У Луцьку відзначили 69-ту річницю визволення міста від фашистських загарбників

2 лютого 1944 року місто Луцьк було звільнене від фашистських загарбників. Сьогодні, напередодні цієї дати, на меморіальному комплексі «Вічна Слава» відбувся мітинг-реквієм.
Участь у заході взяли заступник голови облдержадміністрації Олександр Курилюк, Луцький міський голова Микола Романюк, заступник міського голови, керуючий справами виконкому Юрій Вербич, секретар міської ради Григорій Пустовіт, депутати міської ради Артур Василевський та Тетяна Дементьєва, представники обласної і міської влади, ветерани та громадськість Луцька.
Розпочався захід із панахиди за загиблими, яку відправили священнослужителі Української православної церкви.
Потому до присутніх звернувся Луцький міський голова Микола Романюк: «Сьогодні ми зібралися тут, аби ще раз згадати про тих, хто поліг на фронтах Великої Вітчизняної війни, чиї імена ми не маємо права забути». «Вшановуючи світлу пам’ять тих, хто ціною свого власного життя захистив наше місто, синьооку Волинь і людство в цілому від фашизму, ми звертаємо свої вдячні погляди до ветеранів Великої Вітчизняної війни. Ви з величчю людської гідності пройшли тяжкими дорогами війни, через неймовірні випробування, через втрати друзів і рідних. Це Вашими мозолястими руками, Вашою самовідданістю, і в тилу, і на фронті кувалася тяжка і довгоочікувана Перемога», – додав він.
Микола Романюк привітав присутніх з 69-ю річницею визволення нашого міста від фашистських загарбників та побажав ветеранам міцного здоров’я, щастя, миру і благополуччя.
Крім того, учасники заходу вшанували пам’ять загиблих героїв хвилиною мовчання.
Після цього представники влади і громадськості поклали квіти до Вічного вогню.
Також у Палаці культури міста Луцька відбувся святковий концерт з нагоди 69-ї річниці визволення міста від фашистських загарбників.
Музичні композиції виконали народний аматорський хор ветеранів війни та праці «Подвиг» та інші.
Під час концерту голова обласної Організації ветеранів України Микола Капітоненко вручив Валерію Севрюкову відзнаку Організації ветеранів України «Почесний ветеран України».
У ці дні про безсмертний подвиг розповідають також виставки в музеях та бібліотеках.
Довідково.
Визволення міста здійснили 1944 року під час Рівненсько-Луцької наступальної операції воїни 7-ої гвардійської кавалерійської дивізії 13-ої армії 1-го Українського фронту, які 1 лютого 1944 року одержали завдання наступати на Луцьк. У ніч на 1 лютого першими в місто ввійшли розвідники 27-го гвардійського кавалерійського полку. Згодом на місто почали наступ інші підрозділи 1-го гвардійського Житомирського кавалерійського корпусу під командуванням генерал-лейтенанта Віктора Баранова. На ранок 2 лютого кінногвардійці повністю очистили Луцьк від німецько-фашистських окупантів і на вежі старовинної фортеці встановили прапор 7-ої гвардійської кавалерійської дивізії.
Проте найголовніше було утримати місто від контратак фашистів. Ворог намагався повернути Луцьк як важливий стратегічний пункт. Для цього противник силами 175-ї, 143-ї угорських піхотних дивізій, а також кількох поліцейських полків і бойових груп СС із району Торчина 24 лютого перейшов у наступ на Луцьк. У результаті удару переважаючих сил ворога по обороні 121-ї стрілецької дивізії йому вдалося зайняти ряд населених пунктів біля Луцька, а також прорватися на східний берег Стиру північніше і південніше Луцька. Створилась загроза оточення міста. Тому командуючий 13-ою армією генерал Микола Пухов направив кіннотників у район Луцька. 25-го лютого друга гвардійська кавалерійська дивізія разом із 121-ою стрілецькою дивізією почали оборонні бої за утримання Луцька. У боях на підступах до міста воїни проявили високу стійкість і героїзм. Запекла битва розгорнулась на рубежах 181-ої стрілецької дивізії поблизу села Сирники.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)