Звіт Луцького міського голови Миколи Ярославовича Романюка перед територіальною громадою міста про роботу за 2015 рік
Шановні лучани!
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропоную вашій увазі звіт про роботу за 2015 рік.
Минулий рік став важливим для тисяч територіальних громад України: стартувала реформа з децентралізації влади та адміністративно-територіальна реформа, проведено місцеві вибори, владою зроблено важливі і реальні кроки до євроінтеграції та підвищення стандартів життя громадян. Все це на фоні затяжного воєнного конфлікту на південному сході держави, який завдяки українським воїнам - патріотам – героям, вдалося локалізувати і не пустити ворога вглиб країни.
У цей період лучани проявили високу громадянську позицію, активність, вірність загальнонаціональним ідеям та інтересам громади. Для нас минулий рік характерний злагодженою спільною роботою в реалізації багатьох громадських ініціатив.
Від імені Луцької міської ради, її виконавчого комітету, від себе особисто висловлюю щиру вдячність кожному лучанину за патріотизм, виваженість, терпіння, розуміння і підтримку місцевої влади, за те, що своєю щоденною працею ви демонструєте велику любов до свого міста і відданість своїй державі.
Загалом у минулому році влада працювала над реалізацією 33 міських цільових та комплексних програм. Для виконання визначених завдань залучались кошти місцевого, обласного, державного бюджетів, а також кошти соціально відповідального бізнесу та окремих громадян.
Виконання бюджету міста
Доходи
За результатами 2015 року до бюджету міста надійшло 1 мільярд 309 мільйонів гривень (за 2014 рік - 1 095 млн грн). У зв'язку зі змінами у Податковому та Бюджетному кодексах та впровадженням нових видів доходів місцевих бюджетів, власні доходи міської казни у минулому році збільшились на 245 млн грн. Зокрема, за рахунок акцизного податку в сумі 58,8 млн грн, плати за надання адміністративних послуг на 11,4 млн грн та стягнення податку на нерухомість у 2,9 млн грн.
Податок на доходи фізичних осіб продовжує формувати основну частину доходів загального фонду бюджету міста - 57,5 %. У 2015 році надійшло 273,1 млн грн, або 101,9 % запланованого.
Найбільшими платниками податку є:
-ПАТ “Волиньобленерго” (генеральний директор Купчак Володимир Романович) - 10,6 млн грн;
-ПАТ СКФ “Україна” (генеральний директор Цибульський Володимир Іванович) - 8,6 млн грн;
-ДП МОУ ЛРЗ “Мотор” (директор Маракулін Володимир Ювеналійович) – 7,2 млн грн;
-ДП “АЗС №1 АТ АК Богдан моторс” (директор Джула Микола Михайлович) - 3,1 млн грн;
-ДКП “Луцьктепло” (директор Паращій Юрій Степанович) - 3,0 млн грн;
-ПАТ “Луцьксантехмонтаж №536” (генеральний директор Чорнуха Ігор Вікторович) – 3 млн грн;
-Волинська філія ПАТ “Укртелеком” (директор Волинської філії Бондаренко Ярослав Миколайович) - 2,9 млн грн;
-ТзОВ “Птахокомплекс “Губин” (директор Гожва Володимир Костянтинович) – 2,3 млн грн.
У порівнянні з 2014 роком вдалось збільшити надходження до бюджету і за іншими статтями. Зокрема, у платі за землю – 10,9 млн грн, податку на прибуток підприємств комунальної власності – 5,8 млн грн, від орендної плати за користування майном, що перебуває у комунальній власності – 0,4 млн грн, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 2,8 млн грн.
Додатковим ресурсом бюджету 2015 року стали надходження від розміщення тимчасово вільних коштів бюджету міста на депозитному рахунку в ПАТ ”Державний ощадний банк України” у сумі 1,2 млн грн.
До спеціального фонду бюджету міста у 2015 році надійшло 13,6 млн грн, що становить 100,6 % планових показників, у тому числі, до бюджету розвитку надійшло 9,5 млн грн.
Видатки
У 2015 році з бюджету міста проведено видатки на суму 1 млрд 317 млн грн. У зв’язку зі змінами, що внесені до Бюджетного кодексу у формуванні видаткової частини бюджету міста, фінансування загальноосвітніх навчальних закладів та закладів охорони здоров’я проводиться за рахунок субвенцій – 199 млн грн та 146,1 млн грн відповідно. І, як і в попередні роки, видатки соціального захисту теж проводяться за рахунок субвенцій.
Ці напрямки використання коштів традиційно є найбільшими в структурі видатків бюджету.
Соціальне спрямування бюджету підтверджується економічною структурою видатків. Так, переважна частина усіх коштів бюджету – 554,1 млн грн, або 91,8% була спрямована на захищені статті. З них на заробітну плату працівникам бюджетної сфери було виділено 442,3 млн грн. Порівняно з 2014 роком ці видатки зросли на 17,5% (2014 року – 376,3 млн грн).
Середня заробітна плата працівника бюджетної сфери у місяць склала – 2 764 грн, що на 374 грн перевищує аналогічний показник 2014 року.
Власні доходи міського бюджету спрямовувались, в першу чергу, на забезпечення якісного функціонування закладів бюджетної сфери міста.
Так, враховуючи нестачу освітньої та медичної субвенцій, з бюджету міста на ці галузі було направлено 23 млн грн. Проведення робіт з капітального ремонту та реконструкції закладів медицини та освіти повністю проводилось за рахунок коштів бюджету міста, на що було спрямовано майже 32 млн грн.
Видатки на соціальний захист в минулому році склали 8,3 млн грн: надання одноразової грошової допомоги мешканцям міста, надання пільг на житлово-комунальні послуги та пільговий проїзд учнів і студентів.
Значну увагу міська влада приділяла виконанню функцій в галузі житлово-комунального господарства. Зокрема, на заходи з благоустрою міста було направлено 44,8 млн грн.
На капітальний ремонт житлового фонду у 2015 році було виділено 6 млн грн. Основний акцент у житловому господарстві міста зроблено на безпечну експлуатацію житлових будинків. Зокрема, за рахунок цих коштів проведено роботи з капітального ремонту 74-х ліфтів у 26-ти житлових будинках. 77 мільйонів гривень з бюджету розвитку міста було спрямовано на капітальний ремонт вулиць та прибудинкових територій.
На реалізацію міжнародного проекту в рамках програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь - Україна «Модернізація зоопарків в Замості та Луцьку» з місцевого бюджету направлено 13,2 млн грн. За ці кошти проведено модернізацію Луцького зоопарку.
На фоні таких позитивних показників бюджету - 2015 варто зауважити, що цей рік обіцяє бути складнішим. Внесені наприкінці минулого року зміни до Бюджетного кодексу України та ухвалений Закон України “Про Державний бюджет України на 2016 рік”, спонукають дещо скорегувати наші обнадійливі плани господарювання та фінансового забезпечення розвитку міста. Зокрема, державою делеговано утримання за рахунок міського бюджету п’яти професійно-технічних училищ, що знаходяться на території міста. Сума коштів на їх утримання на поточний рік складає 42,1 млн грн. З поточного року відмінено обов’язкове безкоштовне харчування учнів 1-4 класів (крім пільгових категорій). В бюджеті міста на І півріччя для цих цілей передбачено 3,5 млн грн. Всього ж для ефективного функціонування закладів охорони здоров’я та загальноосвітніх навчальних закладів додатково виділяється 63 млн грн. Компенсація частини пільг різним категоріям громадян, яку раніше на себе брав державний бюджет, вартуватиме міському кошторису понад 20 млн грн. Зокрема, на перевезення пільговиків громадським транспортом необхідно буде спрямувати 18 млн грн та ще 2 млн грн для оплати 50% вартості проїзду для учнів та студентів, пільги за користування телефонним зв’язком та проїзд громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС – 800 тис.грн.
Також, відповідно до змін у законодавстві, з міського бюджету у Державний бюджет України буде стягнена реверсна дотація, що майже на 2,5 мільйона гривень більша за минулорічну – 12,9 млн грн.
Загалом з міського бюджету на забезпечення виконання державних повноважень буде спрямовано більше 123 мільйонів гривень. І як наслідок, бюджет розвитку у 2016 році порівняно з 2015 зменшиться на 47,5 млн грн.
Проте, на 2016 рік міська влада ставить перед собою ряд планів щодо розбудови та розвитку міста і забезпечить належне фінансування міських програм та проектів.
Економіка, розвиток підприємництва, торгівля та побутове обслуговування населення
Наповнення дохідної частини бюджету та економічний потенціал міста напряму залежать від роботи підприємств реального сектору економіки.
У 2015 році, порівняно з попередніми роками, забезпечувалась позитивна динаміка приросту обсягів реалізованої промислової продукції. За результатами 9 місяців 2015 року цей показник склав 5 078,7 млн грн, що становить більше чверті загальнообласних обсягів.
Значна частина припадала на продукцію машинобудування, виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції, виробництво паперу та поліграфічну діяльність.
Вагомий внесок у промисловість роблять публічні акціонерні товариства «СКФ Україна», «ВГП», ПрАТ Спільне українсько-словацьке підприємство «Теріхем–Луцьк», ТзОВ «Луцька картонно–паперова фабрика», державне підприємство «Луцький ремонтний завод «Мотор», дочірнє підприємство «Автоскладальний завод №1» ПАТ «Автомобільна компанія «Богдан Моторс». Цим підприємствам належить більше половини загальноміського обсягу реалізованої промислової продукції.
Однією із головних складових підвищення рівня життя лучан є зростання середньомісячної заробітної плати. У минулому році вдалося досягнути рівня середньої заробітної плати в розмірі не нижчому 2 920 грн, як це передбачалося Програмою економічного і соціального розвитку міста у 2015 році, та зменшити кількість підприємств з низьким рівнем середньої заробітної плати.
До переліку підприємств міста, де працівники отримують одну з найвищих заробітних плат, можна віднести: ДП МОУ ЛРЗ "Мотор", ПАТ "СКФ УКРАЇНА", ПАТ "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-СЛОВАЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕРІХЕМ-ЛУЦЬК", ПАТ «Волиньголовпостач», ПАТ «ТЕРЕМНО ХЛІБ», ПАТ "ЛУЦЬКСАНТЕХМОНТАЖ №536". Відповідно до статистичних даних фактична середня заробітна плата штатних працівників економічно активних підприємств міста за 9 місяців цього року становить 3209 грн, що на 15,3% вище минулого періоду (2 781 грн) та на 3,0% від середнього рівня по області (3 115 гривень).
У 2015 році, внаслідок проведеної виконавчим комітетом міської ради роботи, суттєво зменшилась кількість підприємств, які платять працівникам заробітну плату нижчу, за гарантований державою мінімальний рівень. Якщо у січні таких підприємств було дванадцять, то у грудні їх залишилося лише три.
Одним із невирішених залишається питання погашення заборгованості з виплати заробітної плати. За даними моніторингу стану виплати заробітної плати на 1 січня 2016 року 5 економічно активних підприємств заборгували працівникам близько 3 мільйонів гривень.
У минулому році покращилась ситуація на ринку праці. На початок 2016 року число офіційних безробітних у місті становить 2 367 осіб. Рівень працевлаштування зареєстрованих безробітних у 2015 році становив 33,4 %.
Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку міста на 1 жовтня 2015 р. становив 99,79 млн дол. (40,2% загальнообласного обсягу). Це понад 467 дол. США в розрахунку на одного жителя міста.
