1. Головна
  2. Оперативна інформація

Надання паліативної допомоги у місті Луцьку поступово виходить на якісно новий рівень

    Традиційно в другу суботу жовтня у всьому світі відзначають День хоспісної та паліативної допомоги. Його метою є підвищення інформованості світової громадськості про проблеми паліативної та хоспісної допомоги, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.

   Одним із найпріорітетніших завдань держави є наближення стандартів життя українського народу до прийнятих у цивілізованому світі. Оскільки Україна задекларувала побудову соціально-орієнтованої держави, особлива увага має приділятися вразливим групам населення.

    Однією з найбільш вразливих груп є паліативні хворі – пацієнти усіх вікових груп, які страждають на важкі прогресуючі захворювання у термінальній стадії або за умови обмеженого прогнозу життя, які не можуть бути вилікувані сучасними і доступними методами та засобами, їх захворювання супроводжуються вираженим хронічним больовим синдромом, тяжкими розладами функцій органів та систем. Такі люди потребують кваліфікованої медичної допомоги та догляду, психологічної, соціальної, духовної та моральної підтримки.

   Питання паліативної та хоспісної допомоги, на жаль, щороку набувають актуальності та гостроти. Якщо щороку в Україні помирає понад 700 тисяч осіб, з них - близько 80 тисяч через онкологічні захворювання, то потреба в паліативній допомозі складає майже 600 тисяч хворих та близько 1,2 мільйона членів їхніх родин. Крім цього, за даними європейських джерел, у найближчі 10-15 років буде спостерігатися зростання потреби в паліативній допомозі ще на 20 відсотків.

   На Волині допомога невиліковно хворим надається в спеціалізованому закладі – обласній лікарні «Хоспіс», потужність якої складає 25 ліжок. Цього, на жаль, є недостатньо, адже лише в обласному центрі, в м. Луцьк, близько 700 осіб потребують паліативної допомоги.

  Однак, в комунальному закладі «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги» існує відділення медичної допомоги та догляду за хворими вдома, що є організаційної формою стаціонарної медичної служби з наданням в домашніх умовах ефективної і якісної, кваліфікованої та спеціалізованої, лікувально-діагностичної, профілактичної та реабілітаційної медичної послуги населенню, в тому числі паліативним хворим. Працівники відділення проводять інструментальні та лабораторні дослідження, забезпечують догляд пацієнтів медичною та молодшою медичною сестрою, консультують хворих тощо.

   Крім того, управління охорони здоров’я активно працює над покращенням ситуації з даного питання і вже у травні цього року була затверджена «Програма розвитку паліативної допомоги у місті Луцьку на 2015-2020 роки», яка була підтримана одноголосно депутатами міської ради.

   Головним завданням Програми є наближення стандартів життя невиліковно хворих лучан до прийнятих у цивілізованому світі.

   До того ж, вона передбачає реалізацію заходів з паліативної допомоги та догляду шляхом взаємодії відповідних суб’єктів державної, комунальної форми власності та громадських організацій.

   Так, варто зауважити, що уже з липня 2015 року функціонують експериментальні бригади КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги» з надання паліативної допомоги на дому. Тоді ж була розроблена відповідна документація та сформовані списки хворих, що потребують такої допомоги.

   Спільно з БФ «СТОПРАК» та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» на базі КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» цьогоріч була створена та ефективно функціонує виїзна бригада «Хоспіс вдома», яка працює для хворих діток, які потребують спеціального догляду, а таких у Луцьку - 240.

   Медичні працівники, що працюють з паліативними хворими, постійно удосконалюють свої знання з надання хоспісної допомоги шляхом участі у семінарах, тренінгах, в тому числі, і міжнародних.

   Так, цьогоріч з 06 по 12 вересня цього року у місті Зальцбург (Австрія) відбувся спеціалізований навчальний семінар «Розвиток лідерства й освіти в паліативній допомозі: навчальний курс ELNEC». У складі делегації з України навчання з отриманням міжнародного сертифікату тренера з паліативної допомоги пройшли головний спеціаліст з педіатрії управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Людмила Рожко, головний лікар КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» Оксана Лєщинська, головна медична сестра КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» Любов Козіна та заступник головного лікаря КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетяна Князькова. Учасники семінару з Луцька здобули нові навички з надання паліативної допомоги та підтримки людини в її останні хвилини життя, перейняли міжнародний досвід по впровадженню та реалізації паліативної допомоги, який обов’язково буде використаний в практиці та допоможе досягти головної мети надання такої допомоги - досягнення максимально можливої якості життя хворих та їхніх сімей. 

  Тож є сподівання, що у результаті виконання Програми та активної роботи медичного персоналу, вдасться поставити надання паліативних послуг у місті Луцьку на якісно новий рівень.



   Управління охорони здоров’я міської ради

(тел. 724653)