінансування об’єктів з реалізації проектів соціально-економічного розвитку окремих територій передбачено коштів в сумі 76968,9 тис.грн, вже надійшло 21764 тис.грн. З виділених 26303 тис.грн. коштів по бюджетній програмі «державний фонд регіонального розвитку» поступило 9263,6 тис.грн. Крім того, на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, передбачено коштів в сумі 2592,2 тис.грн, вже надійшло – 1499.6 тис.грн.

   Для будівництва, реконструкції та ремонту об’єктів соціальної та іншої інфраструктури  виділено з загального фонду державного бюджету коштів в сумі 21526.5 тис.грн.

   Значна увага буде приділена об’єктам охорони навколишнього середовища, на будівництво яких передбачено коштів з обласного бюджету в сумі 2566 тис.грн.

    По зазначених програмах в 2012 року завершені роботи по реконструкції і введені в експлуатацію об’єкти будівництва: дошкільний навчальний заклад на вул.Молодіжній в с.Озютичі Локачинського району, ДНЗ №7 «Волиняночка» в м.Володимирі-Волинському, дитячий садок в с.Романів Луцького району.

   До Дня незалежності України планується завершити будівництво і ввести в експлуатацію об’єкти: дитячий садок на 36 дит.місць в с.Мельники Шацького району, дитячий садок на 16 дит.місць в с.Колона Іваничівського району, ЗОШ І-ІІІ ст. з добудовою спортивного залу с.Смідин Старовижівського району, каналізаційні мережі на вул.Незалежності, 17 вересня, Васильєва, Сагайдачного в м.Ківерці, реконструкція будівлі Шацького відділення банку «Україна» під поліклінічне відділення Шацької райлікарні в смт.Шацьк з денним стаціонаром та пунктом швидкої медичної допомоги, дитсадка в с.Заліси Ратнівського району, ЗОШ І-ІІІст. в с.Чевель Старовижівського району, ЗОШ І-ІІІст. в смт.Шацьк Шацького району Волинської області.

    Одночасно планується завершення робіт по капітальному ремонту об’єктів і введення їх в експлуатацію, в тому числі: Переспівський ДНЗ в с.Переспа Рожищенського району, дитсадок в с.Новий Двір Турійського району, лікарняна амбулаторія загальної практики сімейної медицини в смт.Луків Турійського району, ЗОШ І-ІІІ ст. в с.Купичів Турійського району, хірургічний корпус Волинської обласної клінічної лікарні в м.Луцьку, Волинська обласна інфекційна лікарня в м.Луцьку.

   Крім того, в ІІ-му півріччі 2012 року заплановано завершити будівництво і здати в експлуатацію об’єкти:  дитячий садок на 200 місць в 55-му мікрорайоні м.Луцька, ЗОШ І-ІІІ ступенів на 356 учн.місць в с.Карпилівка Ківерцівського району, ІІ чергу ЗОШ І-ІІІ ст. в с.Видраниця Ратнівського району, котельню для школи в с.Смідин Старовижівського району, добудову існуючої будівлі під дитячий садок в с.Комарово Маневицького району, дитсадок в с.Жидичин Ківерцівського району, добудову класних кімнат та їдальні до школи в с.Мостище Камінь-Каширського району, центральну районну лікарню в смт.Іваничі, дитсадок в с.Городок Маневицького району, місцевий пункт пропуску «Гута-Отчино» Ратнівського району, полігон твердих побутових відходів м.Ківерці.

   Будуть завершені роботи і введені в експлуатацію об’єкти:

   1.по капітальному ремонту - обласна ДЮСШ в м.Луцьку, спортивна школа Іваничівської спеціальної ЗОШ-інтернату, дитячий садок в смт.Луків Турійського району, психоневрологічний інтернат с.Руда Любомльського району, зовнішні каналізаційні мережі Голобського дитячого будинку-інтернату Ковельського району, гінекологічне відділення обласного онкодиспансеру в м.Луцьку;

   2.по реконструкції - ДНЗ в смт.Олика Ківерцівського району, школа та дитячий садок в смт.Голоби Ковельського району, дитсадок в с.Копилля Маневицького району, Локачинська центральна районна лікарня, боксове відділення для лікування хворих на полірезистентні форми туберкульозу обласного протитуберкульозного об’єднання в м.Луцьку.

    Агропромисловий розвиток

   Станом на 1 серпня 2012 року обсяги виробництва сільськогосподарської продукції в усіх категоріях господарств області склали 2313,9 млн. грн. Забезпечено приріст виробництва сільськогосподарської продукції на  13,0 відсотків, в тому числі агроформуваннями – на 26,4 відсотка.

   Питома вага Волинської області в загальноукраїнському обсязі сільськогосподарської валової продукції складає 2,9 відсотка, за темпом  виробництва область займає 7 місце в державі.

   Всіма категоріями господарств за січень–липень вироблено 67,8 тис.т м’яса в живій вазі, 287,9 тис.т молока, 140,1 млн.шт. яєць. Виробництво м’яса та молока збільшилось відповідно на 1,6 та 3,3 відсотка. В господарствах населення молока та яєць одержано на 1,2 та 0,2 відсотка більше минулого року.

   Сільгосппідприємства виростили 38,9 тис.т худоби та птиці, що на  3,0 тис.т, або 8,2 відсотка більше, ніж у відповідному періоді минулого року. З них 29,4 тис.т, або 75,6 відсотка загального обсягу, становить птиця. Сільськогосподарські підприємства реалізували на забій 36,9 тис.т худоби та птиці в живій вазі, надоїли 50,2 тис.т молока, одержали 15,2 млн.шт. яєць. Порівняно з минулим роком виробництво м’яса та молока зросло відповідно на 4,5 і 14,4 відсотка.

