Головна » Актуально » «Підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС – перспективи для України»

«Підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС – перспективи для України»

   Україна та Європейський Союз підписали економічну частину Угоди про асоціацію, що передбачає створення зони вільної торгівлі. Документ підписали під час саміту ЄС 27 червня у Брюсселі від європейської сторони – Президент Європейської Ради Герман ван Ромпей, Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. З українського боку підпис поставив Президент Петро Порошенко.

   Економічна частина Угоди передбачає глибоку економічну інтеграцію України з ЄС, а також створення глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі.

   Угоду про асоціацію між Європейським Союзом та Україною мають ратифікувати всі 28 країн-членів ЄС та Київ.

   Проте раніше Європейська Рада схвалила тимчасове застосування певних частин Угоди, що почнуть діяти ще до того, як усі країни-члени ЄС ратифікують документ. До таких частин належать Положення про зону вільної торгівлі, дія яких розпочнеться, за очікуванням сторін, з осені 2014 року після ратифікації документа українським парламентом.

   Як відомо, політичну частину Угоди про асоціацію Україна-ЄС було підписано 21 березня поточного року.

  Перший заступник міністра закордонних справ Наталія Галібаренко повідомила, що ще до ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та країнами-членами Євросоюзу і після її ратифікації Україною розпочнеться тимчасове застосування більшості положень цього договору. «ЄС зацікавлений у тому, щоб ратифікація Угоди відбулася найближчим часом, Уряд України також зацікавлений у тому, щоб парламент схвалив Угоду про асоціацію, тому що навіть без ратифікації її іншими державами-членами ЄС запускається процес її тимчасового застосування», – сказала вона.

   Таким чином, за словами Н. Галібаренко, першого дня другого місяця після дати передачі в ЄС документа про ратифікацію Угоди Україною розпочнеться його тимчасове застосування.

    Раніше високопоставлений європейський дипломат повідомив, що для початку тимчасового застосування Угоди також необхідно здійснити багато інституціональної роботи, зокрема, щодо створення Ради асоціації, відповідних комітетів та підкомітетів.

    Київ також очікує, що в умовах асоціації буде прискорено процеси, пов’язані з виконанням Плану дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС, що дасть змогу вже з 1 січня 2015 р. ввести для українців безвізовий режим для поїздок до країн Євросоюзу.

   Підписання економічної частини Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, яка, зокрема, передбачає створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), відкриє для українських виробників новий ринок збуту продукції, хоч і дуже конкурентний ринок. Про це заявив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета. Він пояснив, що, по суті, підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС означатиме фіксацію торгових преференцій, які зараз діють з боку ЄС щодо українських товарів. «Перевага полягає в тому, що ті преференції, які ЄС вже надав українським виробникам тимчасово до 1 листопада, будуть зафіксовані постійно. Це означає, що українські виробники зможуть планувати на довгострокове, середньострокове майбутнє з розумінням того, що один з найбільших ринків світу відкритий», - зазначив П.Шеремета.

   Міністр підкреслив, що за підрахунками багатьох експертів підписання економічної частини Угоди зі створенням ЗВТ дозволить Україні збільшити обсяги експорту товарів та послуг. Водночас, він підкреслив: для того, щоб українські товари знайшли своїх покупців у Європі, вітчизняні виробники повинні провести величезну роботу з підвищення якості своєї продукції та просування її на ринок ЄС. При цьому міністр зазначив, що прагнення України освоїти ринок ЄС зовсім не означає, що країна хоче відмовитися від інших ринків.

   Тези Виступу Президента України П.Порошенка на церемонії підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом

   «Документ, який ми будемо підписувати сьогодні – це не лише політичний та економічний документ. Це символ долі і прагнень, які не можна зруйнувати, для людей, які пожертвували своїм життям та здоров’ям для того, щоб це відбулося. І це найсильніше нагадування того, що люди мають прагнути жити краще.

   Україні знадобилось 7 довгих років для того, щоб подолати цей жахливий, терновий шлях до економічної асоціації, політичної асоціації з Європейським Союзом. Цей шлях мав свої позитивні та негативні сторони, але в решті-решт сьогодні ми прийшли. Вся Україна і також Крим. Нагадуємо, що Угода про асоціацію з ЄС – це вся Україна.

   Україна, Грузія та Молдова  – є  країнами, які показують нові економічні цілі. Але перш за все – це свобода та демократія, які на пострадянському просторі будуть залежати від наших можливостей втілювати реформи, які відбудуться у тому числі з допомогою Угоди про асоціацію.

  Підписуючи цю Угоду, Україна обіцяє, що буде впроваджуватиме реформи. Але це документ також і спільної відповідальності.

   Таким чином, на тлі політичної асоціації ми також очікуємо, що Європейський Союз буде робити все, щоб підтримати наш суверенний вибір, боронити нашу українську незалежність та територіальну цілісність.

    Багато буде залежати від європейської солідарності з трьома країнами, які заплатили велику ціну для того, щоб бути частиною Європи та бути з Європою. Чи Європа буде вільною, чи частково вільною. Чи має вона хвилюватися про анексію, чи можливість виникнення інших конфліктів у майбутньому? Поки що на це питання важко відповісти, але відповідь буде залежати від успіху чи провалу документу, який буде сьогодні підписано.

   Україна вирішила, що Угода буде працювати. Наші три країни розпочинають дуже важкий, болючий, але важливий шлях реформ. Економічна інтеграція і політична асоціація з ЄС – ось, власне, наше розуміння успішного розвитку. Для того, щоб все це працювало, ми готові до ратифікації. Ми вважаємо, що ратифікація у європейський столицях також відбудеться швидко.

