Міська влада приділяє значну увагу питанню полегшення пересування містом людей з фізичними вадами
Під час сьогоднішньої оперативної наради директор департаменту соціальної політики Лариса Боярин поінформувала учасників з питання «Про створення безбар’єрного середовища для людей з інвалідністю в місті Луцьку».
Вона повідомила, що в Луцьку проживає понад 12 тисяч дорослих осіб з інвалідністю та близько однієї тисячі дітей – інвалідів.
Крім того, за її словами, у нашому місті створений дорадчо-консультативний орган – Комітет забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерної інфраструктур міста. Департамент соціальної політики здійснює організаційне забезпечення діяльності комітету доступності. Протягом 2013 року було проведено два робочих засідання комітету, на яких розглядались актуальні питання щодо створення безбар’єрного середовища для людей з інвалідністю та три виїзні обстеження щодо перевірки на предмет доступності для маломобільних груп населення із здійсненням фотофіксації.
Цьогоріч на засіданнях комітету розглядалось питання щодо здійснення контролю за роботами із влаштування пониження бордюр при проведенні ремонту на вулицях. При виконанні капітального ремонту дорожнього покриття на пр-ті Перемоги та перехрестя проспектів Молоді та Соборності, поточного ремонту дорожнього покриття на вулицях Винниченка, П’ятницька гірка, Шевченка, Рівненській, пр. Волі влаштовано пониження бордюрного каменю на пішохідних переходах.
За пропозиціями громадських організацій інвалідів – членів комітету доступності, в поточному році вжито додаткових заходів щодо забезпечення безперешкодного доступу для маломобільних груп населення на автобусній станції № 1 міста Луцька. Так, зокрема, входи до приміщення облаштовано пандусами та звуковими орієнтирами для незрячих. Пороги не перевищують 2,5 см. Встановлена відповідна візуальна інформація про розташування пристосованих для людей з інвалідністю місць та послуг на території станції (піктограми, символи, що застосовуються у міжнародній практиці). Виділені місця для парковки автомобілів інвалідів на території автостоянки вокзалу. Також додатково виділено місце для паркування автомобілів інвалідів поблизу до входу у приміщення станції. Санітарно-гігієнічні кімнати пристосовані для використання інвалідами. Для обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями працює окрема каса. На сходинках приміщення автостанції нанесено маркування – контрастні смуги для орієнтації людей із вадами зору.
Соціальні та медичні заклади міста облаштовані засобами безперешкодного доступу для людей з інвалідністю.
За сприяння Луцької міської організації УТОС в приміщеннях департаменту соціальної політики, його філії та територіального центру забезпечено дублювання інформації рельєфно-крапковим шрифтом Брайля для орієнтування осіб із вадами зору (таблички на кабінетах, рельєфні позначки на перилах, нанесення контрастних ліній). Така ж робота проведена і в приміщенні Луцького міського центру зайнятості.
З метою покращення доступності Луцька для незрячих, завдяки спільній реалізації проекту із ВОВГО «Генерація успішної дії», на соціально значущих об’єктах міста, які найчастіше відвідують незрячі, встановлено 22 звукових орієнтири «Метроном-04».
Для комфортного пересування осіб із вадами зору на головних вулицях міста діє 10 світлофорних об’єктів, обладнаних звуковими сигналами.
Ще одним із важливих напрямків є забезпечення доступності у користуванні громадським транспортом.
Для забезпечення доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями до міського пасажирського транспорту на маршрутах курсує десять спеціально обладнаних автобуси та шість тролейбусів із заниженою підлогою.
Поступово запроваджується запуск обладнання на маршрутних автобусах, яке забезпечить озвучення зупинок громадського транспорту та зовнішнього оголошення назви маршруту та напрямку слідування транспортного засобу.
Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Луцька здійснюються транспортні перевезення спеціалізованим автомобілем осіб з обмеженими фізичними можливостями до установ та організацій міста із графіком роботи з 800 до 2400, згідно попередніх замовлень. Послуги із перевезення надаються також за зверненнями громадських організацій інвалідів для проведення заходів. Протягом звітного періоду територіальним центром надано 898 послуг з перевезень осіб з обмеженими фізичними можливостями спецавтомобілем для 449 осіб.
При проведенні реконструкцій або будівництві нових об’єктів враховуються вимоги щодо потреб людей з інвалідністю. Так, наприклад приміщення Залізничного вокзалу міста та приміщення центрального універмагу «Луцьк» пристосовані для вільного пересування осіб з особливими потребами.
У нинішньому році розпочато роботу щодо впровадження у місті інклюзивної освіти для дітей із синдромом Дауна в двох дошкільних закладах міста (№ 9 та № 38).
Перший заступник міського голови Святослав Кравчук зауважив, що забезпечення безперешкодного пересування містом громадян з фізичними вадами є завданням усіх без виключення. За його словами, певні кроки міською владою уже зроблені, однак цього недостатньо. Уже є доступ до соціальних і медичних об’єктів.
Однак, на його переконання, головна проблема знаходиться у психології людей. Багато хто не зважає на проблеми громадян з обмеженими фізичними можливостями. Святослав Кравчук зауважив, що нині в місті активно ведеться будівництво, але міська влада, на жаль, через законодавчі норми, не може впливати на це. Дуже часто різноманітні установи, організації не мають обладнаних пандусів. Він закликав всіх бути відповідальними і усвідомлювати, що серед нас живуть люди з певними фізичними вадами і їм також має бути зручно пересуватися містом.
Також зазначив, що під час будівництва багатоквартирних будинків не враховують потреб інвалідів. За його словами, у наших під’їздах не лише інваліди-візочники не можуть на перший поверх до ліфта заїхати, але й молоді мами з дитячими колясками.
Святослав Кравчук доручив керівнику КП «Луцьксвітло» провести перевірку роботу звукових пристроїв на світлофорних об’єктах.
Також перший заступник міського голови звернувся до директора департаменту ЖКГ Івана Кубіцького, аби у наступному році реалізувати проект щодо обладнання однієї з квартир на першому поверсі багатоквартирного будинку, де проживає інвалід, аби він міг самостійно виїжджати інвалідним візком на вулицю.
Звернув увагу Івана Кубіцького Святослав Кравчук й на необхідність при пониженні бюрдюрних каменів біля пішохідних переходів не асфальтувати територію, а укладати її спеціальною плиткою. За його словами, завдяки цьому незрячі зможуть зрозуміти, де знаходиться перехід через вулицю.
Крім того, Святослав Кравчук зауважив, що з першого грудня у маршрутних таксі міста має працювати система озвучення зупинок громадського транспорту.
Перший заступник міського голови зауважив, що у Навчально-реабілітаційному центрі проведені значні роботи. Однак, там ще не все зроблено, тому він доручив начальнику управління освіти Олегу Гребенюку підготувати план заходів, які ще необхідно провести у цій школі.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)