Головна » Актуально » Всесвітній день здоров’я 2016: переможіть діабет!

Всесвітній день здоров’я 2016: переможіть діабет!

   7 квітня 1948 року була заснована Всесвітня організація охорони здоров'я. З тих пір цей день в 194 державах-членах ВООЗ прийнято вважати Всесвітнім днем здоров'я. Це не просто святкова дата в біографії вельми авторитетної міжнародної організації. У цей день проводяться заходи, що підкреслюють, як багато значить здоров'я, і що ще потрібно зробити, щоб воно поліпшувалося.

   7 квітня - не так свято ВООЗ, скільки керівництво до дії. У цей день прийнято озвучувати назву глобальної проблеми світової охорони здоров'я на поточний рік. Нагадаємо теми різних років, що не потребують коментарів: «У безпеці твоєї крові - порятунок життя багатьох», «Активність - шлях до довголіття», «Вагітність - особлива подія в житті, зробимо його безпечним», «Захистимо здоров'я від змін клімату».

   Темою завтрашнього Всесвітнього дня здоров'я і всього 2016 року є: "Переможіть діабет!" .  Здавалося б, XXI століття - потужний науковий прорив і час стрімкого розвитку технологій, але на сьогодні, за даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), діабет набуває справжньої епідемії - близько 300 мільйонів людей хворіють на діабет і, за прогнозами експертів, протягом 30 років це число збільшиться вдвічі; кожні 10 секунд у світі помирає 1 хворий на цукровий діабет, тобто щорічно - понад 3 млн. осіб.

   У місті Луцьку протягом 2015 року на диспансерному обліку у лікарів-ендокринологів перебувало 6204 хворих на цукровий діабет ( в т. ч. 44 дитини). Серед дорослих пацієнтів – 1013 є інсулінозалежними, 3018 хворих отримують цукрознижуючі таблетовані препарати. У 2015 році у Луцькій міській клінічній лікарні було проліковано 771 хворий з цукровим діабетом, в діагностичному відділенні – 489 хв.

   Варто зазначити, що рішенням міської ради від 24.02.2016 № 4/11 затверджено Програму «Дитячий цукровий діабет на 2016-2017 роки», метою якої є поліпшення допомоги дітям хворим на цукровий діабет, зменшення кількості ускладнень внаслідок цієї хвороби. Для реалізації згаданої Програми з міського бюджету для закупівлі витратних матеріалів (засобів контролю цукру в крові і помп) для КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» було виділено на 2016 рік 552 тис. грн., а також для надання адресної грошової допомоги через департамент соціальної політики виділено 220, 1 тис. грн.

   Цукровий діабет - ендокринне захворювання, для якого характерний високий рівень глюкози в крові. Характеризується хронічним перебігом і порушенням усіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального і водно-сольового. Причиною цього явища вважають абсолютний або відносний дефіцит інсуліну - гормону, що виробляється підшлунковою залозою.

   При формулюванні діагнозу на перше місце ставиться тип діабету. Для діабету 2-го типу зазначається чутливість до пероральних цукрознижуючих засобів (з резистентністю або без), тяжкість перебігу захворювання, потім стан вуглеводного обміну, далі перелічують ускладнення цукрового діабету.

   Лікування цукрового діабету в переважній більшості випадків є симптоматичним і спрямоване на усунення наявних симптомів без усунення причини захворювання, оскільки етіологічного лікування діабету ще не розроблено. Основними завданнями лікаря при лікуванні цукрового діабету є:

  • Компенсація вуглеводного обміну.

  • Профілактика та лікування ускладнень.

  • Нормалізація маси тіла.

  • Навчання пацієнта.

  Дуже важливу роль у компенсації цукрового діабету відіграє навчання пацієнта. Хворий повинен розуміти, що таке цукровий діабет, чим він небезпечний, що йому слід зробити у разі епізодів гіпо- і гіперглікемії, як їх уникати, вміти самостійно контролювати рівень глюкози в крові та мати чітке уявлення про характер припустимого для нього харчування.

   В рамках санітарно-освітньої роботи з 2013 року в КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги» працює школа адаптації хворих з цукровим діабетом, в якій у минулому році пройшли навчання 417 осіб. На базі КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» організована «Школа соціальної адаптації пацієнтів з цукровим діабетом І та ІІ типу правильному способу життя». З 2014 року така ж школа працює і в дитячій поліклініці.

Лікарі закликають: «Не ігноруйте діабет. Перевірте вчасно цукор крові. Потурбуйтесь про своє здоров’я».

 

  Управління охорони здоров’я міської ради

   (тел. 724653)