   За останні місяці Україна сплатила велику, найбільшу ціну за те, щоб європейські мрії  стали дійсністю. Про це треба пам’ятати. Коли Україна буде готова приєднатися до ЄС, вона приєднається до ЄС.

   Угода про асоціацію – це інструмент підготовки до майбутнього приєднання. ЄС – це не лише частина країн, об’єднаних у союз. ЄС – це ідея, це відповідь вимогам сьогодення. І тому країни ЄС і країни не ЄС мають сьогодні зробити важливий крок».

    Вісім переваг для України після підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом:

    1. Зменшення корупції.

    Зміни відбудуться в управлінні державними фінансами та плануванні держбюджету. Зміняться функції Контрольно-ревізійного управління і Рахункової палати.

    2. Посилення захисту прав споживачів.

   Вводяться європейські стандарти контролю якості продукції. Українські товари стануть максимально безпечними.

    Зміни, зокрема, стосуватимуться якості м'ясних і молочних продуктів. Сьогодні 66% українського молока не відповідає стандартам Євросоюзу.

   Після підписання Угоди про асоціацію з ЄС молоко, яке вироблено в Україні, має відповідати всім вимогам і нормам Євросоюзу. Крім того, з продукції мають зникнути антибіотики і пальмова олія.

   90-95% тваринницьких товариств не відповідають вимогам Євросоюзу через антисанітарію, неякісний корм і неналежне зберігання продукції.

    Після підписання угоди з ЄС ціни на продукти мають знизитися. Так, ціни на тверді сири впадуть на 15%, вина – на 5%, балтійську рибу – 15% тощо.

   3. Експорт товарів до ЄС.

   Не слід забувати, що українці отримають значно більший вибір продукції на ринку через ввезення товарів європейських виробників. При цьому, вітчизняні товаровиробники отримають можливість експортувати свою продукцію в європейських країнах. Покупці отримають значно більше прав.

   Йдеться про заміну товару після угоди, грошову компенсацію тощо. За оцінками експертів, українські сільськогосподарські товаровиробники зможуть щороку заробляти на експорті своєї продукції щонайменше 383 млн євро.

  Лише на експорті м'яса птиці виробники економлять до 52 мільйонів євро, не сплачуючи мито за найнижчою ціною та найвищою ставкою. Продаж зерна до країн ЄС дозволить заробити до 186 млн євро щороку.

   Загалом 83,1% продукції ввозитиметься до ЄС з України без мита. При цьому на імпорт європейських товарів мита будуть знижуватися поступово. Слід додати, що весь процес виходу товару чи цілої галузі України на європейський ринок займатиме не більше 1,5 року.

  4. Експорт послуг до ЄС. Українці зможуть відкривати філії в країнах Євросоюзу, а українські інвестиції в ЄС отримають додатковий захист. Проте Угода встановлює і обмеження на експорт послуг.

  5. Переваги для малого і середнього бізнесу.

   В Україні знову стане вигідно виробляти товари. Підписання Угоди про асоціацію з ЄС заохочує бізнес працювати чесно. Так, торгівці отримають зниження мит на імпортовані товари до нуля протягом п'яти років. У свою чергу, митниця не зможе змінювати категорію товару, щоб збільшити митні платежі. Слід очікувати і на спрощення процедури проходження митного контролю.

   Для експортерів спрощується процедура сплати і повернення ПДВ. Українські виробники зможуть збільшити власне виробництво. Зокрема, безпечна продукція не буде сертифікуватися взагалі, а товари, які становлять загрозу або створені для дітей, будуть більше контролюватися. Також суттєво зменшиться після підписання асоціації з ЄС кількість перевірок та документації для контролерів.

   6. Соціальна політика і освіта. Вводяться додаткові чотири дні відпустки. Забороняється платити жінкам менше, ніж чоловікам. Вдосконалюється система первинної медичної допомоги. Українські дипломи і кваліфікації для допуску до роботи визнаватимуться в ЄС.

   7. Довкілля стане чистішим і безпечнішим.

   Вводяться нові стандарти якості води і повітря. Україна запровадить сучасну систему контролю за чистотою повітря. Підприємства будуть змушені встановити сучасні очисні споруди, а зіпсована сміттєзвалищами земля буде відновлена. Підприємства за 3-5 років зобов'яжуть вкладати кошти в модернізацію виробництва.

   Це дозволить контролювати дисперсний пил, який спричиняє рак легенів, а також забруднювачі, які швидко випаровуються. Саме останні призводять до анемії і лейкемії. Щодо виробництва, то власники підприємств отримають право самостійно обирати спосіб зменшення шкідливих викидів. Варто зазначити, що загалом після підписання асоціації з Євросоюзом Україна сама буде визначати час на модернізацію, гроші на яку виділятиме ЄС. Угода також гарантує, що наша держава не стане звалищем небезпечного сміття або базою для шкідливого виробництва.

   8. Космос, наука і технології.

   Ми разом працюватимемо над створенням європейської навігаційної системи – конкурента GPS. ЄС користуватиметься нашими технологіями ракетобудування.

   Угоду про асоціацію з ЄС виконуватимуть державні структури.

   Зокрема, буде створено спецорган, який відповідатиме за виконання Угоди. Єврокомісія також буде перевіряти плани і стежити за виконанням аж до вивчення проектів законів і розпоряджень Кабміну.

    Крім того, Єврокомісія визнає, що нормативний акт ЄС впроваджено в українське законодавство. Звіт про виконання Україною положень буде надаватися двічі на рік.

   До України буде надіслана спеціальна місія, яка перевірятиме звіти на дієвість і виконання законів. Спілкування буде проводитися не лише із представниками влади, але й з громадськими організаціями і підприємцями.

   У підсумку, якщо положення виконано, певна українська продукція буде допущена на європейський ринок.