1. Головна
  2. Оперативна інформація

Каналізація — джерело тепла. Майбутнє енергоефективного міста

Каналізація — джерело тепла. Майбутнє енергоефективного міста

Ті виклики, які переживає Україна під час повномасштабної війни, вже стали для нас новою реальністю. Такі поняття, як розподілена генерація, альтернативні джерела живлення, енергоефективність та максимальне використання існуючої інфраструктури — сьогодні є критично важливими для функціонування міст.

Для КП «Луцькводоканал» на одному з європейських форумів були представлені сучасні технології, які вже широко застосовуються в Європі. Йдеться про рішення, що дозволяють фактично безкоштовно отримувати теплову енергію зі стічних вод каналізаційної системи.

Цю ідею запропонували наші партнери, адже місто Луцьк активно розвивається та вже реалізує низку інноваційних проєктів, які є першими в Україні. За короткий час ми структурували цей проєкт і на сьогодні маємо близько 90% готовності до його реалізації.

 
 

Це буде перший в Україні пілотний проєкт, який продемонструє можливість використання енергії каналізації для опалення та охолодження громадських і комерційних об’єктів: бізнес-центрів, торгових центрів, дитячих садків та інших будівель, розташованих поблизу мереж водовідведення.

Для КП «Луцькводоканал» цей проєкт має ще одне важливе значення. Значна частина мереж експлуатується понад 50 років і перебуває у зношеному стані, що створює ризики аварій та проблем для міста. Тому модернізація інфраструктури є необхідною. Якщо ж поєднати оновлення мереж із впровадженням сучасних європейських підходів до використання ресурсів, ми зможемо одночасно:

замінити застарілу інфраструктуру

впровадити енергоефективні рішення

надати можливість отримувати теплову енергію практично безкоштовно

суттєво зменшить викиди СО2 (вуглекислого газу) від використання викопного палива 

Це дозволить зменшити залежність від зовнішніх енергоресурсів і суттєво підвищити енергетичну стійкість міста. Потенціал цього напрямку є дуже великим, адже в Луцьку значна протяжність каналізаційних мереж, які проходять у зонах щільної забудови, що робить відбір теплової енергії технічно доступним. Для прикладу 250 метрів каналізаційної мережі — це еквівалент 120 кВт енергетичної потужності .

Наразі ми працюємо над реалізацією пілотного проєкту і сподіваємося запустити його вже цього року. Попереду ще є низка бюрократичних та організаційних питань, але ми впевнені, що цей проєкт буде реалізований і стане показовим для всієї України.

 

Довідково:

Теплові насоси можуть використовувати як джерело тепла не лише навколишнє середовище, ґрунт чи воду, але й енергію промислових і побутових стоків. Використання тепла стічних вод є одним із найбільш перспективних напрямків розвитку технологій теплових насосів.

Енергетичний потенціал каналізаційних мереж є надзвичайно великим. Наприклад, у Німеччині близько 4 млн сімей можуть отримувати опалення та охолодження завдяки енергії стічних вод. Один із сучасних прикладів — район NeckarPark у місті Штутгарт, де каналізаційна мережа використовується як джерело енергії для комплексного забезпечення житлових і комерційних будівель теплом і холодом. Система працює на низькотемпературному теплоносії (30°C або нижче), що дозволяє мінімізувати тепловтрати. Гаряче водопостачання забезпечується централізовано, а нагрів води до 60°C здійснюється за допомогою каскадних теплових насосів.

 

 

КП "Луцькводоканал"