Депутати звернулися до Кабміну щодо зміни тарифної сітки для належної оплати праці вчителів та вихователів
Під час 75-ї сесії Луцької міської ради депутати ухвалили звернення до уряду з вимогою забезпечення гідної оплати праці освітянам.
“Станом на сьогодні розмір заробітної плати педагога є найнижчий в Україні. Водночас є ряд законодавчих актів, які можуть покращити ситуацію. але, на жаль, не виконуються. Зокрема, педагоги отримують зарплату відповідно до постанови №1298, що має дискримінаційну складову, а саме: 3-й тарифний розряд – 3195 грн. Відповідно заробітна плата у педагогів є на порядок нижчою, ніж мінімальна по Україні. Просимо Кабмін внести зміни до постанови №1298 та забезпечити гідною заробітною платою педагогічних та науково-педагогічних працівників”, – поінформував директор департаменту освіти депутат Віталій Бондар.
ЗВЕРНЕННЯ
до Кабінету Міністрів України
щодо зміни тарифної сітки
педагогічним та науково-педагогічним працівникам
За даними Державної служби статистики розмір середньої заробітної плати педагога найнижчий в Україні. Стаття 61 Закону України «Про освіту» (далі – Закону) передбачає, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат набирає чинності з 01 січня 2018 року та реалізується відповідно до підпункту 1 пункту 6 розділу XII Закону. Однак дію статті 61 зупинено на 2025 рік згідно із Законом № 4059-IX від 19.11.2024.
10 липня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки», якою затверджено схему посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних та науково-педагогічних працівників, що визначається шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня календарного року на встановлений коефіцієнт.
Здавалося б, розміри посадових окладів, а також доплат і надбавок мали б забезпечити обіцяні гідні заробітні плати для освітян. Однак цього не сталося – з 2019 року постанова Кабінету Міністрів України № 822 від 10 липня 2019 року зупинялася і не виконувалася. Пояснення завжди одне і теж – в Державному бюджеті відсутні кошти на реалізацію нових умов оплати праці для освітян.
У зв’язку з цим посадові оклади педагогічних та науково-педагогічних працівників визначаються на рівні єдиної тарифної сітки (ЄТС), яка передбачає для І-го тарифного розряду упродовж 2025 року – 3195 грн (як і в 2024 році).
У статті 9 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» затверджено мінімальний розмір заробітної плати на 2025 рік на рівні січня 2024 року у розмірі 8000 грн, не зважаючи на інфляційні процеси. Так, у березні 2025 року фактичний розмір прожиткового мінімуму склав 10800 грн, а мінімальна заробітна плата затверджена 8000 грн або 74,1% до фактичного прожиткового мінімуму, визначеного за методологією. Це є порушенням статті 22 Конституції України.
На сьогодні посадовий оклад педагогічного працівника найвищої кваліфікаційної категорії за 14-тарифним розрядом ЄТС із врахуванням постанови КМУ від 11.01.2018 № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» підвищується на 10 % та становить 8505 грн. У підсумку виходить, що молоді вчителі з відповідним посадовим окладом тарифного розряду, тарифного коефіцієнта, з урахуванням доплат та надбавок часто отримують заробітну плату у розмірі близько 7270 грн, що є нижче мінімальної заробітної плати на 730 грн.
Така ж ситуація і в дошкіллі. Згідно зі статтею 26 Закону України «Про дошкільну освіту» робочий час вихователя, практичного психолога, інших педпрацівників, серед яких керівники гуртків, становить 30 годин. Норма педагогічного навантаження керівників гуртків, які безпосередньо здійснюють освітній процес з вихованцями, що є складовою робочого часу, – 18 годин на тиждень. Але в додатку 2 до постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298 діапазон тарифних розрядів за цією посадою затверджено лише на рівні 9-12. Таким чином, законодавством збільшено тривалість нормованого часу роботи керівників гуртків у закладах дошкільної освіти та дошкільних відділеннях закладів загальної середньої освіти – з 18 до 30 годин на тиждень, тобто на 12 годин, або на 67%, а розмір оплати праці залишиться без змін.
Такі підходи та пропозиції є дискримінаційними і недопустимими. Керівники гуртків у закладах дошкільної освіти є такими ж учасниками освітнього процесу, як і вихователі, музичні керівники та інструктори з фізкультури, які працюють у групах з дітьми для здобуття ними дошкільної освіти певного напрямку.
Аналогічна ситуація з посадою асистента вихователя, що вводиться на інклюзивні групи, в яких здобувають дошкільну освіту діти з особливими освітніми потребами. Статтею 26 Закону «Про дошкільну освіту» нормований робочий час за цією посадою встановлено 35 годин на тиждень, тобто скорочено на одну годину порівняно попереднім законом. Однак оплата праці асистента вихователя є й залишиться однією з найнижчих серед усіх педагогічних працівників, бо за найвищим, 12 тарифним розрядом, посадовий оклад є меншим від мінімальної заробітної плати і становить на сьогодні 7450 грн.
Ситуацію потрібно докорінно змінити, адже в складних умовах воєнного стану педагогічні та науково-педагогічні працівники закладають основу інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку молодого покоління українців.
Ми, депутати Луцької міської ради, звертаємося до Кабінету Міністрів України з вимогою щодо забезпечення гідної заробітної плати педагогічним та науково-педагогічним працівникам, а саме: прийняти постанову, якою збільшити посадовий оклад працівника І-го тарифного розряду ЄТС, внісши зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» № 1298 від 30 серпня 2002 року та доповнивши відповідними примітками пункту 2 розділу I Додатку 2 до постанови КМУ № 1298, як це передбачено, зокрема в Додатку 5 до цієї постанови щодо застосування ставок погодинної оплати праці працівників усіх галузей економіки за проведення навчальних занять.
Зазначене відповідатиме як вимогам статті 8 Закону України «Про оплату праці», згідно з якою умови розміру оплати праці працівників установ, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, так і нормам підпункту 1 пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про дошкільну освіту», яким Кабінету Міністрів доручено забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом, а також привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Упевнені, що кваліфіковані педагогічні та науково-педагогічні працівники, які отримуватимуть гідну оплату праці можуть створити міцну, життєздатну державу, забезпечити майбутнє прийдешніх поколінь.
Управління інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 777937)