   Середній надій, в розрахунку на середнє поголів’я корів молочного стада, зріс у всіх районах. В середньому в області цей показник становить 2483 кг, що на 424 кг більше проти минулорічного.

   Негативна тенденція спаду поголів’я великої рогатої худоби припинена та  намічена тенденція до нарощування. Станом на 1 серпня в усіх категоріях господарств утримувалось 203,2 тис. голів великої рогатої худоби, в тому числі 125,3 тис. корів, 300,1 тис. свиней і 7,3 млн. голів птиці. В агроформуваннях поголів’я великої рогатої худоби збільшилось на 2,6 тис. голів (3,7 відсотків), свиней – на 3,3 тис. голів  (4,8 відсотка), птиці – на 155,7 тис. голів (5,6 відсотка).

    Для збереження генетичного потенціалу маточного поголів’я великої рогатої худоби та підвищення продуктивності  працює 515 пунктів штучного осіменіння.

   З метою покращення селекційно-племінної роботи з породами, які розводяться в господарствах всіх форм власності області та покращення генетичного потенціалу, підвищення продуктивних якостей тварин розроблена та впроваджена Автоматизована система обліку селекційно-племінної роботи в скотарстві. З 1 березня поточного року  дана система обліку та звітності введена в дію.

   У 2012 році в області збільшилася посівна площа в усіх категоріях господарств на 20,4 тис. га. У господарствах області в поточному році площа посіву зернових та зернобобових культур становить 272,0 тис.гектарів, що на 7 відсотків більше, ніж у минулому році. Площа ранніх зернових культур до обмолоту в усіх категоріях господарств зросла на  13,5 тис.га і становить  247,2 тис.га, з них 100 тис.га - у сільськогосподарських підприємствах.

   Згідно з прогнозними даними валовий збір зернових у 2012 році становитиме 843,5 тис. тонн.

   Відповідно до Програми створення регіонального страхового запасу продовольчого зерна у Волинській області, за участю коштів обласного бюджету, на умовах форварду закуплено 3,3 тисяч тонн продовольчого зерна, в тому числі 1,5 тис. тонн пшениці та 1,8 тис. тонн жита.

   20 агроформувань області, серед яких і фермерські господарства, скористалися форвардними можливостями, уклавши біржові контракти та отримали 2,7 млн. грн. авансових платежів.

   У поточному році Аграрним фондом укладено форвардні контракти з сільськогосподарськими підприємствами області на закупівлю 22,5 тис. тонн продовольчого зерна. Аграрії отримали майже 20 млн. грн. авансових платежів.

   В області проводиться робота, спрямована на забезпечення стабільного розвитку та фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу. Зокрема,  із передбачених 11,5 млн. грн. асигнувань  з обласного бюджету на січень - липень 2012 року,  використано – 8,3 млн. грн. Зокрема,  погашено кредиторську заборгованість за 2011 рік 1,1 млн. грн.

   В районних бюджетах на підтримку АПК передбачено 4,1 млн. грн. асигнувань, з них освоєно 2,2 млн. грн.

   Кредитування  є одним із джерел покриття потреби в коштах на проведення жнив та осінньо-польових роботи. Станом на 1 липня поточного року аграрії області залучили 63,4 млн. грн. кредитних ресурсів.

   Проводиться робота з організації виконання в області Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 342, якою затверджено напрями фінансування галузі тваринництва. За червень 487 селян отримали 263 тис. грн. дотацій, за липень - 10179 на суму 3915,5 грн.

    Переважна частина реальних доходів сільських сімей формується за рахунок особистих селянських і фермерських господарств, тому пріоритетом роботи органів виконавчої влади і місцевого самоврядування останні 2 роки стала підтримка особистих селянських господарств. Проходить їх структуризація у сімейні, родинні ферми. Станом на 01.07.2012 року в області нараховується 2361 сімейна родинна ферма, в яких утримуються 8060 корів.

   За січень-червень поточного року середньомісячна заробітна плата в агроформуваннях області у розрахунку на штатного працівника склала 1406 грн. і зросла до відповідного періоду минулого року на 45,2 відсотка, в еквіваленті повної зайнятості склала 1678 грн.

   У районах щомісячно згідно затверджених графіків проводяться робочі зустрічі з керівниками агроформувань щодо дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці.  В результаті проведеної роботи кількість агропідприємств, у яких середня заробітна плата нижча мінімальної скоротилася із 33 у січні до  14 у червні.

   В області проводиться постійна робота щодо залучення товаровиробників до торгівлі власною продукцією за ціною виробника та організації у вихідні дні додаткових ярмарків з продажу сільськогосподарської продукції у містах, районних центрах, селищах і селах.

   З початку поточного року в області проведено 1693 сільськогосподарських ярмарки, реалізовано 6,83 тис. тонн сільськогосподарської продукції на загальну суму 58,40 млн. грн., в тому числі у  містах та районних центрах проведено 908 ярмарків.

   В області функціонує 12 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. За видами діяльності вони є багатофункціональними, надають послуги з обробітку землі, переробки зерна, роботи пилорами та  два молочарські сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, зокрема «Барвінок» у Шацькому та «Молочний» у Володимир-Волинському районах.

   За 1 півріччя 2012 року  обслуговуючі кооперативи надали послуг на суму  291  тис.грн.

   У 2012-2013 роках додатково передбачається побудувати і реконструювати  картопле-, овочесховищ  загальною потужністю 12,2 тис. тонн та складів для зберігання фруктів потужністю 2 тис. тонн.