Підприємства міста у січні–вересні експортували товарів на суму 157,4 млн дол., імпортували – на 176,3 млн дол., що відповідно, на 2,7% та 29,3% менше, ніж у 2014 році. Зниження цих показників пояснюється загальним станом економіки та національної валюти.
Найбільшими експортерами серед підприємств міста є: ПАТ «СКФ Україна», ТзОВ «Комо-Експорт», ДП «Автоскладальний завод №1» ПАТ «Автомобільна компанія «Богдан Моторс», ТзОВ «Цунамі», ПАТ «ВГП», приватне акціонерне товариство «Спільне українсько-словацьке підприємство «Теріхем-Луцьк», ТзОВ «Луцька картонно-паперова фабрика».
За даними Державної служби статистики України, індекс споживчих цін суттєво збільшився і на кінець звітного року становив 143,3%.
Відповідно до інформації відділу охорони праці міської ради у 2015 році в місті сталося 58 нещасних випадків на виробництві, травмовано 64 працівники. У звітному періоді перевірки стану охорони праці на підприємствах міста не проводились у зв’язку з введенням законодавством України відповідного мараторію. Однак, була організована роз’яснювальна робота для керівників підприємств.
Станом на 1 січня 2016 року у м. Луцьку зафіксовано близько 11 100 суб’єктів малого та середнього підприємництва: 3 376 – фізичних осіб-підприємців, 7 720 – юридичних осіб. За минулий рік надходження до бюджетів усіх рівнів в результаті їх діяльності склали близько 934,2 млн грн.
У місті нараховується понад 2000 об’єктів роздрібної торгівлі, ресторанного господарства та понад 280 об’єктів гуртової торгівлі. Кількість працюючих підприємств - юридичних осіб в сфері торгівлі – 473. Функціонують 29 супермаркетів (гіпермаркетів), 12 торгових центрів, 39 мінімаркетів, 18 ринків.
З метою належної організації дрібнороздрібної та сезонної торгівлі за рішенням виконавчого комітету з 2012 року розміщення тимчасових споруд проводиться за спрощеною процедурою: без надання у користування земельних ділянок. Протягом 2015 року оновлено документацію на розміщення 66 об’єктів торгівлі та сфери послуг в тимчасових спорудах та розміщено 84 нові споруди, а також розміщено 127 пунктів тимчасової торгівлі та сфери послуг.
В місті визначені 3 місця для проведення щотижневих ярмарків та фермерських розпродажів сільгосппродукції, а також визначено 30 місць для торгівлі молоком, що дозволило придбавати продукцію безпосередньо у виробника.
Міська влада приділяє велику увагу забезпеченню дотримання суб’єктами підприємництва правил торгівлі спиртними напоями і тютюном та недопущення незаконної торгівлі та торгівлі у невстановлених місцях. Зокрема, працівниками департаменту муніципальної поліції міської ради у звітному році було ліквідовано торгівлю з автомобілів на території міста, а на вул. Замковій біля Центрального ринку демонтовано дванадцять палаток та кіосків, що здійснювали продаж овочів і фруктів на проїжджих частинах вулиці та тротуарах. За звітний період складено 27 протоколів про порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями та тютюновими виробами об’єктами торгівлі з 22.00 год. до 8.00 год.
Протягом 2015 року комунальним підприємством «Луцькреклама» за користування місцями розміщення зовнішньої реклами було перераховано до державного та місцевого бюджетів кошти у сумі 3 327, 1 тис. грн, видано 80 дозволів на встановлення таких засобів. На вимогу комунального підприємства власниками засобів зовнішньої реклами було демонтовано 371 неправомірно встановлений об’єкт. У планах до кінця першого кварталу поточного року відкрити веб-сторінку з вказанням місць розміщення засобів зовнішньої реклами у місті Луцьку з прив’язкою їх до місцевості на електронній мапі нашого міста та можливою візуалізацією.
Міська влада у законний спосіб сприяє розвитку малого та середнього бізнесу, що зареєстрований та діє на території міста, та зацікавлена в ефективній комунікації з усіма його представниками. З цією метою при Луцькій міській раді п’ятий рік працює Координаційна рада з питань розвитку малого та середнього підприємництва, рішенням міської ради ухвалено Програму розвитку малого та середнього підприємництва у м. Луцьку на 2015-2016 роки, заходи якої спрямовані на підтримку та стабілізацію стану підприємництва.
Енергозбереження та енергоефективна діяльність
За звітний період у бюджетній сфері, житловому секторі, промисловості та житлово-комунальному господарстві міста впроваджено 206 енергозберігаючих заходів на загальну суму 27,888 млн грн. В результаті економія склала 7 634 тисячі гривень. Безпосередньо в енергозбереження закладів бюджетної сфери за минулий рік було інвестовано 12,131 млн грн, що економить 1,784 млн грн у наступні роки. У результаті цих заходів видатки міського бюджету на енергоносії у 2015 році зменшились на 12% (або ж на 5 млн грн) у порівнянні з 2014 роком.
Економія споживання енергоресурсів бюджетними установами в 2015 році в порівнянні з 2014 становить: електроенергія - 5,7%; теплопостачання - 5,4%; гаряча вода - 21,35%; газ – 15,93%; холодна вода - 1,79 %.
Основною статтею витрат за енергоносії у бюджетних установах та закладах у 2015 році була теплова енергія (73 % від усіх енергоносіїв).
Міська влада приділяє значну увагу залученню інвестицій в енергозбереження, оскільки енергоефективність є не просто необхідністю підтримання функціонального стану приміщень, а й суттєвим способом заощадити кошти на енергоносії та однією з передумов сталого енергетичного розвитку.
Завдяки підписаному у 2013 році Кредитному договору з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО) вдалося впровадити ряд енергоефективних заходів на шести об’єктах комунальної власності: гімназії №21, ЗОШ №5, НВК №10, ДНЗ №11, ДНЗ №21, Луцькій міській клінічній лікарні. Частка кредитних коштів Корпорації НЕФКО становила майже 4 млн грн. Частка коштів міського бюджету в загальній сумі інвестицій склала 445 тис. грн.
Протягом двох років у цих закладах було встановлено вікна та двері, здійснено балансування системи опалення, модернізовано систему освітлення. У садочках №11 та 21, школі №5 та гімназії № 21 встановлено індивідуальні теплові пункти, а також утеплено басейн та частину фасадів гімназії №21. Закінчення робіт у гімназії №21 планується у 2016 році за рахунок коштів нового кредиту НЕФКО.
У минулому році міською радою досягнуто попередньої домовленості з цією організацією щодо надання масштабного кредиту у розмірі 5 млн євро, а також гранту від фонду E5P – приблизно 2 млн євро, який передбачає заходи з енергозбереження у 40 бюджетних закладах.
У грудні 2015 року було підписано Договір позики між КП «Луцькводоканал» та Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО), а також Договір про надання місцевої гарантії між Луцькою міською радою та НЕФКО щодо реалізації проекту «Модернізація і реконструкція систем подачі води та водовідводу у м. Луцьку», який передбачає отримання кредиту у розмірі 495 тис. євро. Отримання коштів за даною угодою передбачається у 2016 році.
На завершальному етапі знаходиться підготовка до отримання фінансування за проектом реконструкції системи централізованого теплопостачання у м. Луцьк, який реалізується у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку. Згідно з договором ДКП «Луцьктепло» отримає 10 млн євро кредитних та 4 млн євро грантових коштів на заходи, передбачені проектом: реконструкцію системи теплопостачання міста, встановлення індивідуальних теплових пунктів, а також встановлення твердопаливного котла в котельні на вул. Боженка, 34.
В рамках реалізації проекту «Муніципальна енергетична реформа в Україні» у 2015 році було проведено 8 енергоаудитів бюджетних закладів міста Луцька: садочків №4, 13, 27, 31, гімназії №21, загальноосвітніх шкіл №1, 16, Палацу учнівської молоді. За цим проектом затверджено «План дій зі сталого енергетичного розвитку міста Луцька на 2012-2025 роки».
У минулому році продовжено реалізацію міської Програми відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами на 2013-2015 роки для органів самоорганізації населення на проведення енергозберігаючих заходів, де 60% бюджету - кошти Луцької міської ради, 40% - співфінансування мешканців будинку. Чотирнадцяти об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків міста за взяті кредити відшкодовано 324,6 тис. гривень. Встановлено 61 лічильник обліку тепла на суму 2 200 тис. грн, а також залучено 1 460 тис. грн – мешканців будинків.
У 2015 році закінчено впровадження он-лайн версії системи моніторингу енергоспоживання бюджетних установ, яка дає можливість контролювати та аналізувати ефективність енергоспоживання 217 будівель, що фінансуються з міського бюджету.
Розбудова міської інфраструктури, капітальне будівництво об’єктів соціальної сфери та розвиток житлового фонду
Розбудова міської інфраструктури проводиться на основі комплексного вивчення стану вулично-дорожньої мережі та сформованого системного плану реконструкції, капітального та поточного ремонтів.
У 2015 року в місті проведено капітальний ремонт 38 вулиць та мостів на загальну суму 43 мільйони 330 тисяч гривень. Це найбільша сума за останні 5 років, що була виділена для таких робіт. Поточний ремонт вулиць проведено на суму 8 мільйонів 860 тисяч гривень. Проведено капітальний ремонт прибудинкових територій 66 будинків, де проживає більше 20 тисяч лучан на суму 33 463, 109 тис. грн. Усі роботи проведені за кошти міського бюджету. Загалом за 2011 - 2015 роки проведено ремонт 128 вулиць та 65 прибудинкових територій, що охоплюють 121 житловий будинок міста. Найбільше за обсягом робіт здійснили: ТзОВ «Луцька ДПКА», ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс», ТзОВ «Бетонбруксервіс».
Поруч з ремонтом та утриманням дорожньої інфраструктури, міська влада проводить роботи з реконструкції та встановлення зовнішнього освітлення технічних засобів регулювання руху. Зокрема, вперше проведено освітлення 52 пішохідних переходів головних вулиць міста, що значно підвищує рівень безпеки учасників дорожнього руху.
Капітально відремонтовано 2 світлофорних об’єкта перехресть вул. Шопена – просп. Волі та на Київському майдані.
Проведено реконструкцію мереж зовнішнього освітлення із заміною на енергозберігаючі світлодіодні лампи на дев'яти вулицях міста, а також будівництво мереж зовнішнього освітлення на семи вулицях та прибудинкових територіях.
Будівництво нового світлофорного об’єкта на перехресті вулиць Героїв УПА – Стрілецька – Ківерцівська – Набережна дозволило знизити кількість аварійних ситуацій, покращило безпеку пішоходів.
Усього у 2015 році на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання мереж зовнішнього освітлення та світлофорних об'єктів з міського бюджету було виділено 6 365, 432 тис. грн.
Капітальний ремонт житлового фонду міська влада здійснює відповідно до ухваленої Програми на 2015-2019 роки. Зокрема, проведено експертне обстеження 80-ти та капітальний ремонт 74-х ліфтів у 26-ти житлових будинках на загальну суму – 2 198,8 тис. грн. Здійснено підсилення несучих конструкцій та капітальний ремонт житлового будинку № 50 на вул. Станіславського на суму 747,9 тис. грн та житлового будинку № 2а на вул. Загородній на суму 92,7 тис. грн.
Виконані роботи з капітального ремонту покрівель житлових будинків на суму 653 тис. грн.
Проведені роботи з капітального ремонту систем електропостачання - переведення з загального обліку електроенергії на поквартирний в житлових будинках на вул. Щусєва, 18 та пр-ті Грушевського, 6 на суму 418,1 тис. грн.
