1. Головна
  2. Оперативна інформація

Луцька міська рада у рамках державно-приватного партнерства хоче відновити історичну будівлю на вулиці Кафедральна, 4

Луцька міська рада у рамках державно-приватного партнерства хоче відновити історичну будівлю на вулиці Кафедральна, 4

Сьогодні у Палаці культури міста Луцька стартували громадські слухання на тему: «Доцільність здійснення державно-приватного партнерства щодо реставрації з пристосуванням та управлінням нежитловим приміщенням на вулиці Кафедральній, 4». До участі у обговоренні зареєструвалося 447 мешканців громади. Луцька міська рада виступила ініціатором такої зустрічі, аби з громадою обговорити питання щодо шляхів відновлення історичної будівлі у Старому місті, яка нині, на жаль, знаходиться у незадовільному стані.

Будинок на вулиці Кафедральна, 4 зведено на початку 20-го століття фактично на головній вулиці міста, на якій з’явилося перше зовнішнє освітлення, поряд знаходився міський Магістрат. До початку Другої світової війни у ній функціонував готель з рестораном, розміщувалися Чеський клуб та сільськогосподарський магазин. Власником будівлі на той час був волинський чех, підприємець Володимир Прайзлер.

Після закінчення Другої світової війни у будинку знаходилися аптечне управління, медичний коледж, бюро судово-медичної експертизи.

У 2018 році  будівлю на вул. Кафедральна, 4 було передано на баланс Луцької міської ради. Приміщення Гостинного двору Прайзлерів непридатне для нормальної експлуатації через незадовільний технічний стан. Наявні дефекти, пошкодження та відхилення від норм мають тенденцію до збільшення та скоро можуть привести будівлю до аварійного стану і руйнування.

 Станом на вересень 2021 року, вартість лише укріплюючих робіт становила близько 8 млн грн.

Для збереження історичної будівлі є кілька шляхів: реконструкція приміщення за кошти бюджету громади; продаж; передача в довгострокову пільгову оренду; реставрація з пристосуванням в рамках державно-приватного партнерства.

Варто зауважити, що реконструкції приміщення за кошти бюджету громади не розглядається, оскільки потребує великих фінансових вкладень.

 
 
 
 

Продаж також ні, адже тоді громада втратить контроль над пам’яткою, а отримана на аукціоні одноразова сума, зважаючи на передаварійний стан будівлі, буде незначною.

При варіанті довгострокової пільгової оренди занедбаної пам’ятки культурної спадщини, контроль над приміщенням залишається за міською радою. Однак, щомісячні орендні платежі будуть мінімальними і становитимуть близько 17,5 тис. грн на рік.

Найкращим варіантом у нинішній ситуації є проєкт державно-приватного партнерства щодо реставрації з пристосуванням та управління нежитловим приміщенням Гостинного двору Прайзлерів шляхом залучення коштів приватного партнера. Ним буде передбачено використання пам’ятки в якості готельно-ресторанного комплексу та вирішене питання її збереження. Управління об’єктом в рамках проєкту передбачатиме користування, експлуатацію, технічне обслуговування об’єкта на довготривалий період (20-30 років).

Перевагою цього варіанту є те, що територіальна громада зберігає та відновлює пам’ятку культурної спадщини місцевого значення, залишивши за собою право власності на об’єкт. На конкурсних засадах обирає кращий проєкт на реконструкцію з пристосуванням (відповідно, й інвестора), контролює терміни здійснення реконструкції. Також буде забезпечене подальше використання приміщення в якості готельно-ресторанного комплексу.

Варто зазначити, що в Україні механізм державно-приватного партнерства працює з 2010 року. На початок 2022 року в країні укладено 192 договори щодо такого партнерства у різних галузях.

 
 
 
 
 
 
 
 

Зважаючи на те, що Гостинний двір Прайзлерів знаходиться в серці Старого міста, фігурує в екскурсійних маршрутах, оглядах, статтях та інших матеріалах про історію Луцька, найбільш доречним є його використання в якості готелю з ресторанним об’єктом.

Це допоможе вирішити проблему нестачі потужностей для поселення та приймання туристів в громаді, адже у літньо-осінній період готелі, хостели та апартаменти майже завжди заповнені. Іншою проблемою історичної частини міста є те, що там практично відсутня готельна та ресторанна інфраструктура.

 
 
 
 
 
 
 
 

Поява нового об’єкта такого типу недалеко від замку та інших пам’яток дозволить «оживити» Старе місто, приведе до нього нових туристів та місцевих мешканців.

Також відкриття готелю та ресторану на вул. Кафедральній, 4 дозволить створити близько 20 робочих місць та дасть додаткові надходження від податків та зборів до бюджету.

Однак, через оголошення на території Волинської області повітряної тривоги завершити громадські слухання не вдалося, адже життя та здоров’я громадян є найвищою цінністю.

 

Управління інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 777937, 724727)