   Проводиться робота щодо створення громадських пасовищ за кошти, які надходять від втрат сільськогосподарського виробництва, фонду охорони навколишнього природного середовища та загального фонду обласного бюджету.

    В цілому за 2012 рік в області будуть створені громадські пасовища шляхом перезалуження  на території 50 сільських рад загальною площею  650 га.

   В області створюються сприятливі умови для залучення зовнішніх та внутрішніх інвестицій в агропромисловий комплекс. При входженні інвестора на територію області особливий акцент робиться на інвестиції, які вкладаються в розвиток тваринництва і сільських територій. За рахунок додаткових інвестицій у 2012 році на 20 відсотків зменшилася площа облогуючи з земель в області.

 Соціальний захист населення

   В області триває планомірна робота із погашення заборгованості із заробітної плати. На жаль, повністю ліквідувати борги в області ще не вдалося, а тому і надалі продовжуватимуться заходи, спрямовані на подолання цього явища. Зменшення заборгованості в порівнянні з 1 січня 2012 року склало 21 відсоток.

   Продовжується робота щодо підвищення рівня оплати праці працюючих. Якщо у січні її розмір становив 2062 гривні, то у червні 2511, зрісши на 22 відсотки. Рівень зарплатні перевищив величину прожиткового мінімуму в усіх сферах економічної діяльності та районах і містах області.

   Нові підходи до соціальної політики та соціального захисту населення вимагають підвищеної уваги. Адресність, справедливість та інтереси кожної людини – головні пріоритети соціальної політики, основні напрями соціальних ініціатив Президента України, пріоритетні завдання соціального захисту.

   В області проживає понад 360 тисяч громадян пільгових категорій, яким гарантується надання пільг, матеріальної і гуманітарної допомоги. Тільки пільгами з оплати житлово-комунальних послуг у області щомісяця користуються понад 100 тисяч громадян відповідних категорій. Сума нарахованих для них пільг з початку року перевищила 64 мільйони гривень.

   З жовтня 2010 року на Волині впроваджено адресний підхід до надання пільг з оплати електроенергії у грошовій формі. На сьогодні 103 тисячі громадян, які користуються пільгою з оплати електроенергії, отримують грошові виплати. З державного бюджету для надання цих пільг у цьому році спрямовано понад 5 мільйонів гривень.     

   Однією з найважливіших складових у ході реалізації соціальної політики є забезпечення сімей з дітьми, багатодітних сімей, матерів - героїнь, осіб з обмеженими фізичними можливостями, малозабезпечених громадян  цільовими, адресними виплатами. У поточному році збільшено до 15 відсотків розміри державної соціальної допомоги для сімей з дітьми та малозабезпечених родин, на 200 відсотків - для сімей, які здійснюють догляд за інвалідами з психічними розладами.

   Обсяг фінансового ресурсу, що спрямовується в область для забезпечення фінансування соціальних допомог у поточному році, становить понад 1 млрд. гривень.

   З початку року держану підтримку отримали 93,6 тисяч родин з дітьми, малозабезпечені сім’ї та інваліди з дитинства. З державного бюджету на соціальні виплати спрямовано майже 640 мільйонів гривень.

   Слід відмітити, що в поточному році за материнську самовідданість, народження і зразкове виховання дітей 2099 волинських багатодітних матерів отримали грошову винагороду за удостоєне почесне звання України «Мати-героїня», на що спрямовано 22 мільйони гривень.

   Для виконання комплексу заходів щодо соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а їх у нашому краї мешкає 148 тисяч, цього року спрямовано понад 70 мільйонів гривень.

   Особливою увагою оточені діти. З початку року майже 2700 постраждалих дітей відпочили та оздоровились у санаторно-курортних закладах України, у їх числі понад 60 дітей-інвалідів та сиріт.

   Зрушилось з місця і питання забезпечення чорнобильців житлом.

    Якщо грудні 2011 року, вперше за останні 5 років, для забезпечення житлом чорнобильців області виділено 1,7 млн. грн., за які придбано 4 квартири, то у поточному році на програму з придбання житла передбачено понад 9 млн. грн. Така сума отримана вперше за час після аварії. Зараз триває процедура закупівлі 26 квартир.

    Також, у 2012 році планується забезпечити житлом 8 воїнів - інтернаціоналістів, які перебувають на черзі на поліпшення житлових умов (у минулому році житлом забезпечені три особи).

   Проводяться тендерні процедури для придбання 6-ти квартир інвалідам війни, на що передбачено 1,9 млн. грн.

   Для підтримки одиноких непрацездатних громадян соціальні служби у 6-ти будинках-інтернатах забезпечують догляд та опіку понад 700 самотніх та немічних людей, майже 45 тисяч одиноких непрацездатних громадян отримують соціальні послуги від працівників територіальних центрів соціального обслуговування.

    Ознаками ринку праці Волині у січні-липні були активність населення у пошуках зайнятості та підвищення відповідальності роботодавцями.

     Результат: стабілізація процесів на ринку праці, спад заборгованості по заробітній платі, легалізація праці.

     Рівень безробіття за методологією Міжнародної організації праці за 1 квартал 2012 року склав 9,2% (спад до відповідного періоду минулого року 0,1%).

         Працевлаштовано за сприяння Державної служби зайнятості 13369 незайнятих громадян.

         Середній розмір допомоги по безробіттю склав 882,2 грн., що на 11% більше, ніж в аналогічному періоді минулого року.