Проведено роботи з капітального ремонту систем водопостачання та обладнання насосних станцій приладами регулювання тиску води у внутрішньобудинкових мережах на суму майже півмільйона гривень, що дасть змогу забезпечити 35 дев'ятиповерхових житлових будинки цілодобовою подачею холодної води.
У минулому році в місті Луцьку вперше започаткована практика інформування мешканців будинків щодо обліку доходів та витрат на обслуговування житлового фонду. Така інформація вивішується на дошках оголошень окремо на кожному будинку та розміщується на сайті міської ради.
У минулому році побудовано та введено в експлуатацію 1 житловий будинок на 129 квартир загальною площею 9,4 тис.м2. Загалом у Луцьку за 2011-2015 роки введено в експлуатацію 7 багатоквартирних житлових будинків на 467 квартир загальною площею 31 531,3 м.кв.
Усього за дев’ять місяців минулого року підприємства будівельної галузі міста виконали робіт на суму 457,6 мільйонів гривень. На спорудження будівель припадає 65,6 % всіх виконаних робіт, решта – на будівництві інженерних споруд. Більше 80% загальноміських обсягів будівельних робіт виконали: публічне акціонерне товариство «Луцьксантехмонтаж №536», товариство з обмеженою відповідальністю «Житлобуд–2», приватне акціонерне товариство «Луцький домобудівельний комбінат» та «Луцькспецбуд».
Минулого року міська влада завершила роботи з будівництва інженерних мереж водовідведення у мікрорайоні «Вересневе» загальною протяжністю 3,6 тис.м. Для проведення цих робіт з міського бюджету було виділено кошти в сумі 4 273,9 тис.грн і з державного - 10 328,2 тис. грн.
Завершено роботи з будівництва інженерних мереж водовідведення на Львівському масиві протяжністю 4,3 тис.м. Виділено кошти з міського бюджету у сумі 2 191,0 тис. грн, з державного бюджету – 5 104,4 тис. грн.
Завершено роботи з будівництва сучасного полігону твердих побутових відходів в с. Брище Луцького району. Загальна вартість проекту 17 436 927 гривень.
Проведено капітальний ремонт Палацу учнівської молоді на суму 6 743, 5 тис. грн. У трьох дитячих садках: № 6 і №24 і № 13 зроблено капітальний ремонт покрівлі. На ці заходи витрачено 797,2 тис. грн. Завершено реконструкцію ДНЗ №25. У 2015 році на ці роботи виділено 4 186,1 тис. грн. Проведено капітальний ремонт ДНЗ № 19 на суму 2 010,7 тис.грн, капітальний ремонт басейну НВК № 26 на суму 1 141,2 тис. грн і реконструкцію головного входу ЗОШ № 3 на 508,7 тис. грн.
Загалом на проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництво та реконструкцію загальноосвітніх навчальних закладів витрачено 13 678,6 тис. грн, що в порівнянні з 2011 роком більше, у 10,6 рази, а з 2014 р. – у 2,1 рази.
Проведено роботи з реконструкції покрівлі та заміні 22 вікон приміщення жіночої консультації Луцького клінічного пологового будинку на суму 918,3 тис.грн, зроблено ремонт приміщення перехідної галереї пологового будинку на суму 409,8 тис.грн і капремонт покрівлі центру надання первинної медико-санітарної допомоги № 1 на суму 303,9 тис.грн; проведено заміну 5 вікон в центрі надання первинної медико-санітарної допомоги № 3 на суму 17,8 тис.грн.
Всього на проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництво та реконструкцію лікарень загального профілю в 2015 році освоєно 1 мільйон 145 тисяч гривень, що в порівнянні з 2014 р. більше у 2,6 рази.
Завершено капітальний ремонт музичної школи № 1 на суму 345 тисяч гривень.
У минулому році міська влада активно працювала над оновленням фонду захисних споруд міста з метою забезпечення безпеки громадян. Сьогодні у місті нараховується 125 таких укріплень. Роботи щодо їх облаштування, ремонту, означення проводили не тільки житлово-комунальні підприємства, а й економічно активні підприємства з великим штатом працівників, на території яких знаходяться такі споруди.
Створення та діяльність об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та стан забезпечення житлом у місті Луцьку
Одним із напрямів реформування житлово-комунального господарства та ефективного використання коштів є створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків як неприбуткових організацій для управління та утримання будинку, його ремонту та експлуатації.
У 2015 році в місті зареєстровано 57 нових об’єднань. Таким чином, сьогодні у Луцьку нараховується 201 ОСББ, які обслуговують 227 будинків. Для порівняння, на початок 2011 року у місті було 81 ОСББ.
На реалізацію заходів, передбачених Програмою сприяння діяльності ОСББ, у звітному році для 11 об’єднань з міського бюджету виділено 1,619 млн грн. За ці кошти проведено капітальний ремонт ліфтів, покрівель, внутрішньо будинкових мереж, встановлення теплових пунктів та вузлів обліку тепла. У підсумку, за весь час дії Програми сума, фактично надана ОСББ, становить 4,47 млн грн та залучено співфінансування в розмірі майже 1,5 млн грн.
Враховуючи таку позитивну динаміку, Луцькою міською радою продовжено дію програми до 2019 року та підвищено умови співфінансування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків до 30% загальної вартості проекту.
Ефективною у питаннях розвитку та сприяння ОСББ є співпраця Луцької міської влади з Асоціацією об'єднань співвласників багатоквартирних будинків міста «Лучани», головою якої є Юлія Сабатюк та з радою голів ОСББ під керівництвом Бондарука Романа Анатолійовича. У співпраці з цими структурами вдалося провести термомодернізацію житлових будинків, обладнати індивідуальні теплові пункти та впровадити ряд інших заходів з енергозбереження.
Крім підтримки об’єднань співвласників, міська влада сприяє та підтримує діяльність органів самоорганізації населення, де мешканці можуть вирішити локальні питання експлуатації та утримання житлового фонду та комунального господарства.
Зокрема, у Луцьку активними є квартальний комітет «Малоомелянівський», вуличні комітети «Віра» та «Будинковий комітет вулиці Кравчука 34А».
Протягом звітного року міською владою проведена робота, направлена на вирішення проблем житлового забезпечення найбільш соціально вразливої категорії лучан. Так, за кошти міського та обласного бюджетів, придбано однокімнатну квартиру для однієї особи з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування з двома малолітніми дітьми. Надано 2 квартири соціально незахищеним особам та за кошти державного бюджету придбано 2 квартири для сімей загиблих військовослужбовців в зоні АТО та одну для інваліда - учасника антитерористичної операції.
Утім, усі заходи міської влади щодо ремонту, належної експлуатації житлового фонду, підвищення рівня якості надання житлово-комунальних послуг здійснюються на фоні великої заборгованості лучан за отримані послуги. Станом на 1 січня 2016 року вона становила 43 мільйони 325 тисяч гривень. Найбільше лучани заборгували за опалення – 23 мільйони 383 тисячі гривень та утримання будинків – 11 мільйонів 116 тисяч гривень.
6 мільйонів 195 тисяч гривень становить борг мешканців міста за послуги з постачання гарячої води, за споживання холодної води боргують 3 мільйони 657 тисяч гривень.
Благоустрій, охорона довкілля та санітарний стан міста
У своїй діяльності в галузі благоустрою, охорони довкілля та підтримки санітарного стану протягом минулого року міська влада керувалася Програмою з благоустрою міста Луцька на 2013-2015 роки та Комплексною програмою охорони навколишнього природного середовища міста на 2010-2015 роки. На реалізацію цих заходів в минулому році з міського бюджету було виділено 44,8 млн грн.
Особлива увага міської влади була направлена на облаштування, ремонт, встановлення критих навісів та приведення у належний санітарний стан зупинок громадського транспорту. На ці потреби з міського бюджету було виділено 787 з половиною тисяч гривень. Всього за 2 останні роки в місті облаштовано критими навісами 43 зупинки громадського транспорту.
Проведено озеленення міських територій майже на 3,7 млн грн: висаджено 169,5 тис. шт. квітів, 50 дерев, викошено 3 566 тис. м2 газонів, видалено 251 дерево, проведено обрізку крон 364 дерев, пострижено живоплоту 37,4 тис.м2. Збільшення видатків на озеленення у 2015 році склало 17,3 %.
На благоустрій дворових територій, де проводилися капітальні та поточні ремонти використано 676 з половиною тисяч гривень. За ці кошти відремонтовано та встановлено нове дитяче та спортивне обладнання на суму 196,95 тис. грн, проведено капітальний ремонт 7 спортивних внутрішньоквартальних майданчиків на проспекті Молоді та проспекті Перемоги, вулицях Огієнка, Конякіна, Гордіюк, Станіславського. Використано коштів на суму 479, 456 тис. грн.
На впорядкування території пляжу в Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки, забезпечення функціонування фонтанного господарства міста, на проведення інших заходів з водовідведення дощових, талих, стічних вод використано коштів у сумі 1 мільйон 272 тисячі гривень. На проведення робіт з розчищення русла та покращення якості поверхневих вод річки Сапалаївка у звітному році освоєно 2,3 млн грн.
Для покращення санітарно-екологічного стану прибережних захисних смуг та водоохоронних зон річок традиційно протягом року проводились толоки спільно із громадськими організаціями, молоддю, небайдужими лучанами.
У минулому році проведено роботи щодо попередження можливого виникнення надзвичайних ситуацій під час пропуску повеневих вод на Малоомелянівському масиві та в районі вулиці Городецької. Проведено додаткове обстеження наявних гідротехнічних споруд, підвальних приміщень житлових будинків, перевірено технічний стан дамби, що обмежує підтоплення Центрального парку водами річки Стир.
З метою забезпечення належного санітарного стану міста та надання якісних послуг з прибирання і вивозу сміття у серпні 2015 року введено в експлуатацію новий полігон для захоронення твердих побутових відходів, закуплено та встановлено у місті 60 контейнерів для роздільного збору пластикової тари. Працівниками департаменту муніципальної поліції складено 125 приписів про усунення порушень Правил благоустрою, в основному щодо очистки прилеглих територій, прибирання, вивезення сміття та опалого листя.
Одним з важливих напрямків роботи міської влади у сфері благоустрою стало наведення порядку у розміщенні малих архітектурних форм, тимчасових споруд та демонтажі незаконно встановлених об’єктів. Зокрема, працівниками департаменту муніципальної поліції фактично за півроку, з 30 липня до 1 січня цього року, демонтовано 224 гаражі. При цьому, дотримуються усі норми законодавства, застосовується метод завчасного попередження громадян та ухвалюються відповідні рішення виконавчого комітету.
На утримання в належному стані та проведення благоустрою міських кладовищ, братських могил, місць захоронень, меморіального комплексу використано більше 2 мільйонів гривень. Зокрема на міському кладовищі у с. Гаразджа проведено роботи зі встановлення огорожі та капітальний ремонт проїздів і пішохідних доріжок.
Крім цього, на облаштування Алеї почесних поховань та встановлення пам’ятників загиблим воїнам – героям з міського бюджету додатково було виділено 1,2 млн грн.
Міською радою проведено роботи з визначення меж 12 скверів міста Луцька, висаджено понад півтори тисячі молодих саджанців дерев та кущів. За участю школярів, дошкільнят, студентської молоді протягом року проводились екологічні акції: висаджено фруктовий сад у садочку № 34, калиновий майдан у НВК № 22 та новий сквер біля НВК № 26.
