“Енергозбереження та енергоефективність серед пріоритетів у роботі міської влади”, - перший заступник міського голови Тарас Яковлев
За його словами, питання енергоефективності міська влада поділяє на дві частини: перше — це впровадження енергозбереження у місті в цілому, що дасть можливість зменшити споживання енергоносіїв у Луцьку, в тому числі й приватними домогосподарствами та промисловими підприємствами. Друге зменшення енергоспоживання в тих закладах, які використовують енергоносії за рахунок місцевого бюджету, щоб стримати ріст видатків, спрямованих на сплату за тепло, гарячу та холодну воду, електроенергію тощо.
“Коли я прийшов працювати у відділ енергозбереження міської ради у 2007 році, ми зробили моніторинг витрат на енергоспоживання у школах, ДНЗ, лікарнях, амбулаторіях, бібліотеках, адмінбудівлях Луцька в рік. Це було близько 14 млн грн, а тепер витрачається 40 млн грн в рік. Добре, що тепер маємо бюджет в три рази більший,”- розповів Тарас Яковлев.
Він зазначив, що у міській власності двісті великих соціальних будівель. Наприклад, площа школи понад 5 тис. м кв. Тож треба величезний ресурс, щоб зменшити енергоспоживання, над цим зараз працює міська рада. Як результат, не зважаючи на стрімкий ріст цін на енергоносії, останніми роками вдалося у фактичних видатках зменшити витрати. Для прикладу, енергоспоживання у 2014 році порівняно з 2013 роком зменшилося на близько 23% .
“Тепер постійно проводиться моніторинг енергоспоживання, - каже Тарас Яковлев. - Впроваджується багато заходів за бюджетні кошти та за рахунок залучених ресурсів різноманітних фінансових інституцій і донорських організацій. Зокрема, у 2014 році місто впроваджувало заходи проекту «Реалізація енергозберігаючих заходів в бюджетних установах міста Луцька» з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО).
Частка кредитних коштів від Корпорації НЕФКО становила близько 4 млн грн. Частка коштів міського бюджету в загальній сумі інвестицій складала близько 445 тис. грн.
Вказані кошти призначені для фінансування енергозберігаючих заходів у шести комунальних закладах, що фінансуються з міського бюджету (гімназія №21, ЗОШ №5, НВК №10, ДНЗ №11, ДНЗ №21, Луцька міська клінічна лікарня). У 2014 році у цих закладах було встановлення вікна та двері, здійснено балансування системи опалення, модернізовано систему освітлення, у ДНЗ №21, 11, ЗОШ №5 та гімназії №21 встановлено індивідуальні теплові пункти, також утеплено басейн та частину фасадів гімназії №21. Закінчення робіт у гімназії №21 планується у 2015-2016 роках за рахунок коштів нового проекту з НЕФКО”.
Розповів перший заступник міського голови й про реалізований Проект «Енергія для мерів Сходу», головним партнером якого виступає Болонський університет, фінансує - Європейська комісія за співфінансування Луцької міської ради. Отримано кошти від Європейської комісії в сумі 23,6 тис. євро для реалізації енергозберігаючих заходів у ДНЗ №7 (встановлення індивідуального теплового пункту, часткова заміна вікон та дверей).
Встановлено індивідуальні теплові пункти з погодним регулюванням в КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги №3», КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги №2», в акушерському та гінекологічному корпусах КЗ «Луцький клінічний пологовий будинок» за кошти міського бюджету.
Також було здійснено капітальний ремонт системи опалення зі встановленням ІТП у Луцькій дитячій художній школі на загальну суму 1 млн грн за кошти міського бюджету.
“За підсумками 2014 року скорочено споживання теплової енергії на 14,6 тис.Гкал., або на 33,6%, природного газу - на 117,7 тис.куб.м, або на 27% та гарячої води на 6 тис.куб.м, або на 13,5%” - каже Тарас Яковлев.
Ще один важливий проект в системі енергозбередження впроваджується у нашому місті - «Проект реконструкції системи централізованого теплопостачання у м. Луцьк». Вже підписано: договір гранту між Луцькою міською радою, ДКП «Луцьктепло» та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) щодо інвестиційного гранту від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля на суму 4 млн євро; кредитний договір між ДКП "Луцьктепло" та ЄБРР на суму до 10 млн євро.