         Тимчасово працювали на оплачуваних громадських роботах 7387 незайнятих         громадян. Сума виплаченої заробітної плати при цьому (як поповнення сімейних бюджетів) склала 5425,7 тис. грн., в т.ч. з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (Фонд) – 4484,5 тис. грн.

         З початку року 313 безробітних започаткували власну справу. Домінуючі види діяльності – торгівля, надання послуг, сільське господарство.

         1820 роботодавців отримували дотацію з Фонду на відшкодування заробітної плати прийнятим на роботу безробітним (відшкодовано 12978 тис. грн.).

         2,87 тисяч безробітних у 1 півріччі проходили професійне навчання, перепідготовку та підвищували кваліфікацію.

         У трудовій сфері домінує укладання трудових договорів над ліквідованими.

         Потреба в найманих працівниках становить 1074 одиниці.

         З 13207 безробітних молодь до 35 років – 6404 особи.

 

      Пенсійна політика

   За І півріччя поточного року до Пенсійного фонду з усіх джерел фінансування надійшло 1857948,8 тис. гривень.

  У порівнянні з відповідним періодом минулого року власні доходи зросли  на 13,8 відсотка і складають 1058190,3 тис. гривень, що становить 103,0 відсотка виконання планових показників.

   З Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм надійшло 721587,05 тис. гривень.

   Позитивні тенденції з наповнення бюджету Фонду в області та підтримка Пенсійного фонду дала можливість забезпечити своєчасне та повне фінансування виплати пенсій 283 тисячам пенсіонерів, провести з початку поточного року 9 масових перерахунків пенсій.

    Так, на виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», яким встановлено нові розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня, з 1 квітня та з 1 липня цього року перераховано пенсії понад 90 відсотків пенсіонерів. До кінця року такі перерахунки будуть проводитись ще двічі.

    Виходячи із норм постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.11р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тричі в поточному році проведено перерахунки пенсій понад 2 тис. інвалідам-чорнобильцям 1 категорії.

   Враховуючи норми постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.11р. №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з січня цього року перераховано пенсії 2141 інваліда війни, 75 тисяч дітей війни та 6 тисяч членів сімей померлих і загиблих осіб.

    З 01.03.2012 року відповідно до частини другої статті 42 Закону у разі зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника, пенсії підвищено на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком. Такий перерахунок проведено понад 38 тис. пенсіонерів області.

   З метою забезпечення послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя, реалізації нових соціальних ініціатив Президента України, та вимог постанови Кабінету Міністрів України 23.04.2012р. №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» органами Фонду в області з 1 травня 2012 року проведено перерахунки пенсій.

   В першу чергу проведено осучаснення заробітної плати пенсіонерів, по яких пенсія обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2006 рік.

   Крім цього, відповідно до пункту 2 згаданої постанови пенсії, призначені до 01.05.2012 року, підвищено таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням осучаснення заробітної плати, становив не менше 100.00 грн. для осіб, у яких страхового стажу 20 років у жінок та 25 років у чоловіків і більше, та не менше 50.00 грн. для осіб, у яких страхового стажу менше 20 років у жінок та 25 років у чоловіків. Для осіб, які одержують соціальні пенсії розмір пенсії збільшено на 30.00 гривень.

   Також протягом січня-червня 2012 року призначено більше 6 тисяч нових пенсій.

   Як результат, середній розмір пенсії по області цивільних пенсіонерів з початку року зріс з 1076,54 грн. до 1221,26 грн. або на 144,72 гривень.

     Наступним кроком на реалізацію соціальних ініціатив Президента України стало прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено, що з 1 липня 2012 р. такі пенсії підвищено у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Так, на виконання цієї постанови органами Фонду області проведено перерахунки пенсій 11,4 тисячах пенсіонерів. При цьому середній розмір пенсії пенсіонерів силових структур зріс на 143,05 гривень і  становить 1933,06 гривень. Виплата пенсій  в нових розмірах  проведена в липні поточного року.

   Крім цього, з 1 липня цього року у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність проведено перерахунок пенсій цивільних пенсіонерів.

   На виконання рішення Уряду в обласному центрі запроваджено прийом громадян за принципом «єдиного вікна». Досвід прийому громадян за цим принципом, в межах наявних ресурсів впроваджується в усіх підвідомчих органах.

   Поряд з цим, варто звернути увагу на те, що Пенсійний фонд України працює сьогодні над механізмом перерахування страхових внесків у накопичувальну систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.  

   В області продовжується робота по впровадженню соціальних ініціатив Президента України.

 

   Захист дітей

   В області проводиться робота із забезпечення реалізації права кожної дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування на виховання в сім”ї.

    Станом на 1.07.2012 року в області проживає 1872 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. З них, під  опікою та піклування громадян виховується 1276 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у прийомних сім”ях та дитячих будинках сімейного типу виховується 236 дітей цієї категорії.

   Сімейними формами виховання охоплено 80,8 відсотків дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

   Кількість дітей, що виховуються у сім”ях громадян зросла у порівнянні з 2011 роком, як чисельно так і відсотково  до загального числа дітей цієї категорії.

   В області функціонує 19 дитячих будинків сімейного типу в яких виховується 126 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 66 прийомних сімей в яких виховується 133 дитини. Протягом 2012 року в області створено 8 прийомних сімей. На виховання та спільне проживання влаштовано до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей 27 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

    У 2012 році в області громадянами України усиновлено -17 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.  

   З метою розв’язання житлових та майнових проблем дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в області розроблено цільову соціальну Програму забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування  та осіб із їх числа на 2012-2016 роки  та затверджено рішенням обласної ради 21.06.2012 р № 12/16.

