Головна » Актуально » Вміння надавати першу допомогу – вимога часу

Вміння надавати першу допомогу – вимога часу

   Світовою практикою доведено, якщо третина громадян володіє навичками надання домедичної допомоги, то рівень смертності від нещасних випадків зменшується вдвічі.

   Так, 17 жовтня на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 10.10.2014 р. № 416 «Про проведення спеціалізованих медично-волонтерських навчань на засадах державно-громадського партнерства», на базі навчально-методичного центру федерації профспілок Волинської області та КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» відбулися медично-волонтерські навчання з відпрацювання дій у випадку масового ураження людей під час терористичних актів. За участі представників влади, управління охорони здоров’я, міського відділу УМВС України в області, відділу ДАІ МВ УМВС України в області, управління ДСНС України в області, обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, міської організації Товариства Червоного Хреста України, Луцького базового медичного коледжу відпрацьовували взаємодію служб, відомств та координацію дій з надання першої медичної та екстреної допомоги у випадку масового ураження людей.

   Важливим елементом навчань стало ознайомлення представників підприємств, установ, громадських, волонтерських та молодіжних організацій з навчальними програмами з надання першої медичної допомоги (само-, взаємодопомоги) потерпілим у випадках масових уражень.

   Згідно із легендою навчань в готелі «Профспілковий» відбувся терористичний акт. За сценарієм було відпрацьовано наступне: внаслідок дії тереростичного акту відбулося руйнування конструкцій об'єкта, в результаті чого поранень зазнала велика кількість людей та двоє з них загинули. На місце трагедії відразу ж прибули рятувальники. Потерпілих вони виносили із зони ураження на відстань 50 м від об’єкта. Усі, хто отримали незначні травми надавали допомогу важкопораненим та допомагали рятувальникам в евакуації решти людей. Адже в ситуації, коли потерпілими є кілька сотень чи тисячі людей, важливим моментом є організація самодопомоги та взаємодопомоги.

   Для надання допомоги можуть знадобитися будь-які підручні засоби, як, наприклад, краватка чи шарф у якості джгута. Такі навчання є дуже актуальними через події на Сході, тому лучани мають знати, як допомогти собі та ближньому.

   Отож, умовним постраждалим внаслідок терористичного акту необхідно було в короткий термін надати домедичну допомогу і екстрену медичну допомогу, провести евакуацію до лікувальних закладів. Під час навчань на безпечній відстані від зони ураження відбувалося сортування постраждалих: у зелену зону спрямовували легкопоранених, у жовту – поранених середньої тяжкості, у червону – важкопоранених, які не можуть самостійно пересуватися і допомогу яким потрібно надавати в першу чергу, у чорну – тих, хто загинув. У зеленій зоні з тими, хто перебував у стресовому стані, працювали психологи. Поряд обладнали намет евакуаційної та медичний штаб ДСНС.

    Тим часом на місце прибули працівники служби газу, міліція, які взялися за виконання своїх обов’язків. Після надання первинної допомоги, поранених каретами швидких доправили до міської лікарні. В приймальному відділенні потерпілих негайно скеровували чи то в перев’язувальну, чи в кабінет психологічної допомоги, чи в операційну, де їм надали спеціалізовану допомогу. Усіх доставлених із зони ураження медики зареєстрували у спеціальних журналах. При сортуванні «постраждалих» використовували спеціальні картки медичного сортування та кольорові браслети, що допомогло пришвидшити надання медичної допомоги та розділити потоки постраждалих легкого ступеню, середнього та важкопоранених.

   Особливо слід відзначити злагоджену роботу колективу Луцької міської клінічної лікарні. Робота була організована на високому рівні та вчасно і правильно надана допомога великій кількості постраждалих.

   Основна мета таких навчань –відпрацювання колективної роботи різних служб, визначення дій волонтерських та громадських організацій, населення з надання домедичної та медичної допомоги постраждалим під час терористичного акту та ліквідації медико-санітарних наслідків терористичного акту, досягнута.