В рамках цього проекту планується реконструкція системи теплопостачання міста, встановлення приблизно 200 індивідуальних теплових пунктів, а також переведення однієї з найбільших котелень на вул. Боженка на використання відходів деревини.
У 2014 році Луцьк став одним із міст-переможців проекту «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (МЕР). Основним із завдань цього проекту є допомога у залученні інвестицій на реалізацію енергозберігаючих заходів, в підготовці заявок на отримання фінансування від міжнародних фінансових установ, підготовці бізнес-планів, техніко-економічних обґрунтувань, технічної документації для залучення інвестицій у енергоефективність, розробці технічних специфікацій та тендерів згідно правил міжнародних фінансових організацій.
Затверджено «Програму відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами на 2013-2017 роки» для впровадження енергозберігаючих заходів. Представники 9 ОСББ м. Луцька узяли кредити на проведення енергозберігаючих заходів на загальну суму приблизно 4 млн грн.
Тарас Яковлев акцентував, що за перше півріччя 2015 року у бюджетній сфері, житловому секторі, промисловості та житлово-комунальному господарстві було впроваджено 111 енергозберігаючих заходів на загальну суму 2,5 млн грн, що дасть економію 0,6 млн грн в рік. Ці кошти були використані на заміну вікон та дверей, капітальний ремонт систем опалення, утеплення фасадів.
Також отримано третій транш від НЕФКО у розмірі 219 тис. грн для продовження утеплення фасаду гімназії №21.
Поділився він й планами на цей рік. Це - продовження співпраці з Північною екологічною фінансовою корпорацією НЕФКО. За кошти проекту «Муніципальна енергетична реформа в Україні» у 2015 році проведено енергоаудити 8 бюджетних установ міста Луцька для розробки бізнес-плану для отримання нового кредиту від НЕФКО у розмірі еквівалентному 400 тис. євро на реалізацію проекту «Підвищення енергетичної ефективності закладів бюджетної сфери міста Луцька». Частка коштів міського бюджету становитиме 105 тис. євро. Цей проект передбачає: модернізацію системи електроосвітлення; встановлення ІТП; заміну/відновлення теплової ізоляції на трубопроводах; термомодернізацію зовнішніх стін; заміна вікон, зовнішніх вхідних та балконних дверей; термомодернізацію дахового перекриття.
Вибрано 8 бюджетних установ для впровадження енергозберігаючих заходів: ДНЗ № 4; ДНЗ № 13; ДНЗ № 27; ДНЗ № 31; гімназія № 21 ім. Михайла Кравчука; ЗОШ № 1; ЗОШ № 16; Палац учнівської молоді.
Також реалізується проект «Модернізація та реконструкція систем водопостачання та водовідведення у м. Луцьку» між КП «Луцькводоканал» та НЕФКО. Загальна вартість проекту становить 550 тис. євро, з яких кредит складає 495 тис. євро, внесок КП «Луцькводоканал» - 55 тис. євро. Відсоткова ставка кредиту- 6%. Загальна річна економія електроенергії у проекті складе близько 1 600 МВт/год або близько 136 000 євро на рік. Термін окупності проекту - 4 роки. Цей проект передбачає: реконструкцію підземних водозаборів; заміну насосного обладнання на підвищувальній насосній станції №2; заміну насосного обладнання на каналізаційних насосних станціях КНС №2 та КНС №5; впровадження диспетчеризації та автоматизації системи водопостачання.
У планах цьогоріч - впровадження заходів в рамках «Проекту реконструкції системи централізованого теплопостачання у м. Луцьк» з Європейським банком реконструкції та розвитку. Переведення ряду котелень на альтернативні види палива. Проводиться активна робота у проекті «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (МЕР), який фінансується Агенством США з міжнародного розвитку; співпраця з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), проектом «Угода мерів – Схід», Світовим банком, Європейським інвестиційним банком, Міжнародним банком реконструкції та розвитку та іншими міжнародними фінансовими установами та грантодавцями.
Також заплановано на 2015 рік виділення коштів з міського бюджету на капітальні ремонти систем опалення, заміну зовнішніх огороджуючих конструктивів, капітальний ремонт фасадів інше.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)