Головна » Актуально » Соціальний захист працюючих за роботу в шкідливих і важких умовах праці

Соціальний захист працюючих за роботу в шкідливих і важких умовах праці

    Реалізація окремих видів господарської діяльності пов’язана із використанням ряду професій чи окремих робіт, де працівники зазнають негативного впливу шкідливих або небезпечних виробничих чинників на організм. За роботу в таких умовах чинне законодавство передбачає працюючим пільги та компенсації, що дають змогу зберігати здоров’я і продовжувати професійну діяльність. Це, зокрема, скорочена тривалість робочого часу, щорічна додаткова оплачувана відпустка, пільгова пенсія, оплата праці у підвищеному розмірі. Такі пільги надаються за результатами атестації робочих місць. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці і Методичні рекомендації для проведення атестації визначені постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442.      
    Атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Матеріали атестації зберігаються 50 років. За порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення встановлена відповідальність осіб у порядку, передбаченому ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.  

    Стан справ з реалізації прав найманих працівників нашого міста на пільги та компенсації за умови праці знаходиться на контролі у відділі праці управління економіки. Практика роботи з підприємствами, установами та організаціями свідчить про те, що не всі роботодавці виконують свої зобов’язання щодо соціального захисту даної категорії працівників.

     За І квартал 2014 року було проведено перевірки 14 суб’єктів господарювання. Встановлено, що на десяти підприємствах роботодавці використовували працю найманих працівників (це 56 осіб) на робочих місцях, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, при цьому у ПрАТ «Соціальна сфера» атестація робочих місць не проведена. З цієї причини обмежені права на пільги за умови праці для 11 працюючих.

    В ході проведених перевірок було проведено експертизу умов праці 128 робочих місць. Виявлено, що 117 (або 91,4%) робочих місць роботодавцями атестовані. Спеціалістами управління проведена перевірка якості атестації кожного атестованого робочого місця. В звітному періоді кожна п’ята перевірка – повторна, в ході яких здійснювався контроль щодо приведення у відповідність до нормативних актів виявлених порушень.

    З питань атестації робочих місць за умовами праці керівники та спеціалісти підприємств міста, окремі громадяни можуть отримати методично-консультативну та практичну допомогу у відділі праці управління економіки міської ради за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 19, каб. 124, 122 (тел. 777907, 777909).

 

 

    Управління економіки   ( 777907)