Головна » Актуально » ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ПЕРЕЛОМІВ

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ПЕРЕЛОМІВ

       Зима - підступний період для наших кісток. Особливо слід поберегтися людям після 50-60 років, адже внаслідок вимивання кальцію з організму їхні кістки стають настільки крихкими, що навіть на рівній дорозі можна отримати відразу кілька переломів. Особливої актуальності ця проблема набуває взимку під час ожеледиці, коли різко збільшується кількість травм.

       В організмі молодих людей, як правило достатньо запасів кальцію, а вже у середньому та старшому віці ці запаси слід поповнювати. Нестача кальцію відчувається у жінок під час менопаузи, тому їм рекомендується приймати один-два рази на добу якийсь із препаратів кальцію, Кальцій Оз Нікомед або Кальцемін, протягом всього свого життя після початку клімактеричного періоду. Коли людина таки отримала перелом, то для швидкого його зрощення необхідно щоденно поповнювати організм кальцієм.

       Дехто вважає, що досить накласти гіпс і чекати, доки кістка зростеться, однак при нестачі в організмі кальцію при переломах можуть виникати ускладнення, такі ускладнення призводять до того, що зрощення наступає пізніше середнього терміну.

       Якщо середній термін зрощення перелому променевої кістки у типовому місці становить 5-6 тижнів, то при ускладненні зрощення може відбуватися за 8-10 тижнів. Перелом стегнової кістки у нормі повинен зростатися за 3,5 - 4,5 місяців, а в разі ускладнення термін збільшується від 6 до 8 місяців. Увесь цей час людина позбавлена повноцінного руху, доводиться пересуватися на милицях. Лікарі намагаються давати своїм пацієнтам дозовані навантаження, а для швидшого одужання вводять кальцій ще й місцево за допомогою електрофорезу, призначають масажі, фізкультуру, комплекс із відновного лікування або реабілітації.

       Твердження про те, що внаслідок певних несприятливих умов, шкідливих звичок, кальцій у таблетках часто не засвоюється організмом є хибним. Лікарі вважають: якщо вживати препарати кальцію за призначенням лікаря, то принаймні якась його частина таки залишиться в організмі, а це краще, ніж не приймати його зовсім.

       Необхідно частіше перебувати на свіжому повітрі, під сонцем, виходити на вулицю навіть коли хмарно, адже ультрафіолет все одно пробивається крізь хмари, а під його впливом в організмі людини утворюється вітамін Б, який сприяє виробленню кальцію.

       Не слід забувати про природні джерела кальцію - молоко, сир, сметану, рибу, консерви, червону і чорну ікру, волоські горіхи. Звісно, нині продукти, збагачені кальцієм, не всім по кишені, але здоров'я дорожче.

       Окрім вживання препаратів кальцію та продуктів, збагачених цим корисним елементом, рекомендується у зимовий період не нехтувати простими порадами як уникнути травм.

       Під час ожеледиці ходіть по тротуарах і доріжках, посипаних піском або сумішшю, не тримайте руки в кишенях, аби не втратити рівноваги, носіть зручне взуття із неслизькими підошвами. Для кращої стійкості можна наклеїти на підошву смужку наждачного паперу або лейкопластиру. Людям похилого віку загалом краще утриматися від прогулянок у слизьку погоду, а в разі, якщо вийти на вулицю просто необхідно, потрібно не забувати брати з собою палицю. Вона буде вам опорою.

       Проте, якщо травми уникнути все ж не вдалося, слід негайно звернутися у травмпункт, де потерпілому нададуть кваліфіковану допомогу в повному обсязі. У разі, якщо немає змоги одразу прибути до травмпункту, нагадуємо про необхідність надання першої допомоги. При переломі на вражене місце треба накласти фіксуючу пов'язку або шину з підручних засобів - цупкий картон, лінійку, дощечку, а також прикласти лід, який слід змінювати через кожні 10-15 хвилин, однак у жодному разі не слід класти будь-які компреси.

       Не займайтеся самолікуванням та не звертайтеся до костоправів, аби згодом лікарям не довелося ліквідовувати зміщення кісток.

 

       КЗ «Луцька міська поліклініка №2»