1. Головна
  2. Оперативна інформація

Лесин ясен не витримав впливу стихії

Лесин ясен не витримав впливу стихії

Сьогодні, 30 червня о 03.26 внаслідок потужної зливи зламалося та впало одне з найстаріших дерев у місті Луцьку - Лесин ясен, яке розміщувалось на Замковій площі в межах історико-архітектурного заповідника “Старий Луцьк”. Дерево є ботанічною пам'яткою природи місцевого значення, яка створена у 1993 році з метою збереження ясена звичайного віком понад 200 років, що росте біля будинку, в якому мешкала видатна українська поетеса Леся Українка.

 
 

У зв'язку із критичною ситуацією, яка склалася з ботанічною пам'яткою природи місцевого значення “Лесин ясен” упродовж останніх років, на замовлення Луцької міської територіальної громади 25 травня 2020 року науковцями Національного університету біоресурсів та природокористування України, а також арбористами було проведено обстеження пам'ятки природи і на його основі розроблено комплекс заходів щодо лікування та оздоровлення дерева. За результатами дослідження науковцями були підготовлені висновки та рекомендації, які передбачали наступні поглиблені дослідження внутрішнього стану, оскільки очевидним був великий нахил дерева 30 градусів у сторону площі та наявність великих порожнин, тріщин та прогресування гниття серцевини на місці зрізаної скелетної гілки.

 

Відповідно до заключення, дерево знаходилось у незадовільному стані. У нього добре розвинута крона, але через пошкодження і втрату в попередні роки скелетної гілки, він мав асиметричну форму. На місці видаленої скелетної гілки утворилось дупло діаметром біля 0,5 м. У дуплі і стовбурі активно йшли процеси гниття. На стовбурі дерева спостерігались численні тріщини та ушкодження кори.

Для збереження ботанічної пам'ятки природи був визначений комплекс першочергових заходів та розроблялась проектно-кошторисна документація на проведення відповідних робіт.

 

У зв'язку із несприятливими погодними умовами дерево не витримало навантаження внаслідок значних опадів і поривів вітру, та впало. Луцькою міською територіальною громадою на місці ботанічної пам'ятки природи “Лесин ясен” планується висадити крупномірний саджанець — нащадок цього історичного дерева, який в майбутньому зможе замінити та зберегти його генофонд.

 
 
 

Працівниками відділу екології розпочато процедуру зняття статусу об’єкта природно-заповідного фонду місцевого значення з ботанічної пам’ятки природи Лесин ясен, який був зламаний внаслідок несприятливих погодних умов, перебуваючи у незадовільному стані в результаті природного старіння, ураження хворобами.

 

 

Відділ екології