З метою залучення громадян до питань життєдіяльності та благоустрою міста у минулому році міською владою започатковано «Програму підтримки ініціатив жителів м. Луцька на 2015-2017 роки», що передбачає дольову участь коштів міського бюджету у реалізації лучанами заходів, спрямованих на облаштування територій, проведення благоустрою, ремонту та реконструкції об’єктів. З 71 поданої ініціативи жителів міста, 12 стали переможцями відповідного конкурсу.
Одними з перших були реалізовані громадські ініціативи: «Вкладення бруківки з бетонних елементів перед будинком на вул. Вячеслава Чорновола, 2а», благоустрій «БАНДЕРА SQUARE», «Облаштування майданчика для заняття спортом», «Ремонт комунального помешкання де проживає сім’я з двома інвалідами», «Озерний вітер» – тут живе Волинська казка». Закупівля товарів, робіт та послуг, необхідних для реалізації громадських ініціатив, відбувалась через систему електронних торгів, завдяки чому вдалося зекономити 5 490 гривень. Всього на реалізацію громадських ініціатив було витрачено 546 832 гривень, з яких 482 766 гривень – кошти міського бюджету, 64 065 гривень лучани. Така загальноєвропейська практика долучення громадян до вирішення важливих питань облаштування міста підвищує активність, свідомість громадян та сприяє бережливому ставленню людей до власності громади.
У минулому році проведено масштабну реконструкцію та благоустрій Луцького зоопарку в рамках програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна та реалізації міжнародного проекту з модернізації зоопарків в місті Замості (Респібліка Польща) та Луцьку. Загальна вартість проекту 1,5 млн євро. На ці кошти побудовано нові сучасні європейські вольєри для левів та ведмедів, прокладено пішохідні доріжки на всій території зоопарку, замінено зовнішню огорожу, відновлено містки через водойми. Вперше у зоопарку прокладено комунікаційні системи водопостачання та каналізацію. Варто зауважити, що Луцький зоопарк – єдиний в Україні, на реконструкцію якого залучено кошти Європейського Союзу. Як результат, на відкриття зоопарку у жовтні завітала місячна кількість відвідувачів і зараз цікавість до нього лише зростає, про що свідчать візити гостей з Києва, Тернополя, Львова, Івано-Франківська та інших міст.
Позитивні результати відчули і міська влада, і лучани від діяльності комунального підприємства «Ласка». За даними моніторингового дослідження англійської організації «Нейчевоч», кількість безпритульних тварин у місті зменшилась з 4 тисяч до 800. Луцьк – одне з перших міст в Україні, де започаткована електронна реєстрація домашніх тварин. Міська влада у співпраці з Міністерством екології та природних ресурсів України працюють над розбудовою притулку для тварин на території КП «Ласка». Наразі, за кошти міського бюджету завершується будівництво паркану та закуплена трансформаторна підстанція.
Управління земельним фондом та містобудівна діяльність
У сфері управління земельним фондом міською владою у минулому році забезпечено підготовку та продаж у приватну власність фізичних та юридичних осіб (шляхом викупу) 11 земельних ділянок комунальної власності на загальну суму 3 мільйони 809 тисяч гривень.
З урахуванням проведених розрахунків за продані земельні ділянки в 2014 році у 2015 році надійшло до міського бюджету 4 324 069,53 грн.
Всього за останні 5 років у місті продано фізичним та юридичним особам 35 земельних ділянок загальною площею більше 6 гектарів на суму 11 702 728 гривень.
Продовжується робота щодо встановлення (зміни) меж міста Луцька. На даний час відповідний проект знаходиться на державній експертизі в Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру. Після проходження відповідних процедур, документ буде передано до Верховної Ради України для його затвердження.
У минулому році міською радою затверджено План зонування території міста Луцька, розроблено детальні плани територій житлових кварталів району вулиць Рівненської –Дубнівської, Конякіна – Гордіюк, вулиць Набарежна – Шевченка, бульвару Дружби Народів- Марка Вовчка, вулиць Клима Савура, Львівської, Цегельної, Супутника.
Розвиток транспортної інфраструктури міста
Першочерговим завданням для розвитку транспортної інфраструктури міста є розвиток громадського транспорту, що забезпечує належну життєдіяльність міста, стале функціювання підприємств, установ та організацій міста.
У місті експлуатується 29 автобусних маршрутів загального користування та 14 тролейбусних маршрутів. Для організації перевезень пасажирів у 2015 році задіяно 233 автобуси марки БОГДАН, ЕТАЛОН, IVAN.
З квітня 2015 року, міська влада, зважаючи на численні звернення лучан, відновила рух автобусів за маршрутом №4 «Залізничний вокзал – Вересневе» та встановила режим руху автобусів до садово-городнього масиву «Промінь» протягом усього року. Прийнято рішення про продовження руху автобуса маршруту №3 «Гаразджа (кладовище) - Госпіталь» до садово-городнього масиву «Воротнів» у літній період.
В цілому запровадження на автобусах програмно-апаратного комплексу із супутниковим спостереженням за рухом транспортних засобів сприяло централізованому управлінню процесом перевезень та підвищило показник виконання регулярності рейсів до 90-95%. Для порівняння, у 2013 році цей показник становив 60-65%, у 2014 році – 75-80%. Розклади руху автобусів максимально адаптовані до потреб пасажирів і сформовані з оптимальними інтервалами руху та розміщені на зупинках громадського транспорту міста.
Ринок таксомоторних перевезень займає окреме місце серед інших видів громадського транспорту. Сьогодні на ринку таксомоторних перевезень працює понад 1000 автомобілів.
У цій сфері відсутнє державне регулювання і за таких обставин у 2015 році рішенням виконавчого комітету міської ради майже вдвічі розширено мережу стоянок таксі. На стоянках встановлюються відповідні дорожні знаки та визначена кількість машиномісць.
Однак, майбутнє громадського транспорту передбачає пріоритет розвитку тролейбусного руху.
У 2015 році рішеннями виконавчого комітету додатково введено в експлуатацію 28 зупинок «на вимогу» для електротранспорту.
За 2013-2014 рр. тролейбусний парк поповнився 18-ма тролейбусами. У 2015 році ще придбано 8 транспортних одиниць.
У 2015 році внесено зміни у схеми руху тролейбусних маршрутів №6, 8, 9, 12. За громадською ініціативою, з допомогою коштів місцевого бюджету та частково спонсорських коштів, на всіх тролейбусах встановлюються зовнішні інформаційні пристрої, які здійснюють озвучення номера маршруту та напрям руху тролейбуса.
В поточних та перспективних планах для забезпечення належного рівня перевезень пасажирів міським електричним транспортом передбачаємо здійснювати виключення дублювання приватними автоперевізниками тролейбусних маршрутів та оновлювати тролейбуси, що вичерпали свій технічний ресурс. Найближчим часом планується заміна автобусних маршрутів №17а та №17 тролейбусними.
Планується поступово збільшувати кількість тролейбусів з метою зменшення інтервалу руху між ними до 10-15 хвилин. Реалізація такого вибору є виправданою, оскільки це екологічно чистий, безпечний та дешевий вид транспорту.
У 2015 році в рамках виконання Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» Інститутом місцевого розвитку підготовлено ряд інвестиційних проектів, в тому числі і у сфері громадського транспорту. Проектом передбачено реконструкцію та удосконалення тролейбусної контактної мережі, придбання нових тролейбусів на заміну старих.
В таких умовах перспективного розвитку міського електротранспорту пріоритетним для міської влади залишається вирішення фінансових та економічних проблем Луцького підприємства електротранспорту. Станом на 1 лютого сума невиплаченої заробітної плати тут становить майже 1,3 млн грн. Стан справ з виплати заробітної плати на цьому підприємстві перебуває в залежності від своєчасності та повноти щомісячного надходження коштів із державного бюджету за фактично надані підприємством послуги з перевезення пільгових категорій пасажирів. Луцьке підприємство електротранспорту, відповідно до бюджетних призначень на 2015 рік, недоотримало 1150,4 тис. грн. державної субвенції за перевезення пільгових категорій пасажирів. Надходження із міського бюджету на компенсацію витрат за перевезення учнів та студентів здійснюються в установленому порядку в межах наданих послуг.
Такі послуги, надані підприємством у 2015 році, профінансовано на суму 1 596,4 тис. грн., заборгованість міського бюджету перед підприємством відсутня.
Вирішення цих проблемних питань забезпечить належну роботу підприємства та зніме напругу у колективі.
Управління майном міської комунальної власності
Станом на перше січня 2016 року від надання в оренду нежитлових приміщень міської комунальної власності до бюджету міста надійшло 2 603 тис. грн, діє 464 договори оренди нежитлових приміщень, з яких у 2015 році було укладено 206 договорів, продано 4 об’єкта міської комунальної власності на загальну суму 2 100 тис. грн.
У 2015 році у м. Луцьку здійснювали фінансово-господарську діяльність 20 комунальних підприємств, з них 14 підприємств, за результатами дев'яти місяців роботи, стали прибутковими. Міська влада ефективності діяльності комунальних підприємств приділяє великої уваги. В результаті, протягом 2011-2015 років було прийнято рішення про ліквідацію 11 установ комунальної власності та реорганізовано 2 установи. Важливо зазначити, що, не дивлячись на складну економічну ситуацію, середньомісячна заробітна плата працівників комунальних підприємств стабільно зростає і на сьогодні становить більше 3 тисяч гривень.
Співпраця з містами-партнерами, євроінтеграційна та проектна діяльність
У минулому році список міст-партнерів Луцька поповнився чотирма містами. У січні було підписано Меморандум про співпрацю з містом Бандирма (Турецька Республіка).
25 лютого підписано Меморандум про співпрацю з містом Волноваха Донецької області. Підписання цього документу стало проявом підтримки лучан усім жителям Донецької та Луганської областей, де сьогодні відбуваються військові дії та виразом єдності і соборності нашої держави.
З метою поглиблення співробітництва між Луцьком і Краєм Ліппе (Федеративна Республіка Німеччина) 6 вересня було підписано Угоду про партнерство.
Результатом багаторічної співпраці поміж навчальними закладами Луцька та Бартошице (Республіка Польща) стало підписання 25 серпня Меморандуму про співпрацю у сфері культури, освіти, молодіжної політики, економіки та місцевого самоврядування між містом Луцьк і Бартошицьким повітом (Республіка Польща).
Протягом 2015 року розширились кількісні і якісні показники співпраці.
Окрім взаємної дружньої участі у Днях міста, відбуваються студійні візити та обміни досвідом для представників сфер культури, спорту, освіти, соціального захисту, енергозбереження, туризму, комунального господарства, а також управлінської діяльності, у тому числі в рамках спільних проектів.
16 травня місто традиційно відзначало День Європи за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у місті Луцьку, Представництва ЄС в Україні, 3 дипломатичних представництв країн-членів Європейського Союзу та Чеського культурного центру у Луцьку. Участь у заходах взяли учні луцьких шкіл та школярі з партнерських міст у Республіці Польща – Любліна, Жешува та Холма.
18 вересня за підтримки Представництва СТС Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013 у Львові представниками Луцької міської ради було проведено заходи в рамках Дня Європейської співпраці.
У 2015 році посилилася співпраця з дипломатичними представництвами країн-членів ЄС. Зокрема, відбулася зустріч міського голови з Надзвичайним та Повноважним Послом Королівства Бельгія в Україні Люком Якобсом, організовано прийом торгової місії з Нідерландів на чолі з Надзвичайним та Повноважним Послом Королівства Нідерландів Кейсом Кломпенхаувером. Активною та плідною залишається співпраця з Генеральним Консульством Республіки Польща в місті Луцьку.
