1. Головна
  2. Оперативна інформація

«Що має змінитись в медицині і як це зробити?» - одна з тем засідання стратегічної робочої групи галузі «Охорони здоров’я»

«Що має змінитись в медицині і як це зробити?»  - одна з тем засідання стратегічної робочої групи галузі «Охорони здоров’я»

   Асоціація міст України спільно з міжнародними експертами розпочала розробку концепцій стратегій реформування галузей національного законодавства. Протягом п'яти днів, з 30 травня по 3 червня, у рамках Стратегічного тижня, який проводить проект ПУЛЬС, працює дев'ять робочих груп за такими напрямками: соціальний захист, місцеві фінанси, земля та комунальне майно, охорона здоров'я, місцевий економічний розвиток, професійний розвиток та організація діяльності, освіта, ЖКГ, адміністративні послуги. 

   Мета - обмінятися досвідом, ознайомитися з практикою проведення реформ в європейських країн та, у результаті, спільними зусиллями українських та міжнародних експертів напрацювати базу для стратегічної карти удосконалення та реформування галузей національного законодавства.

    Начальник управління охорони здоров’я міської ради Микола Якимчук взяв участь у засіданні стратегічної робочої групи в галузі «Охорона здоров’я».

   Учасниками заходу стали представники органів місцевого самоврядування з громад-членів АМУ, Міністерства охорони здоров’я, парламентського Комітету з питань охорони здоров’я, експертного середовища.

   Також у роботі цієї групи взяв участь експерт з Латвії Ульдіс Лікопс.

   Модератором заходу була аналітик Центру аналізу та розробки законодавства АМУ Вікторія Сидоренко, яка розповіла про стан та проблемні сторони сфери охорони здоров’я в Україні.

    За її словами, середня тривалість життя в Україні нижча на дев’ять років, ніж в країнах ЄС, лише 15% загальної кількості громадян нашої держави є старшими за 65 років. Система охорони здоров’я споживає загальних витрат у розмірі майже 7,4% обсягу ВВп України,85% цих коштів витрачаються на утримання. У результаті пацієнт сплачує 95% ліків зі своєї кишені. Вікторія Сидоренко зауважила, що в Україні кількість ліжок вдвічі вища, ніж в ЄС, а тривалість стаціонарного лікування на 50% довша, ніж в Європі. Окрім того, одним з негативних факторів існування такої системи є низька оплата праці медичних працівників (менше 150 доларів США в місяць!). Отож, узагальнюючи основні недоліки, можна говорити про:

- невідповідність існуючої системи медичного обслуговування населення сучасним потребам суспільства;

- зниження доступності медичної допомоги;

- низька якість та несвоєчасність медичних послуг;

- відсутність захисту населення від фінансових ризиків.

   Вікторія Сидоренко виокремила чинники наведених проблем. Це і неефективна структура надання медичної допомоги, і перекіс у бік спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги, низький рівень впливу первинної медико-санітарної допомоги на медичний маршрут пацієнта, неефективні принципи фінансування системи охорони здоров’я, невідповідність державних гарантій на безоплатну медичну допомогу обсягам їх фінансового забезпечення, низький рівень профілактики захворювань, відсутність мотивації у працівників сфери та інші.

   За словами експерта з Латвії Улдіса Лікопса, Україна має таку картину, зокрема, через 70-річну радянську історію, яка закріпила у людей постійні очікування соціальних благ від держави.

    Улдіс Лікопс при розробці української стратегії розвитку галузі порадив не вдаватись до практики фінансування охорони здоров’я на рівні муніципалітетів. У Латвії за такої системи розповсюдилось велике недофінансування сфери певними органами місцевого самоврядування. Деякі ОМС вимагали у жителів обслуговуватись тільки у визначеній лікарні, що «подібне до рабства». Уряд був вимушений створювати окремий фонд, який сьогодні і фінансує цю галузь.

    Серед нинішніх проблем Латвії він назвав завелику кількість медзакладів, проблеми з оподаткуванням приватних лікарень (оскільки вони всіляко ухиляються від сплати податків), а також – проблеми із об’єднанням медичних закладів з причин сильного спротиву головних лікарів.

    Крім того, експерти обговорили питання фінансування галузі та подискутували на тему: «Що має змінитись і як це зробити?»

 

     Управління охорони здоров’я міської ради 722251