1. Головна
  2. Міжнародне співробітництво
  3. Проекти міжнародної технічної допомоги

Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Любліна і Луцька

Мета проекту: Підвищення туристичної привабливості Луцька та Любліна, шляхом створення спільних міжнародних туристичних об`єктів на основі спільної історико-культурної спадщини.

Донор: Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 Європейського інструменту сусідства та партнерства

Головний партнер: Виконавчий комітет Луцької міської ради

Партнер: Гміна міста Люблін

Бюджет заходів у Луцьку: 1 149 209 євро

Грант для Луцька: 1 034 282,93 євро

Співфінансування з місцевого бюджету: 114 926,07 євро

Основні заходи:

ЗАХОДИ В ЛУЦЬКУ
Ремонтно-реставраційні роботи у башті Чорторийських з оборонним муром та Монастирі єзуїтів загальною вартістю у понад 30 млн гривень завершено 30 липня 2021 року. Серед основних відновлювальних заходів, які вдалось реалізувати на пам’ятках архітектури національного значення, стали:
    • Башта Чорторийських: реставрація фасадів; гідроізоляція фундаментів та стін; заміна шатра та гонту башти; ремонт цокольних приміщень; заміна підлоги, вікон, дверей, системи опалення, освітлення;
    • Оборонна стіна: роботи з підсилення фундаментів частини оборонної стіни, що збереглась; роботи з консерваційного захисту оборонної стіни; трасологічне відновлення втраченої частини оборонної стіни; відновлення воріт в оборонному мурі, які були замуровані;
    • Монастир єзуїтів: реставрація південно-західного крила; гідроізоляція фундаментів; влаштування цоколя та відмостки, ремонт та накриття ризалітів; реставрація підвалів монастиря єзуїтів (впорядкування, очищення стін та склепінь, влаштування підлог, заміна інженерних мереж, ремонт та заміна освітлення, вентиляції); відновлення зовнішнього входу в підвали;
    • Благоустрій території: розчищення, планування території;  заміна зовнішніх огорож та воріт, організація простору з влаштуванням екскурсійних алей та оглядових зон, майданчиків демонстрації історичних артефактів, загальне та декоративне освітлення території.
У процесі реставраційних робіт  19 травня 2020 року під цокольним поверхом башти Чорторийських та південно-західного крила монастиря єзуїтів було виявлено досі невідомі підвальні приміщення, що датуються різними періодами XV-XVIII ст. В рамках проєкту проведено їх археологічне дослідження та розчищення, розкопано й відреставровано засипаний ґрунтом і будівельним сміттям 18-метровий коридор, що сполучає відомі та новознайдені підвали. Загальна площа нововідкритих підземних галерей 170 м2.  
    Музей-майстерня лицарства та середньовічних часів − заклад, який буде працювати у реставрованих пам’ятках. Роботи з його облаштування стартували ще на початку 2021 року. Музей міститиме низку тематичних експозицій та сучасних мультимедійних інсталяцій: 
- спеціально пристосований простір для проведення наукових, навчальних, культурних, розважальних та інших заходів, де відвідувачі матимуть можливість оглянути виставку лицарських обладунків, ознайомитись з особливостями навчального процесу в колегіумі, відвідати середньовічний Луцьк за допомогою віртуальної реальності, зустріти голографічних привидів, роботизованого монаха-єзуїта.
- інтерактивне смарт-табло, що виконуватиме функцію електронної 3D енциклопедії. Скористатись гаджетом зможе кожен відвідувач підвалів монастиря єзуїтів.
- аудіоекскурсія з QR-кодом, яка дозволятиме прослуховувати аудіо-записи про найвизначніші туристичні місця Луцька та прокладати оптимальні маршрути обраними локаціями.
    Презентація п’ятимовного веб-сервісу відбудеться вже до кінця 2021 року після тестування та встановлення QR-кодів.
Міжнародна наукова конференція «Досвід ревіталізації та промоції історико-культурної спадщини» відбулася в рамках проєкту у Луцьку 28 лютого 2019 року. Участь у заході взяли представники Луцької міської ради, Адміністрації міста Люблін, Центру європейських проєктів, Спільного технічного секретаріату, вчені, архітектори, галузеві експерти з України, Польщі та Білорусі. Під час заходу було презентовано наукові роботи у сфері ревіталізації пам’яток архітектури, обговорено кращі практики зі збереження історико-культурної спадщини. За результатами конференції було видано збірку наукових матеріалів.
Інформаційна кампанія розпочалась у вересні 2018 року з пресконференції, приуроченої початку реалізації міжнародного проєкту. З метою популяризації пам’яток, що реставруються, поширення інформації про інші впроваджувані заходи було видано двомовні промоційні буклети «Люблін-Луцьк: міські укріплення», «Башта князів Чорторийських», виготовлено промоційні еко-сумки, блокнотки, інших роздаткові матеріалів. На завершальному етапі створення промоційного відео-ролика, що транслюватиметься у соціальних мережах.

ЗАХОДИ В ЛЮБЛІНІ
Готична вежа − головний інфраструктурний об'єкт проєкту у Любліні, реставраційні роботи на якому розпочато у серпні 2021 року. Їх завершення заплановано на кінець жовтня 2021 року. Ревіталізація середньовічної фортифікаційної споруди передбачає очищення та укріплення стін, демонтаж неоригінальної кладки, заміну даху, облаштування декоративного освітлення, впорядкування прилеглої території. Також в рамках інфраструктурних заходів у Любліні перед ратушею буде встановлено бронзову модель замкових пагорбів та старого міста.
Фестиваль легенд у Любліні завдяки проєкту трансформувався в одну з найбільших міжнародних культурних подій. В рамках проєкту було проведено дві едиції фестивалю: у червні 2019 та серпні 2021 року. Двічі Луцьк на заході представляв театр “ГаРмИдЕр” з прем’єрами вуличної вистави “# ЛУЦЬКО. Дух міста” та вистави-фантазії “Трипільські видіння”.
Програма історичних семінарів відбулась у Любліні 29 березня 2019 року. Вона передбачала проведення історичних майстер-класів за участю істориків, гідів інших експертів з метою збору та аналізу інформації про різні місця у середмісті та старому місті Любліна, людей, що мали відношення до цих місць, історичні факти, що можуть потім бути використані для історій, анекдотів та легенд. Cемінари проводилися відповідно до прийнятого сценарію, передбачаючи роботу в групах. Результатом майстер-класів стала підготовка Звіту щодо промоції культурної спадщини міста.
Інформаційні кампанії в Любліні були сконцентровані навколо обох едицій Фестивалю легенд, проте були спрямовані на промоцію усіх заходів проєкту, історико-культурної спадщини міст-партнерів. В рамках кампаній відбулось дві пресконфернеції, участь у яких взяли представники медіа з України та Польщі.

Презентація проекту «Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Любліна і Луцька»

Матеріали конференції