1. Головна
  2. Оперативна інформація

Місто передало на утилізацію небезпечні відходи I класу небезпеки, зібрані від населення (відпрацьовані люмінесцентні лампи, ртутні термометри)

Місто передало на утилізацію небезпечні відходи I класу небезпеки, зібрані від населення (відпрацьовані люмінесцентні лампи, ртутні термометри)

Сьогодні, 23 грудня на виконання Комплексної програми охорони навколишнього природного середовища м. Луцька, з метою недопущення забруднення навколишнього природного середовища небезпечними відходами, проведено передачу на утилізацію відпрацьованих люмінесцентних ламп та ртутних термометрів, які мешканці міста мають можливість залишити в спеціальних контейнерах, які встановлені біля департаменту ЦНАП (вул. Лесі Українки, 35), на вул. Федорова, 9, бульвар Дружби народів, 7.

 

Протягом року в місті від громадян зібрано 1911 шт. відпрацьованих компактних люмінесцентних ламп та 212 шт. термометрів. Для порівняння у 2019 році від населення зібрано та передано на утилізацію 2138 шт. компактних люмінесцентних ламп, 157 шт. побутових медичних термометрів.

Оплату послуг в сумі 22,5 тис. грн проведено коштом міського фонду охорони навколишнього природного середовища. Збір та передачу на демеркуризацію небезпечних токсичних відходів здійснило тернопільське підприємство “Альфа”, в якого наявна ліцензія Мінприроди на даний вид робіт.

За висновками експертів, в Україні лише 2 % людей читають інструкцію з використання люмінесцентних ламп і свідомо хочуть здати їх на утилізацію. В більшості випадків небезпечні лампи разом з побутовими відходами вивозять на сміттєзвалища, де ртуть проникає в ґрунт, повітря та підземні води.

 

Кожна люмінесцентна лампа містить у своєму балоні пари ртуті у кількості від 1 до 70 міліграмів, термометр — до 2 грам рідкої ртуті. За рівнем токсичності ртуть належить до надзвичайно небезпечних речовин першого, найвищого класу небезпеки. Головна небезпека ртуті в тому, що, потрапивши до організму людини, вона накопичується в ньому, залишаючись там на все життя, уражаючи при цьому центральну нервову систему, печінку, нирки, дихальні шляхи. Їх не можна викидати в контейнер для побутового сміття.

 

Водночас як одні свідомо виконують роботу по вилученню із наших домівок небезпечних відходів та цивілізовану передачу їх на перероблення без шкоди довкіллю та здоров’ю людей, продовжуємо фіксувати випадки зловживань з боку окремих власників таких відходів, які “підкидають” свої відходи у комунальні контейнери, які не пристосовані для збору ламп розміром понад 10-15 см або просто залишають їх на стихійних звалищах у зелених смугах, на пустирях, в лісопосадках, у міських комунальних контейнерах для побутових відходів.

 

Нагадуємо, що підприємства, установи, організації та фізичні особи-підприємці відповідно до чинного законодавства зобов’язані самостійно укладати угоди з ліцензованими підприємствами, передавати відпрацьовані люмінесцентні лампи на утилізацію та оплачувати ці послуги!

 

 

Відділ екології Луцької міської ради