Луцьк є активним учасником міжнародних структур, таких як: Міжнародна мережа інтеркультурних міст, Транскордонне об’єднання Єврорегіон Буг, Угода мерів, Асоціація органів місцевого самоврядування «Шлях Гедиміновичів».
У 2015 році в рамках Програми «Інтеркультурні міста» спільно з містом Павлоград та муніципалітетом Ботчирка (Швеція) Луцьк впроважджував проект «Подолання стереотипів заради побудови довіри і надії».
У 2015 році Луцьк доєднався до спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадами» COMUS та став одним з трьох пілотних міст України, де впроваджується програма.
Зважаючи на посилену співпрацю з містами-партнерами, а також на значний євроінтеграційний поступ Луцька, до офісу ПАРЄ було подано заявку на отримання Щита Честі за діяльність протягом 2015 року. Результати мають бути відомі вже в квітні цього року.
У 2015 році виконавчий комітет Луцької міської ради впроваджував 5 проектів у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013. За грантові кошти ЄС та за співфінансування з міського бюджету протягом року було реалізовано проектні заходи на суму 28 655 тис. грн.
За цей період було проведено наступні заходи:
- в рамках проекту «S.O.S. – безпечне співжиття людей та безпритульних тварин на польсько-українському прикордонні: Львів, Люблін, Луцьк та Івано-Франківськ» закуплено обладнання та медикаменти для ідентифікації та стерилізації безпритульних тварин;
- в рамках проекту «Покращення надання адміністративних послуг населенню транскордонних регіонів шляхом створення мережі центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) та розвитку співпраці Луцького ЦНАПу, Івано-Франківського ЦНАПу та Люблінського БОМу» обладнано робочі місця та відкрито інформаційно-консультаційний центр для іноземців у Центрі надання адміністративних послуг у Луцьку;
- при реалізації проекту «Спільна мережа співпраці у сфері культури та соціального захисту з метою розвитку міст з польсько-українського прикордоння» проведено міжнародний фестиваль сучасного мистецтва «Арт-територія», в рамках якого створено 4 графіті на стінах Луцьких будинків, виготовлено 12 виставкових наметів для проведення культурно-мистецьких ярмаркових заходів;
- в рамках реалізації проекту «Модернізація зоопарків в Замості та Луцьку, а також опрацювання концепції створення рекреаційної зони у Жешуві з метою розвитку транскордонного природного туризму» збудовано містечко для ведмедів з вольєрами, оглядовими терасами, павільйоном площею 1736 м2; збудовано містечко для левів з вольєрами, оглядовими терасами, павільйоном площею 1250 м2; збудовано 13 вольєрів для інших тварин, здійснено благоустрій території зоопарку.
- у рамках проекту «Розвиток комунальних послуг, як складова сталого розвитку міст польсько-українського прикордоння» у партнерстві з Товариством органів місцевого самоврядування Єврорегіону Буг з міста Холм та Радою міста Холм проведено соціальну кампанію екологічного спрямування, здійснено геологічну інвентаризацію небезпечних зон підтоплення у Луцьку та розроблено проектно-кошторисну документацію щодо вирішення проблеми зливової та талої води в небезпечних зонах підтоплення міста Луцька, облаштовано Центр транскордонної економічної співпраці у Луцьку.
У поточному році міська влада планує продовжити налагодження контактів з містами-побратимами в країнах-членах Вишеградської четвірки для залучення коштів Вишеградського фонду з метою реалізації міжнародних ініціатив. Очікуємо на поглиблення співпраці з краєм Ліппе у Німеччині. Ведуться переговори щодо встановлення партнерськитх зв’язків з містом Алба-Юлія (Румунія).
Промоція міста та розвиток туристичної галузі
У 2015 році місто Луцьк і його туристичний потенціал було презентовано на дев'яти міжнародних заходах.
Зокрема, місто було представлено на 21-ій міжнародній туристичній виставці UITT «УКРАЇНА - Подорожі та Туризм» у м. Києві; на Туристичній ярмарці краю Ліппе (Федеративна Республіка Німеччина); Міжнародній туристичній виставці-ярмарку «Тур’євроцентр – Закарпаття 2015» у м. Ужгород; Фестивалі «Смаки міста» у м. Замость ( Республіка Польща), І Всеукраїнському туристичному фестивалі «В гості до українців» та 22-ому Міжнародному туристичному салоні «Україна — UITM 2015» у м. Києві та інших.
Промоція міста також здійснювалась у ході участі Луцька в загальноукраїнських і міжнародних проектах у Києві, Львові, Одесі, Чернівцях, Гроджиску Мазовецькому, Ольштині, Жешуві, Замості (Республіка Польща), Берліні, Хайдельберзі, Регенсбурзі, Мюнхені, край Ліппе (ФРН), Бандирмі (Туреччина), Вашингтоні, Остіні, Нью-Йорку, Шарлотті (США), Таллінні і Раквере (Естонія).
На 2016 рік запланована участь Луцька у Міжнародній туристичній виставці «UITT/Подорожі та туризм 2016», 23-ому Міжнародному туристичному салоні «Україна — UITM 2016».
Протягом 2015 року проведена низка промоційно-іміджевих проектів. Зокрема, з нагоди 930-річчя Луцька у місті відроджено професію Луцького кликуна. Біля Центру туристичної інформації та послуг м. Луцька встановлено його бронзову скульптуру, що вже стала популярною у лучан і гостей міста. Ще чотири скульптури виготовлені і будуть встановлені до відкриття туристичного сезону - 2016.
Реалізовуючи проект «Імена Луцька», видано вісім буклетів про 30 іменитих та видатних городян, виготовлено портрети і лайтпостери з їх зображеннями. Проведено промоційну кампанію духовно-патріотичного спрямування «Я – Лучанин!».
У 2015 році організовано екскурсійне обслуговування для 39 груп із України та 6 з-за кордону: США, Австралії, Польщі.
В 2015 р. місто Луцьк продовжило структурне розширення міжнародного культурно-туристичного проекту «Шлях Гедиміновичів», кінцевим завданням якого є створення міжнародного туристичного маршруту та отримання Статусу Культурного шляху Ради Європи. В рамках цього проекту 7 жовтня 2015 року підписано Меморандум про співпрацю між Асоціацією органів місцевого самоврядування «Шлях Гедиміновичів» та містом Таураг (Литовська Республіка).
На туристичному сайті міста www.visitlutsk.com можна отримати усю необхідну інформацію про туристичні маршрути, історичні та інші цікаві місця Луцька, заплановані заходи, інформацію для туриста та гостя міста чотирма мовами: українською, англійською, польською та російською.
Соціальний захист населення
В реалізації державних та міських соціальних програм головним завданням Луцької міської влади є підтримка та соціальний захист тих верств населення міста, які найбільше того потребують. У 2015 році на реалізацію цих програм використано 516,8 млн грн бюджетних коштів.
У зв’язку зі змінами у законодавстві щодо спрощення порядку надання житлових субсидій населенню, у 2015 році значно зросла кількість отримувачів житлових субсидій. Так, протягом звітного періоду призначено житлових субсидій 34 728 одержувачам на суму 86,9 млн грн, що в понад 4 рази перевищує кількість одержувачів у попередньому році.
На обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги міста Луцька перебуває 52,4 тис.чол., в тому числі: ветерани війни – 7,6 тис.чол., ветерани праці – 17,9 тис.чол., постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи – 5,3 тис. чол., ветерани військової служби та органів внутрішніх справ – 2,2 тис.чол., діти війни – 13,3 тис.чол., інваліди (крім інвалідів війни) – 10,8 тис.чол., багатодітні сім'ї – 1,3 тисяч.
З липня 2015 року запроваджено новий порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. В м. Луцьку за новим порядком надано право на пільги на житлово-комунальні послуги з урахуванням середньомісячного сукупного доходу 9 417 сім’ям пільговиків.
Протягом 2011-2015 року в місті діяла Комплексна міська програма соціального захисту населення, заходи якої спрямовані на забезпечення комфортного соціального клімату та досягнення позитивних зрушень щодо рівня та якості життя незахищених верств населення. В 2015 році на виконання заходів Програми направлено 6 млн 421 тис. грн.
У минулому році в рамках Програми здійснювалась адресна підтримка окремих вразливих груп населення шляхом надання матеріальної допомоги, виплат та компенсацій окремим категоріям населення на суму 4 млн 105,3 тис.грн; пільг на оплату житлово-комунальних послуг на суму 1 млн 649,2 тис. грн.
Успішно функціонує у місті Луцький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. У 2015 році на обліку працівників Центру перебувало 459 сімей, в яких виховується 886 дітей. Соціальними послугами охоплено 7 654 особи. На особливому контролі Центру знаходяться сім’ї, в яких під опікою/піклуванням перебувають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування. Соціальним супроводженням охоплено 4 прийомні сім’ї, в яких виховується 10 прийомних дітей, та 1 дитячий будинок сімейного типу, в якому виховується 8 дітей вихованців та 3 дітей під опікою. Постійно проводиться соціальна робота з неповнолітніми та молоддю, засудженими до покарань без позбавлення волі, а також з дорослими, які звільнились з місць позбавлення волі.
Завдяки проведеній роботі службою у справах дітей міської ради у 2015 році з 23 дітей, які набули статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, 21 дитину влаштовано до сімейних форм виховання.
До проведених міською владою заходів щодо соціального захисту та забезпечення соціально вразливих категорій громадян активно долучались благодійні фонди, громадські організації, об’єднання громадян та представники бізнесу. Результативною впродовж останніх років є співпраця з Волинським обласним благодійним фондом «Дитяча місія. Україна», Волинською обласною громадською організацією «МИ плюс», благодійним фондом «Місто надії» та релігійними організаціями.
Протягом звітного періоду здійснено фінансову підтримку діяльності громадських об’єднань соціального спрямування на суму 347,2 тис. грн.
Продовжується співпраця із Центром обліку бездомних осіб Волинського обласного благодійного фонду «Переображення» щодо надання соціальних послуг бездомним особам та звільненим з місць позбавлення волі. В осінньо-зимовий період на базі Центру діють кімнати нічного перебування на 12 ліжко-місць.
Станом на 1 січня 2016 року територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у м. Луцьку обслуговує 4390 громадян. Протягом 2015 року підопічним терцентру було надано 373 150 послуг.
Для покращення умов обслуговування та забезпечення максимальної доступності соціальних послуг в квітні 2015 року додатково відкрито філію департаменту соціальної політики, за адресою: м. Луцьк, пр-т Соборності, 18.
Протягом минулого року почесним званням «Мати-героїня» було нагороджено 5 жінок, ще 3 лучанки представлені до такого звання.
Соціальний захист та соціальне забезпечення внутрішньо переміщених осіб, учасників антитерористичної операції та членів їх сімей
У зв'язку із суспільно-політичними та військовими подіями в державі, міська влада здійснює цілий комплекс заходів щодо надання підтримки та соціального захисту учасникам антитерористичної операції, членів їх сімей, внутрішньо переміщених громадян. Згідно з даними інформаційної бази внутрішньо переміщених осіб, до департаменту соціальної політики міської ради звернулось 1 426 осіб, які прибули з АР Крим та районів проведення антитерористичної операції. Призначена та виплачена щомісячна адресна допомога 1 197 таким сім’ям, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 5 832,9 тис. грн. Забезпечено безкоштовним проїздом у муніципальному транспорті 87 дітей шкільного віку даної категорії.