   Основні положення Програми спрямовані на вирішення пріоритетних завдань державної політики у сфері забезпечення житлових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. Виконання Програми сприятиме реалізації права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування  та осіб з їх числа на позачергове забезпечення упорядкованим соціальним житлом після завершення їх перебування у відповідних інтернатних закладах, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях, завершення терміну піклування над такими дітьми, а також після завершення ними навчання у вищих навчальних закладах, строкової служби у Збройних Силах України, повернення з місць позбавлення волі.

   Передбачено співфінансування видатків на реалізацію Програми з обласного, міських та районних бюджетів.

   В області діють два заклади для дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, лишились поза сімейним оточенням та потребують надання їм соціальної, психологічної та інших видів невідкладної допомоги: притулок для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації на 40 місць  для тимчасового перебування дітей та Волинський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей на 30 місць. У закладах протягом цього року соціальну допомогу отримали -  144   дитини.

   Освіта

   У І півріччі поточного року робота закладів освіти області спрямовувалась на подальше втілення в життя Національної доктрини розвитку освіти України, виконання Указів Президента щодо реформування галузі.

   Активізовано роботу з розвитку мережі дошкільних навчальних закладів та відкриття додаткових груп на базі функціонуючих. Відкрито додаткові групи в с. Романів Луцького району, 4 групи (ДНЗ № 22,23,33,37) у м. Луцьку, що дало змогу створити 50 додаткових місць. На даний час в області функціонують 403 ДНЗ (у т.ч. 299 у сільській місцевості, 104 у місті) та 48 навчально-виховних комплексів, у складі яких діють дошкільні відділення. В них здобувають дошкільну освіту 33 180 дітей, що становить 47,1 % від загальної кількості дітей віком від 1 до 6 років (у т.ч. 36,2 % у сільській та 61,3 % у міській місцевості). Діти старшого дошкільного віку стовідсотково охоплені різними формами підготовки до навчання  в школі.

   До початку 2011-2012 навчального року відбулася оптимізація мережі загальноосвітніх навчальних закладів, яка приведена у відповідність до потреб населення і бюджетних можливостей.

   Відтепер в області функціонує 776 денних, 3 вечірніх загальноосвітніх школи системи освіти, 2 школи  інших міністерств і відомств, 1 приватна школа «Скарбниця мудрості».

   Творчі осередки 60 позашкільних установ відвідують 41,2 тисяч учнів.

   На 27 пунктах тестування без порушень проведено зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень для 9,6 тис. випускників. 24 сертифікати з найвищими результатами  по 200 балів  отримали 22 юних волинян.

   Для реалізації прав дітей щодо рівного доступу до якісної освіти в сільській місцевості в області розроблена регіональна Програма «Шкільний автобус», за період дії якої з 2003 по 2012 роки придбано 146 автобусів, з них: 62 – за кошти державного, 77 – місцевого бюджетів, 7 – інші джерела фінансування, не заборонені законодавством. Шкільний парк автобусів поповнився 29 одиницями, які передано відділам освіти в цьому році. Організованого підвезення потребують 9698 учнів, підвозиться – 9619 (99,2 %).

   За результатами Всеукраїнських учнівських олімпіад переможцями стали 44 школярі, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук – 33 учні. Двоє волинян здобули медалі на Міжнародних олімпіадах: срібну  з екології та бронзову з географії. За підсумками виступів у інтелектуальних змаганнях 15 волинян отримують стипендії Президента України, 1 учень - стипендіат Кабінету Міністрів України, 1- премії імені  Т. Г. Шевченка.

   Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 28 квітня 2012 року №181 «Про організацію і проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2012 році» у цьому році на базі дитячих закладів організовано відпочинок та оздоровлення для 51 тис. дітей, що становить 45,3% від контингенту учнів, які навчаються у 1-10 класах.

   Робітничу кваліфікацію в області надають 19  професійно-технічних навчальних закладів, підпорядкованих управлінню освіти і науки облдержадміністрації, та 3 навчальні заклади, які є структурними підрозділами ВНЗ. Контингент учнів складає майже 10 тис. осіб.  За 6 місяців 2012 року випущено за державним замовленням 3240 осіб, з яких 75,8% подали документи для вступу у ВНЗ. Практично  всі навчальні заклади співпрацюють із державною службою зайнятості та здійснюють підготовку кваліфікованих робітників з угодами з фізичними та юридичними особами.

   Вибудовується механізм соціального партнерства, у рамках якого активно впроваджуються інноваційні виробничі технології. У структурі Луцького ВПУ будівництва та архітектури функціонують навчально-практичні центри інноваційних будівельних технологій компанії «Хенкель Баутехнік (Україна)» та фірми «Кнауф». Можливості центрів широко використовуються для навчання учнів, майстрів виробничого навчання та робітників будівельних підприємств. Налагоджена тісна співпраця Нововолинського ВПУ із ДП «Волиньвугілля», Володимир-Волинського ВПУ із підприємством «Гербор Холдінг»,  Луцького центру ПТО із підприємствами сфери послуг тощо. Удосконалюється співробітництво із агроформуваннями області. 

  Вища освіта Волині забезпечує фундаментальну наукову, професійну, практичну підготовку фахівців для потреб регіону та держави. У 28 ВНЗ здобувають вищу освіту 40,6 тис. студентів.  Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 липня 2012 року №426-р за сприяння облдержадміністрації Волинський національний університет імені Лесі Українки перейменовано у Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, що дозволить активізувати обмін інформацією, практичне застосування передових фундаментальних досліджень та реалізувати стратегії європейської інтеграції України.