    Однак, чомусь не проявили активності громадські, молодіжні та волонтерські організації, які були ініціаторами таких навчань в Адміністрації Президента України.

   Після ліквідації умовного «терористичного акту» відбувся майстер-клас щодо надання першої медичної допомоги, який провели волонтери міської організації Товариства Червоного Хреста, працівники Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та навчального центру обласної клінічної лікарні. У ході навчань усі присутні, зокрема, вчителі основ медичних знань, тренери спортивних шкіл та секцій, мали змогу побачити на власні очі роботу працівників медичної служби, дізнатися основні правила та способи порятунку людей.

   Варто зазначити, що такі навчання Луцька міська організація Товариства Червоного Хреста України проводить постійно та видає сертифікати міжнародного зразка про закінчення 12-годинних курсів Товариства Червоного Хреста України по навчанню населення наданню першої допомоги.

   За 2014 рік пройшли навчання та отримали сертифікати 425 осіб, серед них працівники УДП «Укрінтеравтосервіс – Волинь», Територіальний центр соціального обслуговування м. Луцька, Волинський обласний центр зайнятості, студенти Луцького національного технічного університету, Луцького інституту розвитку людини Університету «Україна» та інші.

   Луцька міська організація Товариства Червоного Хреста України та управління охорони здоров’я міської ради запрошують представників підприємств, установ, громадських організацій на навчання з надання першої допомоги.  Сьогодні кожен громадянин повинен вміти надати першу допомогу собі, своїм рідним, близьким, друзям і оточуючим, використовуючи при цьому, навіть, підручні засоби. Навчальний план включає як оволодіння теорією, так і практичними навичками.

   Взагалі, вміння надати першу допомогу є актуальним і в мирний час. Доведено практикою, якщо третина громадян володіє навичками надання домедичної допомоги, то рівень смертності від нещасних випадків зменшується вдвічі.

   Навчання у м. Луцьку організовується та проводиться по мірі укомплектування груп (15 осіб) за адресою: м. Луцьк, вул. Степана Бандери, 5 та на базах організацій-замовників.

    Підготовку проводять:

   Іщик Марія Петрівна – тренер по першій допомозі;

   Домбровська Наталія Вікторівна – інструктор по першій допомозі ;

   Кійко Вікторія Петрівна – інструктор по першій допомозі, які мають міжнародні сертифікати

   Подати заявку на навчання на IV квартал 2014 р. та 2015 рік або ж отримати детальну інформацію можна в міській організації Товариства Червоного Хреста України (вул. Степана Бандери, 5, тел.: 241449, (098)942-97-36) та в управлінні охорони здоров’я Луцької міської ради (пр. Волі, 1а, тел.: 724653).

   Комунальні заклади «Луцька міська клінічна лікарня» та «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги» також відгукнулися на запити громадських організацій і організували навчання прийомам надання першої медичної допомоги. Було відповідно навчено 324 та 97 чол. Такі ж заняття із 500 чол. провели в обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (для вчителів та учнів шкіл міста, студентів вищих навчальних закладів).

   192 громадян пройшли навчання по 12-годинній програмі у навчально-тренувальному відділенні обласної клінічної лікарні (бійці батальйону «Айдар», водії маршрутних таксі). Однак вважаємо, що такий підрозділ повинен бути у складі обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та значно активізувати свою роботу.

   Також необхідно удосконалити роботу навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської обласної ДСНС по вул. Теремнівській, де проходять перепідготовку спеціалісти закладів, організацій, установ, підприємств різних форм власності із питань цивільного захисту населення.

   Центру необхідно звернутись до Інституту державного управління у сфері цивільного захисту щодо розробки на державному рівні відповідних обов’язкових програм із надання першої медичної допомоги та визначення категорій підлягаючого населення.

   Враховуючи запити людей у місті, назріла доцільність прийняття програми із навчання населення наданню першої медичної допомоги, у якій визначити кошти на його організацію, категорій населення, які будуть підлягати навчанню, програму навчання, місце і графіки проведення.

 

   Управління охорони здоров’я Луцької міської ради