1. Головна
  2. Оперативна інформація

Василь Худик: «Справжні чоловіки йдуть до армії за покликом серця»

Про нові умови для військових-контрактників, про підвищення їхніх зарплат та збільшення соціальних гарантій розповів військовий комісар Луцького об’єднаного міського військового комісаріату підполковник Василь Худик.

– Василю Михайловичу, останнім часом із білбордів, яскравих рекламних сюжетів на телебаченні і радіо можна побачити й почути чимало переконливих закликів до чоловіків, щоб вони ставали на контрактну армійську службу. Які тут переваги, хто може служити за контрактом, на яку зарплату можуть розраховувати військові?

– Керівництво держави і Міністерство оборони Украни надають перевагу комплектуванню Збройних сил України військовослужбовцями за контрактом. Це зумовлено переходом на нові армійські стандарти і критерії, а також тим, що мотивовані і забезпечені усім необхідним люди більш відповідально ставляться до своїх обов’язків. З січня 2016 року суттєво підвищили грошове забезпечення особового складу – від 7 тисяч гривень для рядового складу, від 8 тисяч гривень – для сержантського складу. Командир взводу в середньому отримуватиме від 9,5 тисячі гривень. Офіцери-контрактники мають право за рахунок Міністерства оборони винаймати житло – держава щомісячно буде компенсувати плату. Такий же проект і такі ж норми розроблені також щодо найму житла і виплат компенсації для рядового та сержантського складу. Для багатьох людей це нововведення є добрим шансом, щоб знайти краще місце проживання для сім’ї, перебратися із села в місто, де є садочки, хороші умови для навчання  дітей – держава гарантовано відшкодує вартість оренди житла. Після завершення першого контракту військовослужбовці, які продовжили термін військової служби, можуть безплатно отримати вищу освіту за військовою чи спорідненою з військовою спеціальністю без відриву від служби. Військові, які служать в ЗСУ за контрактом, та їхні родини отримують можливість безплатного лікування у медичних закладах Міністерства оборони та санаторно-курортного лікування. Гарантована відпустка тривалістю від 30 днів зростає із збільшенням вислуги. При вибутті у відпустку – допомога на оздоровлення в розмірі щомісячного грошового забезпечення. Безплатне харчування в обід або ж компенсація, триразове добове харчування в нарядах. Право на пенсію після 25 років вислуги. Службу за контрактом зараховують до загального страхового стажу чи стажу державної служби. Хтозна, чи можна сьогодні знайти категорію людей, які є більш соціально захищені, ніж військовослужбовці.

– Чи багато охочих служити  за контрактом? Чи є серед них демобілізовані бійці АТО, які пройшли навчання і мають досвід ведення бойових дій?

– У зв’язку з явною агресією проти нашої держави ми очікуємо якомога більше патріотично налаштованих громадян, які стануть на захист нашої держави вже професійно підготовленими. Що ж до наших внутрішніх планів, то на Волині у першому кварталі військкомати мають залучити на контракт­ну службу 540 осіб. Перед нашим військ­коматом стоїть завдання до кінця березня залучити на контрактну службу 100 охочих: 70 осіб – у Луцьку, 30 – у Луцькому районі. Люди звертаються до нас щодня. Із 20 заявників, які за останній тиждень виявили бажання проходити військову службу за контрактом, 6 військовозобов’язаних, які проходили службу у зоні АТО і тепер уже за контрактом виявили бажання проходити військову службу у частинах і підрозділах, звідки були демобілізовані. Прийняли загалом понад 50 заяв від людей, які уже проходять відповідні курси у навчальних військових частинах. Навіть якщо виконаємо наше планове завдання на квартал і звернеться 200 кандидатів – нікому не відмовимо у вивченні особистих якостей та ухваленні позитивного рішення.

– Яким критеріям мають відповідати охочі потрапити на контрактну службу і на які терміни укладають контракт?

– На військову службу за контрактом приймають чоловіків віком 18-60 років і жінок віком 18-40 років. Звісно, вони повинні мати міцне здоров’я, бути придатними за медичними показниками та показниками професійно-психологічного відбору. Переваги – демобілізованим учасникам антитерористичної операції з набутим бойовим досвідом, але не відмовлять у військовому комісаріаті і всім іншим громадянам, які виявили бажання служити за контрактом. Демобілізовані учасники АТО, які бажають бути призваними на військову службу за контрактом, мають можливість укласти контракт не на три роки, а на півроку. Через півроку вони можуть знову укласти контракт: на півроку чи на три роки – за їхнім бажанням. Крім цього, сьогодні й неповна середня освіта (9 класів) теж надає підстави для зарахування на військову службу за контрактом, з подальшим навчанням у системі навчальних центрів ЗСУ. Військовослужбовці, які не мають вищої освіти, але бажають її отримати, мають право навчатися без відриву від військової служби у вищих військових начальних закладах, вищих навчальних підрозділах вищих начальних закладів, а у разі відсутності можливості підготовки за спеціальностями у цих навчальних закладах – в інших вищих навчальних закладах за рахунок Міністерства оборони України. Військові рядового складу служать три роки, особи сержантського, старшинського, офіцерського складу – п’ять років. У разі, якщо військовослужбовець строкової служби або призваний за мобілізацією прослужив не менш ніж 11 місяців, він може укласти контракт на мінімальний термін – шість місяців.

– У яких частинах служать контрактники, за якими спеціальностями? Чи можна вибирати місце служби?

– Звичайно, в охочих служити за контрактом є можливість вибору і є перелік посад у військових частинах, на яких можуть проходити службу як чоловіки, так і жінки (діловоди, кухарі, медики, зв’язківці). Якщо майбутній контрактник прибуває до нас із письмовою згодою від командира військової частини, ми направляємо його спочатку на навчання, після якого він прибуває до свого підрозділу й отримує призначення на обрану посаду. Військовослужбовці, призвані на військову службу за контрактом, мають можливість отримати первинне офіцерське звання молодшого лейтенанта на тримісячних курсах. Раніше, щоб стати офіцером і отримати первинне військове звання лейтенанта, потрібно було навчатися не менш ніж чотири роки. Зараз військовий, який має вищу освіту, може отримати офіцерське звання і відповідну посаду після чотиримісячних курсів. Про таку блискучу кар’єру на військовій службі, яка стає престижною і матеріально привабливою, задумуються чимало молодих патріотично налаштованих людей, які йдуть до армії за покликом серця.

 

Вів інтерв’ю Михайло СВІТЛІКОВСЬКИЙ (Газета "Луцький замок")

 

Детальну інформацію про військову службу за контрактом можна отримати у Луцькому об’єднаному міському військовому комісаріаті за адресою: м. Луцьк, вулиця Теремнівська, 85-а. Телефони: 75-14-31 або (066) 249-58-85.