На жаль, у минулому році лучани ховали своїх героїв, які загинули в ході антитерористичної операції на Сході України: В’ячеслава Іонова, Дениса Чабанчука, Віктора Мандзика, Сергія Шкредя, Сергія Дудку, Юрія Чучаліна, Валерія Соловйова, Віктора Мельничука, Валерія Марцинюка. Проведено перепоховання тіл військовослужбовців Сергія Куруки, Олександра Войчука, Віктора Кумецького. Та ховали двох мобілізованих учасників АТО Вадима Саверського, Ігора Залевського. Вічна пам’ять воїнам. Слава Героям України!
Щодо надання всебічної підтримки учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей з 2014 року в місті діє Комплексна міська програма підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей-мешканців м. Луцька. В рамках Програми протягом 2015 року департаментом соціальної політики профінансовано 389,5 тис.грн одноразової фінансової допомоги на вирішення соціально-побутових проблем для 684 учасників антитерористичної операції та членів їх сімей.
У 2015 році місцевою пільгою щодо звільнення від сплати за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій користувались 637 членів сімей військовослужбовців. На відшкодування вказаної пільги використано коштів з міського бюджету на суму 338,2 тис.грн. За рахунок коштів бюджету міста сформовано та вручено 269 продуктових наборів сім’ям військовослужбовців-учасників АТО на суму 30 тис.грн.
За час проведення антитерористичної операції до міської ради надійшло 22 заяви від родин загиблих героїв про виділення земельної ділянки. На цей час надано у власність 10 земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Дванадцяти сім'ям надано дозволи на розроблення документацій із землеустрою.
На особливому контролі міської влади учасники АТО – інваліди I-III групи. Спільно з громадськими організаціями проведені благодійні заходи зі збору коштів, зокрема, для лікування інваліда II групи Сергія Федотова.
Продовжуються спільно з рідними та волонтерами пошуки військовослужбовців, місце перебування яких не встановлено: Дмитра і Володимира Хом’яків, Юрія Лавренчука.
До організації усіх заходів щодо соціальної підтримки та надання допомоги військовослужбовцям та членам їх сімей, які організовує міська влада, активно долучаються громадські організації, колективи підприємств, установ, організацій, волонтери, небайдужі лучани. У минулому році в партнерстві з готельно-ресторанним комплексом «Острів» міською владою організувано та проведено сімейний фестиваль «Острів дитинства». Фестиваль, на якому було зібрано 8 700 грн для потреб учасників АТО та членів їх сімей, відвідало понад 10 тисяч осіб. Напередодні нового навчального року Луцьким міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено благодійну акцію «Скоро до школи» у партнерстві з АТ «SKF Україна» (публічне), Волинським обласним благодійним фондом «Дитяча місія. Україна» та Церквою Християн Адвентистів Сьомого Дня, благодійним фондом «Місто надії». Загалом 263 дитини з числа дітей з сімей учасників АТО, дітей з сімей внутрішньо переміщених осіб отримали допомогу у вигляді шкільного приладдя.
Охорона здоров’я
У 2015 році видатки загального фонду міського бюджету на охорону здоров’я склали 176, 2 млн грн. Протягом звітного періоду зміцнено матеріально-технічну базу галузевих установ, їх оснащено медичною апаратурою, запроваджено нові форми роботи і передовий досвід, втілено нові методики діагностики та лікування, наближено первинну медико-санітарну допомогу до населення.
За кошти міського бюджету у сумі 7 873,3 тис. грн проведено закупівлю сучасного медичного обладнання для потреб лікувальних установ. Зокрема, для Луцької міської клінічної лікарні придбано 10 моніторів у відділення анестезіології та реанімації, санітарний автомобіль, рентген-хірургічну систему, 3 дефібрилятори, 2 апарати для проведення штучної вентиляції легень. Для надання невідкладної медичної допомоги центрами первинної медико-санітарної допомоги придбано 3 санітарні автомобілі. Для Луцького клінічного пологового будинку було придбано фетальний монітор, апарат для проведення штучної вентиляції легень новонароджених та кольпоскоп. А для Луцької міської дитячої поліклініки закуплено апарат-УЗД із кардіодатчиком.
На сьогодні екстрена медична допомога та пункти невідкладної медичної допомоги поліклінік міста на 100% забезпечені лікарськими засобами.
З метою наближення стандартів життя лучан до прийнятих у цивілізованому світі, при Луцькому центрі первинної медико-санітарної допомоги та «Луцькому центрі первинної медико-санітарної допомоги № 2 створені бригади, які надають паліативну (хоспісну) допомогу хворим на дому. Медперсонал пройшов відповідну підготовку в хоспісних центрах України.
Ефективно діє практика надання адресної грошової допомоги пільговим категоріям населення для відшкодування вартості безоплатних рецептів на ліки за життєвими показами. Протягом останніх років сума коштів, яка виділялась для забезпечення безоплатно лікарськими засобами пільгових категорій мешканців міста, постійно зростала із 0,5 млн грн в 2013 році до 1,8 млн грн у 2015 році.
У 2015 році виділено 193 тисячі гривень на персоніфіковане забезпечення коштами 5 хворих дітей-інвалідів, які потребують дороговартісного тривалого лікування, витратних матеріалів для обслуговування інсулінових помп.
За звітний період з бюджету міста було виділено 6 602,2 тис. грн на проведення капітальних ремонтів приміщень та на впровадження енергозберігаючих технологій у закладах охорони здоров'я міста, у тому числі на встановлення теплопунктів, капітальний ремонт санітарних кімнат, приміщень, дахів, коридорів.
Придбано та встановлено ліфти у філіалі Луцької міської дитячої поліклініки, що на пр-ті Волі, 1а, та у міську клінічну лікарняю. Крім цього, проведені капітальні ремонти даху жіночої консультації та переходу у міський клінічний пологовий будинок, капітальний ремонт центру первинної медико-санітарної допомоги.
Для забезпечення надання медичної допомоги учасникам АТО та членам їх сімей у минулому році з міського бюджету було виділено 562,2 тис. грн. Члени сімей військовослужбовців, мобілізованих у зону АТО, яким за медичними показами потрібне амбулаторне, стаціонарне лікування, зубопротезування тощо, взяті на диспансерне спостереження. Станом на 15.01.2016 року проведено за медичними показами амбулаторне лікування 602 особам, стаціонарне лікування 225 особам, лікування в денних стаціонарах 85 особам, прийнято 66 пологів. Ще на обліку перебуває 35 вагітних дружин військовослужбовців. Надано стоматологічну допомогу 199 особам. Проведено медичні огляди 306 демобілізованих учасників АТО. При Луцькому центрі первинної медико-санітарної допомоги введено посаду медичного психолога для надання допомоги та відповідних послуг учасникам АТО та членам їх сімей.
Галузь освіти
Мережа закладів освіти міста складається із 73 установ: 40 — дошкільні навчальні заклади, 27 - загальноосвітні навчальні заклади та 4 -позашкільні. Видатки загального фонду міського бюджету на освіту у 2015 році склали 355 755 727 грн.
Станом на 1 січня 2016 року у дошкільних навчальних закладах функціонує 389 вікових групп, в яких виховується 10 727 дітей. Мережа дошкільних закладів міста включає установи різного типу:1-компенсуючого, 4 комбінованого, 1 санаторного типу, 1 садочок у складі навчально-виховного комплексу. Протягом звітного 2015 року відкрито додатково 6 вікових груп на 150 дітей за рахунок проведених реконструкцій ДНЗ № 19 та 25.
З 01.09.2015 р. для дітей віком 4-5 років відкрито ще одну вікову групу на базі діючої групи у дошкільному навчальному закладі № 38 для дітей з синдромом Дауна. На цей час у місті функціонує 4 вікові групи з інклюзивним навчанням, де виховується 13 дітей з синдромом Дауна та 27 груп компенсуючого типу.
Залишається проблемним питання забезпечення в повному обсязі потреб лучан у влаштуванні дітей в садочки. Завантаженість дошкільних навчальних закладів з розрахунку на 100 місць складає 149 дітей. На черзі перебуває більше 1 000 дітей. Однак встановлено, що 801 дитина зарахована в ДНЗ міста проживає у приміських населених пунктах.
У минулому році позачергово, за рішенням виконавчого комітету міської ради, у садочки влаштовано 47 дітей, які прибули з батьками з південно-східних областей України та 447 дітей батьків-учасників АТО.
Велику увагу міська влада надає забезпеченню повноцінного та збалансованого харчування маленьких лучан. Виходячи з режиму роботи, у садках організовано триразове харчування, у ДНЗ № 28 з цілодобовим перебуванням – 5-ти разове харчування.
З лютого 2015 року двічі відбувалося підвищення вартості харчування дитини в день і на сьогодні становить 16.00 грн для дітей віком від 3-х років до 6-ти років та 13.00 грн - для дітей віком до 3-х років.
У 2015 році в дошкільних навчальних закладах проведена належна робота з їх підготовки до нового навчального року, роботи в осінньо-зимовий період, проведено поточні ремонти приміщень, придбано необхідне холодильне та технологічне обладнання, інвентар. На це з міського бюджету було виділено 4 058 761 гривень.
Із 1 вересня 2015-2016 н.р. до навчання в школах міста Луцька приступили 23 584 школяра.
У 2015 році в місті збільшилася кількість закладів, в яких запроваджено інклюзивну форму навчання. До шкіл №№ 3, 10, 15, 20 долучився ще НВК №26.
У 2015 році луцькі школярі були активними учасниками олімпіад, турнірів, конкурсів, науково-дослідницьких робіт МАН України різних рівнів та напрямів. Зокрема, на Всеукраїнському етапі конкурсу-захисту наукових робіт отримали перемогу 18 учнів.
За результатами участі педагогів у фахових змаганнях до фінального етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2015» увійшли троє луцьких педагогів.
У 2015 році проведено Спартакіаду школярів з 6 видів спорту і понад 15 спортивно-масових заходів міського рівня, цілий комплекс заходів, спрямованих на національно-патріотичне виховання учнів.
За підсумками обласної Спартакіади 2015 року м. Луцьк посів перше місце.
У 2014 -2015 навчальному році вартість обіду в день на одну дитину становила 7, 40 грн. На 2015 - 2016 навчальний рік вартість обіду збільшено на 3 грн. Безкоштовне харчування одержують 135 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 523 дитини із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», 5 дітей, батьки яких загинули при виконанні службових обов’язків, 930 дітей, батьки яких беруть участь у АТО.
Загалом у 2015 році на харчування вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів витрачено 19 808 333 грн.
У підпорядкуванні управління освіти Луцької міської ради працює чотири позашкільні навчальні заклади, на базі яких функціонує 342 гуртки, в яких зайнято 5 492 учні. З них лише 4 400 учнів навчаються у Луцькому Палаці учнівської молоді.На базі Палацу працює 5 творчих колективів, яким присвоєно звання «Народний художній колектив», та 4 колективи зі званням «Зразковий художній колектив». У загальноосвітніх навчальних закладах №№ 14, 18, 21, 25, 26 працює 5 творчих колективів, яким присвоєно звання «Народний художній колектив», та 11 колективів зі званням «Зразковий художній колектив» – у ЗНЗ № 11 (6 колективів), № 14 (2 колективи), № 21 (2 колективи), № 22 (1 колектив). Активно функціонує дві ДЮСШ та центр туризму, спорту та краєзнавства, у яких займається 1096 учнів.
Вихованці цих установ протягом року взяли участь у 19 міжнародних, 48 Всеукраїнських, 62 обласних, 20 міських спортивно-масових заходах, на кожному з яких здобули перемогу або стали призерами.
Загалом, у шкільних та позашкільних установах міста працює 1 097 гуртків, в яких займається 21 757 учнів.
