«Обережно, ртуть або куди подіти відпрацьовані ртутновмісні прилади»
«Круглий стіл» за такою назвою відбувся сьогодні у приміщенні міської ради. Захід пройшов у рамках проекту «Місто без ртуті». Проект став одним із переможців конкурсу «Мікрогранти на підтримку адвокаційних громадських ініціатив», який проводила Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Участь у дискусії взяли заступник міського голови Василь Байцим, депутат міської ради Роман Бондарук, представники органів влади, громадськості та засобів масової інформації.
Представник ВОГМО «Волинський Інститут Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив» Петро Лавринюк представив результати проведеного дослідження з приводу того, чи знають громадяни про загрозу, яку несуть ртутновмісні прилади, як оцінюють рівень своєї екологічної культури, чи дотримуються заборон, на яких наголошує виробник
ртутновмісних - приладів, чи готові до рішучих дій, що сприятимуть покращенню екологічної ситуації в місті, які варіанти вирішення проблемної ситуації бачать лучани - досліджували представники громадського сектору м. Луцька. Зокрема, екологічно свідомими себе вважають 68,6 % опитаних. В той час, свій рівень екологічної культури більшість вважає недостатнім.
Петро Лавринюк зауважив, що наші громадяни викидають у сміття відпрацьовані батарейки, люмінесцентні лампи та інші речі, які містять шкідливі для навколишнього середовища речовини. Тому, на його думку, необхідно шукати вихід з ситуації.
Начальник відділу екології міської ради Борис Сорока зауважив, що в місті Луцьку та й Волинській області відсутні підприємства, які збирали б і утилізовували люмінесцентні лампи, ртутновмісні прилади тощо. Він наголосив, що нині підприємства міста заключають договори з приватними фірмами з сусідніх областей. Хоча, за його словами, є малі підприємства, які не бажають укладати угоди на утилізацію таких відходів. Одним із виходів з ситуації, Борис Сорока вважає, відкриття пунктів збору батарейок, люмінесцентних ламп тощо.
Підтримав думку начальника відділу екології міської ради й заступник міського голови Василь Байцим. Він навів приклад європейських держав. Зокрема, за його словами, в Нідерландах та Німеччині переробляється близько 99 % побутових відходів. Крім того, у цьому напрямі нині рухається й Польща. Тому, він переконаний, у необхідності будівництва в Україні сміттєпереробних заводів, адже крім того, що ми безпечно для навколишнього середовища утилізуватимемо відходи ще й отримуватимемо від цього теплову енергію тощо.
Валерій Мельник, кореспондент видання «Урядовий кур’єр», запропонував закладати у вартість енергозберігаючих ламп та інших ртутновмісних приладів певну суму, яка спрямовувалася б на утилізацію цієї продукції.
Крім того, під час зустрічі наголошувалось на недосконалості законодавчої бази у цьому питанні.
На завершення засідання депутат міської ради Роман Бондарук запропонував усім бажаючим у письмовій формі надсилати свої пропозиції щодо утилізації ртутновмісних приладів і він готовий на рівні міської ради ініціювати певні зміни.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 720665)