1. Головна
  2. Оперативна інформація

Соціальний захист працюючих в шкідливих і важких умовах праці

       Одним з найголовніших конституційних соціально-економічних прав людини і громадянина є право на працю. Серед найбільш важливих складових соціально-трудових відносин є умови праці, в яких зайняті наймані працівники. Досить часто специфіка виробництва може бути пов’язана з факторами підвищеної небезпеки. У таких випадках роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи, виходячи з норм чинного законодавства, зокрема: надати йому додаткову відпустку, встановити підвищену оплату праці, забезпечити видачу спецодягу і засобів індивідуального захисту, видавати молоко та лікувально-профілактичне харчування. Працівник може отримати право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо це буде підтверджено результатами атестації.

       Атестація робочих місць за умовами праці якраз і покликана виявити шкідливі і небезпечні фактори виробничого середовища, що дозволяють працівникам претендувати на пільги та компенсації. Основне завдання проведення атестації робочих місць за умовами праці полягає у врегулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації за роботу у несприятливих умовах праці.

       Правовою основою для проведення атестації робочих місць за умовами праці є чинні законодавчі й нормативні акти з питань охорони праці і гігієни праці, списки виробництв, робіт, професій і посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги і компенсації залежно від умов праці.

       Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності й господарювання де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

       Для того, щоб з’ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також: Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці та Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня. Знайшовши в цих документах роботи, фактори, професії, які є на робочих місцях його підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць. Причому атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем. Основними діючими нормативними документами, що регулюють процес проведення атестації на підприємстві, залишаються постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.92 року № 442 та Методичні рекомендації від 01.09.1992 р. № 41.

       Перед роботодавцями, які визначилися з проведенням атестації робочих місць, постають нові питання. Який порядок проведення такої атестації? Чи необхідно проводити атестацію робочих місць для всіх працівників? Адже на багатьох підприємствах деяка частина працівників працює в офісних приміщеннях, а інша — на виробництві, де безпосередньо і можлива наявність шкідливих умов праці.

       Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 р. № 442 атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на п’ять років, за умови, якщо впродовж цього часу на підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці.

       До складу атестаційної комісії рекомендується включати головних спеціалістів, працівників відділу кадрів, праці і заробітної плати, охорони праці, органів охорони здоров’я підприємства, представників громадських організацій та інших. Отже, саме атестаційна комісія підприємства, яка здійснює організаційне, методичне керівництво і контроль за проведенням робіт на всіх етапах атестації, визначає перелік робочих місць, що підлягають атестації.

       Атестація робочих місць за умовами праці передбачає:

       - виявлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці;

       - санітарно–гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу на робочому місці.

       - комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;

       - встановлення ступеня шкідливості й безпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією;

       - обгрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці;

       - визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах;

       - складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;

       - аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

       Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається на керівника (власника) підприємства, організації.

       Матеріали атестації робочих місць за умовами праці є документами сурової звітності і зберігаються на підприємстві 50 років.

       Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

       Стан справ з реалізації прав найманих працівників нашого міста на пільги та компенсації за умови праці знаходиться на контролі у департаменті економічної політики міської ради. У І півріччі 2016 року експертом з умов праці відділу праці департаменту було проведено перевірки 30 суб’єктів господарювання. Встановлено, що на 17 підприємствах роботодавці використовували працю найманих працівників (152 особи) на робочих місцях, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

       В ході здійснених перевірок було проведено експертизу умов праці 519 робочих місць. Виявлено, що 425 робочих місць (або 82%) роботодавцями атестоване. Спеціалістами департаменту проведена перевірка якості атестації кожного атестованого робочого місця.

       З питань атестації робочих місць за умовами праці керівники та спеціалісти підприємств міста, окремі громадяни можуть отримати методично-консультативну та практичну допомогу у відділі праці департаменту економічної політики міської ради за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 19, каб. 124, (тел. 777909).

       Департамент економічної політики