У звітному році міська влада здійснила цілий комплекс заходів щодо покращення матеріально-технічної бази закладів освіти та підготовки їх до нового навчального року, на що з міського бюджету використано більше 25 млн. грн. У закладах освіти проведено капітальні та поточні ремонти, реконструкцію, ремонти систем опалення, електро-, тепло-, водопостачання та каналізації, заміна вікон, ремонт покрівель, входів, фасадів, санвузлів, придбано обладнання для харчоблоків та пралень. Усі ці роботи проводились за тісної співпраці з батьківськими комітетами, спонсорами
Забезпечена тісна співпраця міської влади з профспілкою працівників освіти і науки міста. Ведеться робота щодо передачі Будинку учителя на баланс управління освіти міської ради, що дасть змогу організувати роботу клубів за інтересами для педагогів та ветеранів педагогічної праці та розвиваючі гуртки для дітей.
Організація відпочинку та оздоровлення дітей
У 2015 році для організації належного відпочинку та оздоровлення дітей покращено матеріальну базу дитячого позаміського закладу «Ровесник», який відвідало 402 дитини, а також оздоровлено 38 дітей з м. Волноваха Донецької області. Організовано роботу 26 таборів з денним перебуванням на базі шкіл міста із дворазовим харчуванням. Зокрема, 10 дітей з м. Сєвєродонецьк відпочивали на базі Луцької гімназії № 14 ім. В. Сухомлинського.
Всього за час літніх канікул за кошти батьків та місцевого бюджету відпочило 3 607 дітей. Робота таборів усіх типів сприяла покращенню здоров’я школярів, забезпечила зайнятість дітей, запобігла явищам бездоглядності, дала можливість продовжити виховний процес, розвивати творчі здібності учнів.
На оздоровлення школярів у 2015 році витрачено - 2 191 509 грн.
Крім цього, у минулому році в Українському дитячому центрі «Молода Гвардія» за кошти державного бюджету було оздоровлено 60 дітей. За кошти обласної субвенції та міського бюджету було придбано 216 путівок для дітей пільгових категорій, які пройшли оздоровлення у Волинському санаторії матері та дитини «Турія», а також у таборі імені Олега Кошового у с. Дачне Луцького району. У 2015 до організації відпочинку та оздоровлення дітей пільгових категорій активно долучались благодійні та громадські організації: ВОГО «Ми плюс», ВОГО «Територія 2.2», ПЛАСТ, ВОГО «Національний альянс» та інші.
У співпраці з благодійним фондом «Новий Луцьк» у червні минулого року на відпочинок у туристичний комплекс «Буковель» відправлено 381 дитину, батьки яких мобілізовані та є учасниками антитерористичної операції.
Культурний потенціал міста
У 2015 році продовжено модернізацію закладів культури, впровадження інноваційних методів роботи, розвиток аматорської творчості, традиційного та сучасного мистецтва, зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, збереження та популяризацію історико-культурної спадщини, розвиток міжнародної культурної діяльності. Загалом бюджет галузі 2015 року склав 27 мільйонів 252 тисячі гривень.
На сьогодні у міській комунальній власності перебуває 12 бібліотек, 3 музичні школи, 1 художня школа, Палац культури, 2 Будинки культури, 2 клуби.
Впродовж року послугами бібліотек скористались 38 792 відвідувачів, в тому числі 16 003 дитини. Бібліотечний фонд централізованої бібліотечної системи міста становить 415 300 примірників документів. Придбано 1 201 книгу на суму 50 000 грн. з бюджетних асигнувань. Передплачено періодичних видань на суму 40,0 тис. грн. з бюджетних коштів. Відвідувачі бібліотек мають змогу користуватись 11-ма пунктами вільного доступу до Інтернету, послугами Інтернет – центру в центральній бібліотеці для дітей.
Значно поліпшилась матеріально-технічна база бібліотечних закладів. Проведено капітальні ремонти покрівель у бібліотеці філії №5 та №10, ремонт системи опалення в бібліотеці-філії №10, системи електропостачання в бібліотеці-філії №2 для дітей, поточні ремонти приміщень бібліотек.
Приємно, що на розвиток книгозбірень надійшли добровільні кошти користувачів в сумі 35 233 грн.
У клубних установах міста за звітний період до 48 збільшилась кількість клубних формувань. При Палаці культури міста Луцька діє 10 «народних» та 1 «зразковий» аматорських колективів, які є активними учасниками культурно-мистецьких заходів.
Ансамблі танцю «Волинянка» і «Волиняночка» щороку презентують народне мистецтво на міжнародних конкурсах і фестивалях за межами країни. Спеціальну патріотичну програму для презентації Луцька за кордоном підготували ансамбль бального танцю «Юність» та духовий оркестр. Клубними закладами протягом 2015 року проведено 658 культурно-масових заходів.
У 2015 році за кошти міського бюджету у сумі 470 249 грн проведено капітальний ремонт даху другого корпусу Палацу культури та поточні ремонти у клубних закладах.
У школах естетичного виховання початкову мистецьку освіту здобуває сьогодні понад 2 000 дітей. Діти-сироти, діти, які знаходяться під опікою, а також діти з неповних, малозабезпечених сімей та діти учасників АТО на сході України користуються пільгами в платі за навчання. Щороку лауреатство на престижних міжнародних, всеукраїнських, обласних конкурсах здобувають понад 200 учнів.
Започатковано мистецьку акцію «Овація», під час якої за результатами рейтингу відбувається відзначаються найактивніших та найуспішніших дітей.
На зміцнення матеріальної бази шкіл естетичного виховання, проведення ремонтних робіт використано півмільйона гривень.
Щороку управлінням культури реалізовується Програма фінансування культурно-мистецьких та культурологічних заходів. В рамках Програми закладами культури протягом 2015 року проведено близько 2 000 заходів, основна частина яких спрямовувалася на консолідацію громади, утвердження патріотизму та національної самосвідомості. Зокрема, відбувалися заходи національно-патріотичного змісту, зустрічі з родинами Героїв Небесної Сотні, учасниками АТО, благодійні акції для вимушено переселених осіб тощо.
Активна співпраця з молодіжними громадськими організаціями, творчою молоддю сприяла впровадженню інноваційних форм роботи та реалізації проектів, які виокремлюються нестандартними ідеями. Позитивний резонанс отримали, зокрема, фестиваль аматорських театрів «Мандрівний вішак», проекти «Поет на площі», «Великодня майстерня», «Різдвяна майстерня» та інші. Як результат творчої активності громади - проект «Мистецька вулиця», діяльність Центру традиційної культури “Медова хата”, громадського об’днання “Рукотвори Волині”.
Налагоджено діалог з представниками руху вуличних художників, що малюють у стилі «графіті». Гордістю міста став найбільший у західному регіоні України Тризуб, що на пр-ті Волі. У звітному періоді міською владою у місті проведено більше 40 заходів державного, обласного та місцевого значення. Найбільше лучан взало участь у заходах до Дня незалежності України, Дня міста, Дня пам’яті жертв голодоморів, Дня Європи.
2015 року Луцьк здобув перемогу в міжнародному конкурсі з урбанізації історичних міст - проекті КОМУС, реалізація якого забезпечить можливість залучення іноземних інвестицій до реабілітації історичного середовища старої частини міста.
На особливому контролі – питання охорони культурної спадщини. В рамках реалізації Програм “Інвентаризація об’єктів культурної спадщини” та “Облік об’єктів культурної спадщини міста Луцька на 2015 рік” виготовлено паспорти 16-ти об’єктів нововиявлених пам’яток культури, укладено 30 охоронних договорів з користувачами пам’яток культурної спадщини, проведено обстеження 15 об’єктів культурної спадщини та складено відповідні акти. Чисельність пам’яток упродовж останніх трьох років збільшилася на 31 одиницю.
Галузь фізичної культури та спорту
Усіма видами фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи в місті охоплено понад 90 тис. осіб, що становить 42,5 % від загальної чисельності жителів.
Великою популярністю серед лучан користуються чемпіонат міста з футболу, відкритий чемпіонат з волейболу, змагання з гімнастики художньої, тенісу настільного. Вперше у змаганнях Чемпіонату міста з футболу, починаючи з сезону 2014 року, беруть участь лише луцькі команди. Щорічно, спільно з федерацією футболу міста проводиться Кубок міста з футболу серед аматорських команд. Традиційним також стало проведення в Луцьку міжнародного турніру з боротьби дзюдо, пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів і міжнародні змагання зі спортивної ходьби «Луцька десятка».
Вперше у 2015 році місто Луцьк отримало право на проведення етапу Кубка України зі спортивної ходьби та чемпіонату України з легкої атлетики серед молодших вікових груп. Також вперше у минулому році, на новоствореній легкоатлетичній стежині в парку 900-річчя міста Луцька проведено обласні та Всеукраїнські змагання з легкоатлетичного кросу.
Гідно представляють наше місто на національних та міжнародних змаганнях різного рівня наші команди легкоатлетів. Зокрема, в жовтні минулого року в ІІІ-му Жешувському Марафоні серед 49 команд-учасниць лучани посіли друге місце серед команд міст-партнерів.
В міжнародному фестивалі дітей та молоді в м.Замость ( Республіка Польща) збірна команда міста завоювала срібну нагороду в загальному заліку серед 26 команд-учасниць.
У 2016 році на оновлених легкоатлетичних секторах стадіону “Авангард” запланований основний передолімпійський старт легкоатлетів України. До Луцька приїдуть найсильніші легкоатлети держави для боротьби за місце в олімпійській збірній команді України.
Проводиться робота щодо залучення осіб з особливими потребами до занять фізичною культурою та спортом. Для них організовуються змагання з настільного тенісу, шахів, шашок, перегонів на візках, вони залучаються до участі в олімпійському Дні бігу, велоднях та інших заходах. Також проводяться спортивно-масові заходи серед людей похилого віку.
Луцький міський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» проводить спортивно-оздоровчу роботу за місцем проживання громадян і організовує дозвілля більше як для 800 жителів нашого міста, серед яких і діти з малозабезпечених та багатодітних сімей, діти учасників АТО та з сімей, що прибули у наше місто з східних областей.
Спільно з Волинською обласною громадською організацією батьків дітей з синдромом Дауна щороку проводиться фізкультурне свято «Спортивна сім’я». Традиційними стали змагання “Повір у себе” серед вихованців Луцького навчально-реабілітаційного центру та НВК ЗОШ-інтернат.
Щороку зростають видатки міського бюджету на удосконалення матеріально - технічної бази спортивних закладів та розвиток галузі спорту.
Так, у минулому році з міського бюджету було виділено майже мільйон гривень на ремонт 7 спортивних майданчиків на прибудинкових територіях. Крім цього, в дитячо юнацькій школі олімпійського резерву плавання за кошти міського бюджету у сумі 1 млн 51 тис. грн здійснено заміну вікон на енергозберігаючі, заміну водонагрівачів, насосної системи та трубопроводів.
Діяльність молодіжних організацій та громадська активність
На фінансування діяльності молодіжних громадських організацій та підтримку їх ініціатив у минулому році з міського бюджету спрямовано 278 тисяч 268 гривень. У 2014 році ця сума становила 75 тисяч гривень. Зокрема, успішно проведено 2 фестивалі «Луцьк Фуд Фест» – перший в Луцьку гастрономічний фестиваль, що зібрав тисячі відвідувачів; запропонував не лише промоційну платформу для рестораторів та кулінарів, а й надав вільний простір для громадських організацій, волонтерів, музикантів, митців.
Міська влада підтримує та сприяє роботі школи лідерів студентських рад, Молодіжній раді міста Луцька. Надано допомогу у проведенні семінару на тему міжнародної співпраці.
