Головна » Актуально » Реалізація Пілотного проекту з впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою

Реалізація Пілотного проекту з впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою

   Держава компенсуватиме до 90 відсотків вартості ліків від гіпертонії. Про це повідомила директор департаменту раціональної фармакотерапії та супроводження державної формулярної системи Державного експертного центру МОЗ України Тетяна Думенко.

   Під час брифінгу, який відбувся 18 вересня у Міністерстві охорони здоров’я України та був присвячений нововведенням у Пілотному проекті щодо державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, фахівець МОЗ України також зазначила, що відтепер гіпертоніки отримають більше ліків за доступною ціною, оскільки буде використовуватися диференційований підхід до рівня відшкодування вартості на ліки, які умовно поділені на три групи.

    За словами Тетяни Думенко, до першої групи належать лікарські засоби, які відшкодовуються до 90 відсотків їх вартості, до другої – які підлягають частковому відшкодуванню, а до третьої – лікарські засоби, вартість яких взагалі не підлягає відшкодуванню. Крім цього, ще влітку було доповнено перелік ліків для гіпертоніків, на які поширюється дія Пілотного проекту, комбінованими ліками. До них увішли: Еналаприл (монопрепарат та комбінація з гідрохлортіазидом), Лізиноприл (монопрепарат та комбінація з гідрохлоротіазидом), Бісопролол, Метопролол, Небіволол, Амлодипін (монопрепарат та комбінація з лізиноприлом) та Ніфедипін. Це дозволило не лише підвищити економічну доступність лікарських засобів для лікування гіпертонії, а й розширити можливості та ефективність лікування.

   Ще одним нововведенням, як повідомила Тетяна Думенко, є нормативно встановлені  граничні надбавки на ліки від гіпертонії. Відтепер надбавки на оптово-відпускні ціни не перевищуватимуть 10 відсотків, а на роздрібні – не вище 25 відсотків від закупівельної ціни.

   Фахівець МОЗ через засоби масової інформації привернула увагу пацієнтів на тому, щоб придбати ліки за зниженими цінами, варто звернутися до свого сімейного лікаря чи дільничного терапевта та отримати спеціальний рецепт, за яким в аптеці можна отримати ці ліки. У медиків також варто перепитати – у яких саме аптеках на цій території можна отримати лікарські засоби зі знижкою.

   Окремо Тетяна Думенко звернулася до керівників аптечних закладів з проханням активніше залучатися до Пілотного проекту, демонструючи свою соціальну відповідальність перед суспільством.

   Починаючи з 1 червня 2012 року в Україні реалізується Пілотний проект з впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Його основою є зниження цін на ліки від гіпертонії та відшкодування їх вартості для хворих.

   Завдяки Пілотному проекту сьогодні 3,2 мільйона українців отримали відшкодування на ліки, при цьому ціни на них знижено на 16 %, а споживання ліків зросло  майже у 1,5 рази. 22,5 % українців почали системно лікуватись від гіпертонії та вимірювати свій тиск.

 

         Коментарі представників органів виконавчої влади області щодо впровадження Пілотного проекту

    «Сьогодні держава стабільно фінансує проект з відшкодування вартості ліків для гіпертоніків. Однак, про такі можливості у нас люди ще не достатньо обізнані. Хворий повинен знати, що держава безоплатно або на пільгових умовах надає йому життєво необхідні ліки», – наголосив голова облдержадміністрації Борис Клімчук. Водночас,  він відзначив важливу роль  сімейних лікарів, терапевтів і фармацевтів  в інформуванні пацієнтів.  Борис Клімчук вимагає проведення широкої інформаційної  кампанії серед населення   щодо можливості придбання ліків від гіпертонії за пільговими рецептами.

   Впродовж року область повинна отримати майже 4 мільйони гривень на відшкодування вартості ліків для хворих на артеріальну гіпертензію. Наразі отримано вже 2,5 мільйона. Ці дані  озвучив на відеоселекторній нараді заступник голови облдержадміністрації Олександр Курилюк. Нарада проводилася із заступниками голів райдержадміністрацій, заступниками міських голів з гуманітарних питань, головними терапевтами районів та міст обласного значення. Питання до обговорення – відшкодування вартості ліків для хворих на артеріальну гіпертензію. 

   «Це ще одна ініціатива Президента – соціальний проект, мета якого – зробити більш доступними ліки, себто за дешевшою ціною, або з певною грошовою компенсацією. Загалом це перші кроки в плані підтримки людей. Було багато дискусій щодо суми компенсацій. Але при  приналежній роботи влади, медиків, фармацевтів можна отримати результат. Була виділена сума коштів – серйозний ресурс. Волинь має отримати впродовж року майже 4 мільйони гривень. 2,5 мільйона ми вже отримали і розподілили по території. Майже 87 тисяч маємо виписаних рецептів», – розповів Олександр Курилюк.

   «Справа в тому, що є кошти, які можуть допомогти людям, і ми зобов`язані їх спрямувати до людей. В мене є перелік препаратів на які відшкодовується 90% ціни, а на які 50%. Люди не знають, що сьогодні можна прийти в амбулаторію, отримати рецепт і там же в аптечному пункті придбати ліки по тим відсоткам відшкодування», – зазначив заступник голови облдержадміністрації. Він наголосив, що в кожній аптеці великими буквами має бути вивішений перелік препаратів, на які є відшкодування. «Ми будемо заїжджати на райони і дивитися, як у цьому плані працюють аптеки», – запевнив він.

   Начальник управління охорони здоров`я Волинської ОДА Ігор Ващенюк наголосив, що цей пілотний проект є надзвичайний на часі, бо перше місце в державі займають саме серцево-судинні захворювання, відтак – артеріальна гіпертензія.

   На Волині триває реалізація проекту щодо державного регулювання цін на ліки для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Про це йшлося під час прес-конференції у стінах обласного управління охорони здоров’я.

   Головний спеціаліст із терапії управління охорони здоров’я облдержадміністрації Микола Берник зауважив, що наявність гіпертонії значно впливає на життя та здоров’я людей, тому її слід лікувати постійно. Зауважимо, що держава у пілотному проекті взялася за відшкодування вартості ліків для хворого населення. У переліку таких ліків опинилося 164 найменування медикаментів, і він, як стверджують медики, буде збільшуватися.

   Хворим на гіпертонічну хворобу лише слід звернутися до лікаря, отримати рецепт, прийти до аптеки, де діє пілотний проект, і отримати свої ліки зі значною знижкою. Наприклад, на деякі ліки передбачено аж 90% державного регулювання. Якщо препарат коштує 40 гривень, то його можна придбати у рамках пілотного проекту лише за 4 гривні. Деякі ліки по знижці можна придбати навіть за 1 копійку.

   Придбати ліки за зниженою ціною гіпертоніки після відвідин лікаря та отримання рецепту можуть у 60 суб’єктів господарювання та 350 аптечних пунктах.

   Волинські медики назвали цей проект своєчасним, мовляв, завдяки ньому можна підняти свідомість громадян. Такі знижки змусять їх піти в поліклініку, щоб обстежитися, дізнатися про лікування, а пізніше придбати дешевше ліки по рецепту.

   У рамках проекту планується охопити велику кількість гіпертоніків, щоб зменшити кількість інфарктів та інсультів і продовжити життя пацієнтів. Адже нині, на жаль, лише 10% гіпертоніків постійно лікуються від цієї недуги. Також волинські медики наголосили на постійному контролі тиску у таких пацієнтів.