"Крізь біль – в життя, до світла..."

6 березня у приміщенні Волинського краєзнавчого музею відбувся вечір-портрет "Крізь біль – в життя, до світла..." (до 65-ої річниці від дня народження української поетеси Людмили Лежанської (1947-1981) з циклу "Відомі жінки Волині".
Людмила Ярославівна Лежанська народилася 1947 року в селі Вербичне Турійського району. В дитинстві захворіла і все життя була прикута до інвалідного візка. Освіту здобувала самотужки, з допомогою матері Олени Іванівни – вчительки початкових класів. Рано виявила хист до малювання та вишивки. З дванадцяти літ почала писати вірші.
Вірші Людмили Лежанської сповнені добротою, щирістю, любов'ю до рідного краю і його людей. За життя поетеса встигла порадіти двом своїм збіркам – "Поезії" (1980) і "Стежечка" (1981). Пізніше вийшли ще дві – "Мій доброокий світ" (1986), "Чому став синій льон" (1990).
У проведенні вечора брали участь родичі, друзі, знайомі поетеси: Ніна Терещук - родичка з м. Устилуга, Василь Іщук - лікар, товариш поетеси, Юрій Михайлицький - друг поетеси, Лариса Стасюк - племінниця Л.Я.Лежанської, яка подарувала музею книгу Людмили Лежанської «Мій опротестований долею і людьми світ». У книзі вміщено видані раніше поезії і неопубліковані твори Л.Лежанської, вперше оприлюднюються сторінки із щоденника, який вела Людмила в останні 10 років життя, подаються спогади рідних про Людмилу.
Представник красного письменства Олена Криштальська, член НСПУ, Лауреат літературної премії ім. Василя Мисика НСПУ та Всесвітньої української координаційної ради, обласної літературно-мистецької премії ім. Агатангела Кримського розповіла про дружнє спілкування з поетесою, зачитала поезію, яку присвятила своїй подрузі.
Серед колекцій, які зберігаються у Волинському краєзнавчому музеї, почесне місце займає особистий фонд Людмили Лежанської. Його експонатами є документи, рукописи, художні малюнки, вишивки, матеріали про її життя і творчість, передані до музею родиною та друзями. Окремі з них, а саме: світлини з сімейного альбому, які розповідають про дитячі та юнацькі роки поетеси, листи, рукописи, вітальні телеграми, збірки поезій, публікації були представлені на виставці «Крізь біль – в життя, до світла...», яку підготували наукові співробітники відділу науково-освітньої роботи.
Поезію Л. Лежанської читали учні 6-го класу Луцької загально-освітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 (кл. керівник Ольхович О.Г.), а вірші поетеси для малят – учні-першокласники Луцького навчально-виховного комплексу № 26 (кл. керівник Мосійчук О.В.).
Волинський краєзнавчий музей