Головна » Актуально » Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

   Про стан дотримання Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

    Надзвичайно важливе і досить складне для вирішення є питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

   В даний час в області постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи визнано 146668  громадян, в тому числі:

 2316 - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з них 537 є інвалідами;

46611 -  дітей, з них 296 є інвалідами.

   Щорічно обсяг витрат на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, передбачається з урахуванням реальних можливостей видаткової частини державного бюджету. У поточному році на зазначену потребу області з державного бюджету України передбачено  понад 130 млн грн, в тому числі на компенсаційні виплати – 72,3  млн грн, на харчування дітей у навчальних закладах, розташованих на території, яка зазнала радіоактивного забруднення  – 47,4 млн гривень. Впродовж січня-листопада  на компенсаційні виплати в область з державного бюджету надійшло  69,8 млн грн, що становить 96,5% від кошторисних призначень.

   Важливим напрямком у соціальному захисті є «Пільгове медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За цією програмою у 2013 році з обласного бюджету на відшкодування громадянам витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами лікарів та надання послуг з безкоштовного  зубопротезування  передбачено 7,2 млн гривень. За 10 місяців поточного року районними управліннями соціального захисту населення, департаментом соціальної політики  Луцького міськвиконкому прийнято 16302 заяви. По зазначеній кількості заяв відшкодовано 5,6 млн гривень. Середній розмір виплати  за придбані ліки становить 310,0 грн, за проведені послуги з зубопротезування  – 880,0 гривень.

   Відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету на пільгове медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у випадку прийняття заяви на відшкодування витрат за придбаний лікарський засіб, вартість якого перевищує розмір мінімальної заробітної плати,  питання відшкодування вирішується на засіданні комісії. Впродовж січня-жовтня 2013 року на засіданні комісій розглянуто 208  заяв.

   Найбільші суми відшкодування за пільговими рецептами лікарів здійснено громадянам у Камінь-Каширському районі – 6235,4 грн, Любешівському – 6485,76 грн, Маневицькому – 16245,5 грн, у м.Луцьку – 19601,28 гривень.

   Однією із найскладніших для реалізації є програма  «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Зараз в області на квартирному обліку перебуває 2311 сімей, в тому числі 603 сімей, у складі яких є особи, що стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 44 – діти. Поліпшення житлових умов потребує 136 сімей учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до категорії 2. Для придбання квартир лише інвалідам-чорнобильцям необхідно 163,0 млн гривень.

  У поточному році на зазначені цілі з  державного бюджету для області передбачено 10,077 млн грн, майже на 500 тис. грн більше ніж у минулому році.  У 2012 році   придбано 28 квартир, крім того, вперше за 8 років            15 сім᾽ям постраждалих громадян відшкодовано кошти за самостійно придбане та збудоване житло.  Проте, у поточному році питання придбання квартир є проблематичним, адже ціна квадратного метра житла  на первинному  і  вторинному ринках значно перевищує опосередковану вартість (опосередкована  5006 грн,  середня ринкова понад 6000 гривень).   Станом на 29 листопада 2013року область отримала  5 млн 051 тис. гривень. Зазначені кошти спрямовані на погашення заборгованості минулого року,  на придбання  4-ох квартир у м. Горохів та відшкодування коштів 4 сім᾽ям, які переселилися з радіоактивно забрудненої території і за власні кошти придбали житло.

   Ключовим напрямком у збереженні і відновленні здоров’я  є програма «Оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  У поточному році  Міністерство соціальної політики України для області виділило 8982 путівки   за 9-ти профілями лікування, що на 26% (37% – для дітей) більше ніж у 2012 році.  Загальна вартість путівок становить 19 млн 848 тис. гривень.  Оздоровча кампанія 2013 року розпочалась у середині червня. Станом на 28 листопада оздоровлено 8358 (93% від виділених путівок) постраждалих громадян області, в тому числі 6120 дітей.  Впродовж грудня передбачається оздоровити ще понад 320 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.