Міжнародний «комунальний проект» - як спосіб «комунальної реформи головного мозку» лучан

Найважче жити в період змін – цю істину українці вже давно відчули на власній шкірі. Але зміни для нас є неминучими, і це, нібито, теж зрозуміло майже усім. Однак якого плану має бути це перетворення, як його починати і до чого прагнути – ці питання вимагають якнайточніших відповідей, аби знати, куди ми далі повинні рухатися. На цьому шляху у невідомість свою руку поводиря нам подають найближчі сусіди-поляки, які не так давно були на подібному роздоріжжі, тому їхні помилки і досягнення є такими цінними для нас.
Все починається із зміни свідомості громадян – так стверджують ті, котрі за невеликий проміжок часу змогли змінити свою країну. Одним із прикладів короткотермінової «комунальної реформи головного мозку» українця, а конкретно лучанина став міжнародний проект «Розвиток комунальних послуг, як складова сталого розвитку міст польсько-українського прикордоння», що реалізується в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013 Європейського інструменту сусідства та партнерства. Проект тривав рік, закінчується у кінці жовтня, однак його наслідки, сподіваємося, незадовго будуть більш конкретними і видимими.
Проект має «м'який» характер і ґрунтується на передачі знань і передового європейського досвіду у сфері надання комунальних послуг населенню та підвищенні кваліфікації представників комунальної сфери українського міста Луцьк і польського міста Холм. Метою усіх заходів проекту є підвищення знань жителів міст польсько-українського прикордоння та учасників проекту про послуги, які надають комунальні підприємства міст, їхню якість та європейські норми.
Головним партнером в проекті виступає Товариство органів місцевого самоврядування Єврорегіону Буг, партнер 1 – це гміна міста Холм, партнер 2 – виконавчий комітет Луцької міської ради.
Протягом року в рамках проекту відбувалася низка заходів. Так у січні 2015 року відбулася у міжнародна науково-популярна конференція за участю представників влади міст Луцька та Холм та науковців, де 60 учасників змогли ознайомитися із досвідом в управлінні сектором комунальних послуг у країнах ЄС. Також проведено 5 зустрічей експертних груп, внаслідок яких було створено 5 експертних висновків, що стосуються основних сфер міського господарства: житлове господарство, поводження з відходами, водно-каналізаційне господарство, міський громадський транспорт та теплопостачання у місті. Для представлення та обговорення напрацювань експертної групи було проведено 5 тематичних семінарів, участь у яких брали представники комунального господарства та представники влади обох міст. Останній семінар, що відбувся зовсім недавно - у жовтні носив характер підсумкового, на ньому учасники ділилися результатами спільної роботи, налагоджували майбутню співпрацю.
Практично кожен семінар завершувався навчальним візитом на комунальні підприємства міст-партнерів. Там учасники мали змогу безпосередньо побачити, як працюють заклади, що забезпечують населення теплом, водою, як сортується і переробляється сміття. Поляки з гордістю демонстрували своє сучасне обладнання, весь час акцентуючи, що не так давно у них була ситуація в деяких моментах гірша за українські реалії.
На заключному семінарі було презентовано основні продукти проекту - Концепції щодо зливу дощової і талої води в місті Холмі та місті Луцьку. Документ, що презентували представники Холма, територіально обійняв усе місто, а Концепція, яка розроблялася у Луцьку, охопила лише кілька вулиць: Корольова, Даньшина, Верещагіна та Малоомелянівський масив. Для вище перелічених вулиць в рамках проекту ще допрацьовується проектно-кошторисна документація з влаштування системи водовідведення на об’єктах Луцька, що знаходяться в зоні підтоплення дощовими та талими водами.
З думкою про перспективу майбутньої міжнародної роботи у місті Луцьку в рамках проекту було створено та обладнано Центр транскордонної економічної співпраці (вул. Богдана Хмельницького, 17), який надалі працюватиме над розробкою нових проектів розвитку прикордонної, транспортної, туристичної, комунальної, природоохоронної інфраструктури, молоді та спорту, культурних центрів, а також над реалізацією стратегії розвитку прикордонних регіонів України та Польщі. Центр діятиме як приміщення для організації семінарів, конференцій, навчань та зустрічей.
В рамках проекту була проведена рекламна кампанія - впродовж 6 місяців у центрі міста розміщувалися беклайти, на який були заклики, що спрямовані на підвищення екологічної та соціальної активності мешканців Луцька. Також було видано двомовну брошуру «Житлово-комунальні підприємства міста Луцька. Довідник лучанина», яка розповсюджується серед населення міста по комунальних підприємствах.
Отож, іноземні інвестиції у зміну української свідомості не були марними, адже стільки нових ідей та думок поселилося у головах лучан після участі у міжнародних заходах. Подальше завдання – спрямувати їх у правильне русло.