   До початку нового навчального року всі заклади освіти підготовлені вчасно і якісно. До роботи в зимових умовах готові на 89 відсотків.

  Проведено ремонти систем опалення у 18 закладах, замінено на енергоощадні 3800 вікон.

   На перше вересня передбачається ввести в дію:

   -         після реконструкції з добудовою спортивної зали та будівництвом котельні Смідинську ЗОШ І-ІІІ ступенів;

   -         реконструкції з добудовою Чевельську ЗОШ Старовижівського району;

   -         другу чергу ЗОШ в с. Мостище Камінь-Каширського району (спортивна зала, санітарні кімнати, їдальня, класні кімнати);

   -         після реконструкції та розширення – І чергу Шацької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (спортивна зала, внутрішні санітарні кімнати, 2 класні кабінети, учительська);

   -         новий дошкільний навчальний заклад в с.Мельники Шацького району;

   -         добудову до дошкільного закладу початкової школи в с.Марковичі Локачинського району;

   -         ІІ та ІІІ чергу загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. в с.Карпилівка Ківерцівського району (6 класних кімнат, 3 адміністративні приміщення, спортивна зала, їдальня, майстерня, котельня);

   -         після реконструкції колишнього кінотеатру в смт. Маневичі – Центр дитячої творчості.

   -         їдальню в ЗОШ с.Дубове Ковельського району;

    -         після реконструкції приміщення клубу – гімнастичну залу в ЗОШ с.Волошки Ковельського району.

До кінця року заплановано провести капітальні ремонти у 38 закладах та облаштувати санітарно-гігієнічні кімнати у 49 закладах.

 

    Охорона здоров’я

   Діяльність закладів охорони здоров’я Волинської області була направлена на виконання Указу Президента України від 21 грудня 2010  № 1154/2010  «Про заходи щодо забезпечення ефективності реалізації Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава»

    В області впроваджується план-графік реформування галузі охорони здоров’я на 2010-2014 роки.

    Завершено передачу закладів охорони здоров’я, зокрема фельдшерсько-акушерських пунктів, лікарських амбулаторій і дільничних лікарень на фінансування  з районного бюджету.

   У І кварталі 2012 року проведено реорганізацію трьох дільничних лікарень в амбулаторії загальної практики-сімейної медицини з пунктами швидкої медичної допомоги. (ДЛ с.Доросині, Рожищенського району; ДЛ с.Поворськ, Ковельського району, ДЛ с.Затурці, Локачинського району). Реорганізовано ФАП с.Дарівка, Ковельського району (обслуговування здійснюється Голобською  районною лікарнею).

   У Горохівському районі, шляхом об’єднання реорганізовано  4-ри фельдшерсько-акушерські пункти.

   Відповідно до наказу управління охорони здоров’я облдержадміністрації від 08.12.2011 №365-од з 01.01.2012 створено Володимир-Волинське територіальне медичне об’єднання.

   В м.Луцьку створено амбулаторію загальної практики-сімейної медицини для жителів мікрорайону Вишків.

   В області затверджено регіональну програму запобігання та лікування серцево-судинних захворювань "Волинькард" на 2011-2013 роки.  У рамках згаданої програми  на 2012 рік з обласного бюджету передбачено  кошти в сумі  1500,0 тис.грн., за дані кошти передбачено придбання витратних матеріалів для коронарографії, стент-системи, препарати для тромболізису тощо.

   На виконання  обласної   цільової програми „Цукровий діабет” у 2012 році проведено торги на придбання  інсулінів вітчизняного та іноземного виробництва для дітей та дорослих, якими буде забезпечено хворих на 100 %  від потреби. Інсуліни будуть поставлятися в область щомісячно, згідно графіка.

    Обласна дитяча клінічна лікарня отримала новий УЗД-апарат. Нове обладнання надав МФБ "Фонд допомоги і розвитку дітям Чорнобиля". Сучасне обладнання дасть змогу діагностувати вроджені вади серця та аномалії судин головного мозку в дітей ще в утробі матері, неонатальному періоді та у віці до 18 років.

   Онкогематологічний центр Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання отримав медичне обладнання вартістю майже чверть мільйона гривень від Волинського благодійного фонду «Стопрак» та його партнера Всеукраїнського благодійного фонду «Надіюсь і Вірю».

   Відкрито відділення гемодіалізу КЗ «Луцька міська клінічна лікарня»  з територіальним розміщенням на базі Любомльської центральної районної лікарні. Відділення оснащене 3 апаратами штучної нирки "INNOVA" Італія. У штаті відділення гемодіалізу працюють 2 лікарі, 2 медичні сестри, які пройшли спеціальну підготовку та інженер з обслуговування апаратів. Цього ж дня у Шацькій районній лікарні продемонстровано голові облдержадміністрації Б.П.Клімчуку роботу нового двохканального цифрового рентгенапарата. Його вартість становить 750 тис. грн., а унікальність полягає у тому, що знімки можна пересилати електронною поштою у будь-який лікувальний заклад області.

   Відкрито хоспісне відділення у туберкульозній лікарні с.Хотешів Камінь-Каширського району.

   В обласній психіатричній лікарні №2 відкрито два відділення сестринського догляду.

   Проведено ремонтні роботи в обласному госпіталі для інвалідів війни на суму 2050,0 тис.грн., проведено капітальний ремонт палат. Також виділено кошти, як субвенцію з районів у сумі 92,0 тис.грн., які використано на ремонт водопроводу.

