Знайомтеся ‒ новий луцький кликун Василь «Соловейко»
Проєкт «Луцький кликун» ініційований і реалізовується управлінням туризму та промоції міста Луцької міської ради з 2015 року з метою підвищення туристичної привабливості нашого міста. Кликуни стали частиною унікального туристичного продукту Луцька. А у їх скульптурних втіленнях ‒ відомими та популярними героями як у туристів, так і серед лучан. Для туристів вони є цікавою атракцією і героями квестів, а юним і не зовсім юним лучанам ‒ допомагають вивчати історію свого міста.
Проєкт вже знайшов підтримку місцевого бізнесу та меценатів, і вже сьогодні міська рада має партнерів, які допомагають його розвивати. А ще дбають, аби Луцьк був гарний, комфортний, доступний, цікавий і впізнаваний. Сьогодні можна впевнено сказати, що кращі традиції українського меценатства мають своїх послідовників у Луцьку!
Новий кликун був створений з ініціативи працівників Волинської обласної філармонії за підтримки мецената Богдана Лукашука. Його авторкою, як і багатьох інших луцьких кликунів, є львівська скульпторка Ніка Музичко. Ідейно-сенсовий супровід створення скульптури здійснювало управління туризму та промоції міста. При цьому кошти бюджету Луцької МТГ не використовувалися.
Тож знайомтеся ‒ новий кликун Василь «Соловейко».
Як відомо, луцькі кликуни мали багато завдань, але головне – вони несли варту в Луцькому замку. Стоячи на його різних вежах, вони перегукувалися між собою словами «Вартуууююю!» – «кликали» – за що їх професія і отримала свою назву. І слухаючи ці вигуки, лучани знали, що в місті все спокійно, що на чатах стоять надійні вартові, які не дозволять ворогу підійти непоміченим.
Але щоб отак перегукуватися, голос треба мати неабиякий! Та кликуни луцькі – хлопці волинські, а всі знають, що голоси в них о-го-го! Але не тільки гукати потужно вміли кликуни, але й співали гарно. Як зберуться часом гуртом, як заведуть пісню – то й заслухаєшся...
Особливо виділявся серед них один – Василько, якого за гарний голос кликали Соловейко. Коли співав Василько, люди зупинялися, птахи замовкали, Стир сповільнював свої води і навіть вітер вщухав...
І от що цікаво: як казали старі люди, які довго жили і багато бачили, такий хлопець, на ім'я Василь, з чудесним голосом, був у кожному поколінні. Традиція ця у нас в Луцьку зберігається дотепер і творить ще одну легенду Волині...
Василь Зінкевич
Василь Чепелюк
Василь Марчук
Василь Мойсіюк
Далі буде!
Довідка. Василь Соловейко ‒ шістнадцята скульптура (з наявних зараз), виготовлена в рамках проєкту «Луцький кликун». Ще три скульптури були знищені вандалами. Є ще три кликуни, які були зроблені не в рамках проєкту, але вже стали його невід’ємною частиною. І, звичайно, найголовніший з усіх ‒ кликун Андрій, який сурмить з В’їзної вежі Луцького замку. Тобто загалом в міському просторі Луцька сьогодні ви можете побачити 21 кликуна.
Управлінням туризму та промоції міста Луцької міської ради