Додаткова відпустка за шкідливі умови праці
Колективний договір є одним з найважливіших документів для регулювання взаємовідносин між роботодавцем (власником) і працівниками з цілого ряду соціальних питань, в тому числі, забезпечення оптимальних умов здійснення трудової діяльності, безпеки життєдіяльності та охорони праці. В умовах аптечних підприємств в такий договір складається між колективом аптеки (складу) як виконавцем та адміністрацією як роботодавцем. Організація безпечних і нешкідливих умов праці визначається встановленням певних обов'язків сторін, а їх реалізація забезпечується, передусім, за допомогою колективного договору.
При наявності факторів підвищеної небезпеки роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи, виходячи з норм чинного законодавства, зокрема: надати йому додаткову відпустку, встановити підвищену оплату праці, забезпечити видачу спецодягу і засобів індивідуального захисту, видавати молоко та лікувально-профілактичне харчування.
Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці надається згідно Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1290), незалежно від того, до якої галузі господарства належать ці виробництва і цехи, чи форм власності підприємств, організацій і установ. Назви професій і посад керівників, фахівців, службовців і робітників, передбачених у Списку, вказані відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 року № 327. Якщо виробництва, цехи зазначено у Списку без переліку конкретних професій і посад, то правом на додаткову відпустку користуються всі працівники цих виробництв.
Порядок застосування Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників у яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затверджений наказом Мінпраці України від 30.01.1998 № 16.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці. Тривалість такої відпустки конкретному працівникові залежатиме від того, скільки часу він був зайнятий у шкідливих умовах праці. Згідно статті 9 Закону України «Про відпустки» до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими умовами праці, зараховуються лише час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами праці. Відповідно, для визначення тривалості відпустки за шкідливий характер праці необхідно провести атестацію робочих місць за умовами праці та обліковувати час зайнятості працівника в цих умовах.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.
До стажу для відпустки зараховуються лише ті періоди, коли працівник був зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня. Перебування у щорічних відпустках (усіх видів) зарахується до стажу. Період, коли працівник перебував на лікарняному або у відпустці за власний рахунок, до стажу, що дає право на вищевказану відпустку, не включаються.
У випадках, коли тривалість додаткової відпустки за результатами атестації робочих місць перевищує максимальну тривалість, вказану у Списку, відпустка може бути продовжена на кількість днів цієї різниці за рахунок власних коштів підприємства.
У тих випадках, коли працівники працювали в різних виробництвах, цехах, за професіями та на посадах, за роботу в яких надається додаткова відпустка різної тривалості, підрахунок тривалості часу роботи провадиться окремо по кожному виду робіт, професій та посад. Облік часу, відпрацьованого по кожному виду робіт, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.
Отже, списки посад і професій для надання відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці передбачаються локальним нормативно-правовим документом підприємства, тобто колективним договором. Це ще раз підкреслює важливість наявності такого документу на підприємстві, в установі та організації. Саме в одному із додатків до колективного договору викладається список посад і професій, які дають право надавати таку додаткову відпустку.
Консультації з питань оформлення результатів атестації робочих місць за умовами праці у колективних договорах підприємств, установ та організацій міста постійно надаються фахівцями відділу праці департаменту економічної політики Луцької міської ради за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 19, каб. 122, 124 (тел. 777907, 777909).
Департамент економічної політики