   Модернізація закладів охорони здоров’я в області продовжується. 26 березня у м.Берестечко відкрили після капітального ремонту терапевтичне відділення районної лікарні. Раніше тут були розміщені палати соціального територіального центру. Це приміщення вже давно потребувало  суттєвої реконструкції. Отож, нині в палатах проведено сучасний ремонт, закуплено нові меблі та необхідний інвентар.

        Ремонт в палатах терапевтичного відділення  здійснено за кошти державного бюджету. На ці цілі було витрачено 300 тис. грн, ще на 30 тис. грн.. придбано меблі.

    У Ківерцівській центральній районній лікарні   проведено водопровід до патанатомічного відділення, переведено у нове приміщення пральню, придбано чотири нових пральних  машин.

   У Волинській обласній клінічній лікарні запрацював кабінет діабетичної стопи. Тут надаватимуть допомогу волинянам, які хворіють на цукровий діабет й перебувають у групі ризику або ж уражені синдромом діабетичної стопи. Офіційне відкриття кабінету й конференція, присвячена темі ускладнень, що виникають у хворих на цукровий діабет, відбулися 17 квітня.

   У Ратнівській центральній районній лікарні придбано комплекс рентгенівської діагностики з цифровою обробкою зображення вартістю  1100,0 тис.грн.

    Культура

   В області здійснюється реалізація комплексу культурно-мистецьких заходів, об'єднаних програмою “Волинь фестивальна-2012”. Набули широкого резонансу та масовості проведені фестивалі фольклору та народного мистецтва у Шацьку, Берестечку, Любешові, Нововолинську, Володимирі-Волинську, Ратно, Камінь-Каширську та Старій Вижві. Насиченими були заходи з відзначення 130-річчя від дня народження нашого видатного історика та політолога В'ячеслава Липинського та всесвітньовідомого композитора Ігоря Стравінського.  Поступово зміцнюється матеріально-технічна база закладів культури. У цьому році було відкрито відремонтований актовий зал будинку культури села Риковичі Іваничівського району, будинок культури села Тоболи Камінь-Каширського району. 11 районних централізованих бібліотечних систем - переможці ІІІ-го раунду конкурсу проектів програми “Бібліоміст” отримають комп’ютерну техніку та мережеве обладнання.     Триває реставрація пам'яток культурної спадщини в яких будуть відкриті оновлені експозиції музеїв Ігоря Стравінського у м.Устилузі та Художнього музею у Шляхетському будинку в м.Луцьку.

 Молодіжна політика  та  спорт

   Рік 2012 – Рік спорту та здорового способу життя, рік ХХХ літніх Олімпійських ігор. Шість волинських спортсменів здобули право представляти нашу державу у складі олімпійської збірної команди України на цьому найпрестижнішому спортивному форумі: Юлія Остапчук (боротьба вільна), Яна Беломоїна, Олена Цьось, Ірина Папежук (велосипедний спорт), Віталій Шафар та Надія Боровська (легка атлетика). Лучанка Олена Цось на Олімпійських іграх здобула четверте місце.

   Успішними у 2012 році стали виступи волинських спортсменів у складах збірних команд України на чемпіонатах та кубках Європи і світу.

   Яна Беломоїна за результатами світового рейтингу у 2012 році увійшла в двадцятку найсильніших спортсменів світу. На даний час вона є лідером кубку світу з велоспорту-маунтенбайку. Результативно виступає на кубку світу і Олена Цьось.

   Юлія Остапчук у поточному році вдруге поспіль здобула перемогу на чемпіонаті Європи (Сербія, 04-10.03.2012).

   Веслувальники Андрій Рибачок, Юрій Вандюк та Яків Дудка завоювали золоті медалі чемпіонату Європи серед юніорів та молоді до 23-х років (Португалія, 12-15.07.2012). Двоє з них стали триразовими чемпіонами Європи на цих змаганнях.

   Спортсмени області демонструють високі результати і на всеукраїнських змаганнях.

   Жіноча волейбольна команда «Континіум – Волинь – Університет» за підсумками сезону у 2012 році стала срібним призером чемпіонату України серед команд суперліги та завоювала золоті нагороди у кубку України. Своїми виступами команда здобула право представляти область на європейській арені.

   Баскетбольний клуб «Волинь-Баскет» здобув І місце серед чоловічих команд вищої ліги чемпіонату України.

   Спортсменка з дзюдо Аліна Пащук у 2012 році виборола золоті медалі кубку України.

   У травні затверджено Положення про виплату одноразових грошових винагород спортсменам і тренерам області. Відповідно до якого вже вручено одноразові грошові винагороди на суму 240 тис. грн.

   Протягом 2012 року в області проводилась робота з будівництва, ремонту та реконструкції спортивних об’єктів.

   У місті Луцьку відкрито боксерський зал “Школа боксу “Ринг-2012” та тренажерну залу обласної дитячо-юнацької спортивної школи інвалідів.

   Здійснено капітальний ремонт фасаду та покрівлі обласної ДЮСШ (41,2 тис.грн.), триває капітальний ремонт приміщення Ковельської комплексної ДЮСШ  (вартість робіт складає 800 тис. грн.). Завершено будівництво спортивного комплексу у м. Володимир-Волинський (вартість будівельних робіт становить 4,7 млн. грн.). В цілому у 2012 році проведено робіт з будівництва, реконструкції та ремонту спортивної інфраструктури на суму 11,6 млн. гривень з різних джерел.

   В області проводиться конкурс проектів та програм, розроблених громадськими організаціями стосовно дітей, сім’ї та молоді, конкурс соціального замовлення.

   Для підтримки даних проектів у поточному році виділено відповідно 40 тис.грн. та 110 тис.грн. Конкурсною комісією підтримано 11 проектів громадських організацій.

   У 2012 році Указами Президента України почесним званням України «Мати-героїня» було нагороджено – 2 109 жінок Волинської області.

   Проводиться видача посвідчень багатодітним родинам. Станом на 1 липня 2012 року видано 16 482 посвідчень батьків багатодітної сім’ї (92 % від загальної кількості сімей в області) та 36 361 посвідчень дитини з багатодітної сім’ї (66,2 %).

 

   Зовнішньоекономічні зв’язки Волині

    Протягом січня-травня 2012 року суб’єкти господарської діяльності Волинської області здійснювали експортно-імпортні операції з 84-а країнами світу, у результаті чого зовнішньоторговельний оборот товарами склав 638,5 млн. дол. США. При цьому обсяги товарного експорту збільшилися майже на 10%, і у вартісному виразі дорівнювали 261,1 млн. дол. США, а імпортні надходження зменшилися на 16% і становили 377,4 млн. дол. США. Варто відзначити суттєве зменшення показника від'ємного сальдо – на 61%.

   Активніше здійснювалася співпраця з країнами-членами  Європейського Союзу, частка яких у сукупному зовнішньоторговельному обороті Волині складає 78,6%. Провідне місце у переліку європейських держав належить Німеччині, Угорщині та Польщі, відповідно першому, другому і третьому бізнесовим партнерам Волині.

   Товарна структура експорту була сформована за рахунок електричного обладнання, механічного устаткування (підшипники), деревини та виробів з неї, меблів, молокопродуктів, недорогоцінних металів та виробів з них, текстильного одягу, м’яса та їстівних субпродуктів, транспортних засобів, готових харчових продуктів, паперу та картону.

   Номенклатуру імпортних товарів складають транспортні засоби та їх частини, електричне устаткування, полімерні матеріали, продукти тваринного походження, недорогоцінні метали, вироби з деревини, готові харчові продукти, папір та картон.

   Інвестиційна діяльність області

   Серед головних пріоритетів роботи місцевих органів виконавчої влади є залучення іноземних інвестицій в економіку області. У цьому зв'язку здійснюється ряд промоційних заходів з метою створення привабливого інвестиційного клімату, пошуку надійних і стабільних бізнес-партнерів для ефективної співпраці.

   Окрім того, у І півріччі ц.р. проведено перший обласний конкурс інвестиційних ідей та проектів у рамках спільного засідання робочої групи регіонального комітету з економічних реформ "Сталий економічний розвиток, бізнес-клімат та інвестиції", метою якого було дослідження та відбір потенційно цікавих інвестиційних проектів різних напрямків та їх реалізація.

   При обласній державній адміністрації діє також Рада вітчизняних та іноземних інвесторів (утворена розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30.09.2010 року № 357), членами якої є  представники органів влади, самоврядування, ділових кіл та банківських установ області. Під час її засідань, що відбуваються щорічно, проводиться аналіз роботи та стан справ у напрямку залучення інвестицій в економіку області, проблем та перешкод інвестування на регіональному рівні, а також окреслюються подальші кроки з активізації роботи зі створення позитивного інвестиційного клімату в області.

   Так, протягом поточного року (дані станом на 1 квітня 2012 року) в економіку області іноземними  інвесторами вкладено майже 5 млн.дол.США прямих інвестицій, що у 5 разів більше ніж за аналогічний період 2011 року.

   При цьому загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку Волині за весь період інвестування, станом на 1 квітня 2012 року  становив 275,1 млн. дол.США, або в середньому 266 дол. США на одного жителя області. Частка Волині в загальному обсязі іноземних інвестицій в Україну становить 0,5%.

   Інвестиції в область надійшли з 35 країн світу. Основними країнами-інвесторами економіки області є Кіпр, Швеція, Польща, Словаччина, Німеччина. Прямі іноземні інвестиції залучені у 249 підприємств області. Провідні місця займають міста Луцького і Нововолинськ, а також Ковельський  і Луцький райони. У вказані регіони спрямовано 91% усіх інвестицій.

   Залучення міжнародної технічної допомоги

   З метою залучення коштів міжнародної технічної допомоги організації та установи області беруть участь у Програмі прикордонного співробітництва «Польща–Білорусь–Україна» 2007–2013 Європейського інструменту сусідства та партнерства (далі – Програма).

   Результатом проведеної роботи у цьому напрямку є те, що серед
14 адміністративно-територіальних одиниць Польщі, Білорусі, України, які брали участь у ІІ раунді Програми, Волинь за кількістю поданих заявок зайняла п'яту позицію, поступившись при цьому лише представникам Люблінського, Підкарпатського, Підляського воєводств та Львівської області. Транскордонні проекти, розроблені за участі волинських аплікантів, направлені на вирішення важливих питань соціально-економічного розвитку області.

   Разом з тим, облдержадміністрацією підтримано на етапі підготовки чотири інфраструктурні проекти, які передбачають модернізацію державного кордону, а саме:

   - «Розвиток сучасної інфраструктури відділів прикордонної служби»;

   - «Реконструкція міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг»;

   - «Створення функціонального модулю «Фільтр у пункті перетину кордону» на МАПП «Рава-Руська», забезпечення обладнанням і технікою пунктів пропуску «Краківець», «Шегині» та «Ягодин»;

   - «Розвиток ІТ інфраструктури Державної митної та прикордонної служб України на українсько-польському кордоні». 

   Варто зазначити, що вищезгадані проекти отримали позитивну оцінку та у даний час направлені до Європейської Комісії для підписання грантових угод.