Були підтримані акції «Маріуполь SOS», «Active Citizens», фотовиставка – вшанування подвигу учасників Революції гідності та пам’яті Героїв небесної Сотні, «Чужих дітей не буває», «Від серця до серця», «Діти – наше майбутнє», «Твоя країна: Луцьк», Студентська ліга КВН, « Фестиваль «Україна – Нація Переможців», «Схід і Захід: єдність культурної інтеграції», новорічно-різдвяні проекти та благодійні акції: «Святий Миколай, усім дітям помагай», «Андріївські вечорниці», «Віфлеємський вогонь миру» тощо.
Щороку міська рада сприяє проведенню фестивалю українського опору «Бандерштат», що є одним із найвідоміших фестивалів національно-патріотичного спрямування в Україні.
Міська влада налагодила доброзичливий та конструктивний діалог з об’єднаннями громадян. Свідченням цього є сприяння у проведенні більше 300 масових заходів. Жодних заборон та обмежень щодо їх проведення не застосовувалось.
З метою проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики та вирішення проблем міста працює громадська рада при Луцькому міському голові. У цьому році розпочато процес чергового оновлення її складу. Для громадських організацій та мешканців міста загалом на офіційному сайті міської ради функціонує рубрика «Голос громадськості».
Надання адміністративних послуг та розгляд звернень громадян
Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку (ЦНАП) впродовж 2015 року працював над втіленням новаторського принципу організаційної єдності, підвищенням якості обслуговування громадян та спрощенням дозвільних процедур.
Орієнтований на громадян режим роботи ЦНАП нині передбачає 49 прийомних годин, 6 днів на тиждень, двічі на тиждень – до 20:00. Станом на 1 лютого 2016 року Центр надає 311 послуг, з них - 180 послуг виконавчих органів міської ради, 29 послуг структурних підрозділів облдержадміністрації та 111 послуг 18-ти територіальних органів центральних органів виконавчої влади. На всі адміністративні послуги для зручності громадян розроблено інформаційні картки, які розміщені на стендах ЦНАП і на сайті міської ради та Центру. Сьогодні у ЦНАП міста Луцька можна отримати послуги у сфері земельних відносин, будівництва, архітектури, підприємництва, реклами, опікунства, соціального захисту, здійснення правочинів із нерухомим майном, зареєструвати бізнес, виготовити паспорт громадянина України, вклеїти фото в паспорт, здійснити реєстрацію місця проживання, виготовити паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тощо.
На сьогодні, за даними електронної черги, щоденно ЦНАП відвідує в середньому від 700 до 900 відвідувачів.
Протягом 2015 року до ЦНАП звернулось 211 769 суб’єктів звернень, прийнято 10 5048 вхідних пакетів документів, надано 3 811 консультацій працівниками департаменту ЦНАП, видано 102 910 результатів адміністративних послуг. При цьому, 86 відсотків (або 93558 послуг) від загальної чисельності наданих послуг, складали послуги територіальних органів центральних органів виконавчої влади. Луцька міська рада відпрацьовувала оптимальні шляхи взаємодії з територіальними органами центральних органів виконавчої влади, зокрема з Державною міграційною та Державною реєстраційною службами щодо надання адміністративних послуг, були укладені меморандуми про співпрацю. Відповідно, через ЦНАП міста Луцька було забезпечено надання послуг Реєстраційної служби, Міграційної служби, Держгеокадастру, Держархбудінспекції, Держгірпромнагляду.
Завдячуючи злагодженій роботі адміністраторів ЦНАП та суб’єктів надання адміністративних послуг, надходження до бюджету Луцька від надання послуг у 2015 році становило майже 19 млн грн.
У вересні 2015 року в рамках реалізації проекту «Покращення надання адміністративних послуг населенню транскордонних регіонів шляхом створення мережі центрів надання адміністративних послуг та розвитку співпраці Луцького Центру надання адміністративних послуг, Івано-Франківського Центру надання адміністративних послуг та Люблінського Бюро обслуговування мешканців» за фінансової підтримки Європейського Союзу відкрито інформаційно-консультаційний пункт для іноземців у ЦНАП м. Луцька.
З червня 2015 року введено новий сервіс замовлення адміністративних послуг в режимі он-лайн за технологією Bank-ID: 11 послуг сьогодні можна замовити та отримати за посередництвом Інтернет ресурсу.
Протягом 2015 року відділом звернень громадян департаменту Центр надання адміністративних послуг у м. Луцьку зареєстровано 6 196 звернень. За звітний період на особистому прийомі міського голови, його заступників побувало 507 мешканців міста. Варто зазначити, що 20 відсотків порушених заявниками питань, вирішуються безпосередньо під час особистого прийому.
З метою оперативного вирішення повсякденних проблем лучан у міській раді функціонує цілодобова група оперативного реагування «15-80». У 2015 році прийнято до роботи та забезпечено відповідне реагування на 26 225 телефонних звернень. Найбільше питань у телефонних зверненнях порушено щодо забезпечення безперебійної життєдіяльної міста (електропостачання, тепло- та водопостачання житлових будинків і квартир).
Міською радою запроваджена система електронних петицій. За допомогою даної програми забезпечується реалізація права громадян ініціювати пропозиції щодо поліпшення життя нашого міста. Таким чином, з жовтня 2015 року на сайті Луцької міської ради опубліковано 127 петицій.
Підтриманих - 13. На 114 інших, які не отримали підтримки серед населення, було дано відповіді громадянам – заявникам.
Завдяки небайдужості лучан, значну увагу приділено функціонуванню громадського транспорту в місті. На разі вивчається можливість залучення грантових коштів для запровадження у місті Луцьку єдиного електронного квитка для проїзду в громадському транспорті. За бажанням мешканців на Театральному майдані створено вільну зону WI-FI. Не всі ініційовані та підтримані петиції є можливість запровадити негайно, оскільки частина з них потребує значних коштів. Однак, всі підтримані пропозиції викладені в петиціях залишаються на постійному контролі у Луцькій міській раді.
Протягом 2015 року ЦНАП Луцька додав ще кілька досягнень: створено окремий портал адміністративних послуг ЦНАП, що дозволяє більш повно надавати суб’єктам звернень інформацію та сприяє підвищенню поінформованості замовників, а також економить робочий час посадовців, запроваджено онлайн–консультації для відвідувачів за допомогою Skype-зв’язку, де кожен бажаючий може задати запитання адміністратору чи державному адміністратору і йому, без відвідування Центру, буде надана фахова консультація, яка є важливою складовою для отримання адміністративних чи дозвільних послуг. Крім цього, запроваджено sms-інформування суб’єктів звернень про результат розгляду справи та забезпечено видачу закордонних біометричних паспортів через ЦНАП.
Робота депутатів міської ради, виконавчого комітету, виконавчих органів ради
Відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» у жовтні минулого року відбулись вибори депутатів міської ради та міського голови. На виборчі дільниці прийшло 77 500 виборців. У друготу турі виборів міського голови участь лучан становила 67 461 виборець.
Протягом останнього п’ятого року каденції міської ради VI скликання проведено 14 сесій, на яких розглянуто 1 476 питань та ухвалено 1 411 рішень, в основному, у сферах житлово-комунального господарства, транспорту, земельних відносин, соціальних питань. Депутати прийняли ряд звернень до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України.
У звітному році проведено 28 засідань виконавчого комітету міської ради, ухвалено 1509 рішень, опрацьовано 17 проектів міських цільових програм, розглянуто питання про фінансово-господарську діяльність комунальних підприємств міста, затверджено відповідні фінансові плани, заслухано 9 звітів керівників виконавчих органів міської ради.
Міським головою у 2015 році видано 538 розпоряджень з питань основної діяльності. Видано 91 доручення міського голови, заступників міського голови.
Відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" на ім’я міського голови надійшло 430 запитів на інформацію, в основному щодо питань житлово-комунального господарства, фінансів та бухгалтерського обліку, будівництва, житлових, земельних, архітектурних та кадрової політики. Зареєстровано 11 273 документів вхідної кореспонденції, адресованої міському голові та його заступникам. Юридичним управлінням міської ради проведено 17 засідань спостережної комісії та 25 засідань адміністративної комісії, розглянуто 422 протоколи про адмінправопорушення.
Архівним відділом організовано впорядкування документів 13-ти установ міста, що формують документи Національного архівного фонду. У 2015 році архівосховища трудового архіву обладнанні сучасною системою пересувних мобільних стелажів, що має сертифікат УкрСЕПРО, сертифікат ІSО 9001. Дані заходи профінансовані з міського бюджету у сумі 423 тис. грн. За 2015 рік працівниками трудового архіву прийнято 6044 документів 65-ти ліквідованих установ міста Всього в трудовому архіві нараховується 295 фондів, 23834 одиниці зберігання.
У зв’язку зі змінами у чинному законодавстві та передачі частини повноважень від держави органам місцевого самоврядування, додатково створено 2 виконавчих органи міської ради, але після проведеної оптимізації структури виконавчих органів їх загальна кількість наразі становить 39. Штатна чисельність посадових осіб міської ради сьогодні складає 428 чол. Повну вищу освіту мають 99 % працюючих. Щороку працівники міської ради проходять навчання, підвищення кваліфікації, стажування, обмін досвідом тощо.
Висока якість роботи та компетенції працівників міської ради, рівень надання адміністративних послуг вкотре підтверджені міжнародними аудиторськими компаніями на відповідність міжнародному та національному стандартам ISO 9001.
Для зручності громадян, відвідувачів, гостей та працівників у приміщеннях міської ради влаштовано покриття зоною вільного доступу до мережі інтернет. Активно працює та постійно наповнюється актуальною інформацією офіційний веб-сайт Луцької міської ради.
Завдяки злагодженій співпраці міської ради з засобами масової інформації створено ефективну систему інформування громади про роботу міської ради, виконавчого комітету та виконавчих органів, що забезпечує зворотній зв'язок та формує рівень довіри до влади. Висвітлення діяльності міської влади здійснюється відповідно до міської програми «Прозора влада на 2013-2015 роки», у якій визначено перспективи розвитку та реалізації інформаційної політики у Луцьку. Як результат, Луцька міська рада — одна з найкращих у загальнодержавному рейтингу прозорості та публічності.
Висловлюю щиру подяку депутатам Луцької міської ради, членам виконавчого комітету, членам чотирьох дорадчих органів, керівникам обласної влади та територіальних органів установ державної виконавчої влади, усім журналістам місцевих та всеукраїнських ЗМІ, активістам громадських організацій, фондів, студентам, науковцям, вчителям і вихователям, військовим, медикам, волонтерам, робітникам за чітку, злагоджену, конструктивну та ефективну роботу.
Дякую керівникам усіх релігійних організацій за благодійні ініціативи, за допомогу у консолідації міської громади у складний для держави час, за постійну підтримку наших військових на сході України.
Не можна не згадати наших спортсменів – лучан: Яну Беломоіну, Марію Повх. Вони, здобувши перемогу у чемпіонатах світу у своїх видах спорту, будуть представляти наше місто та нашу державу у цьому році на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро. Бажаємо їм перемог!
Сьогодні міська влада ставить перед собою ряд важливих завдань, які плануємо реалізувати протягом 2016-2017 років. Серед них:
- Відкриття нової медичної амбулаторії сімейного типу на вул. Наливайка, 6.
- Розширення та модернізація амбулаторій на вул. Стрілецька, Бенделіані, мікрорайоні Вересневе.
- Розробка проекту з розширення приймального відділення в Луцькій міській клінічній лікарні з метою забезпечення належних умов для пацієнтів.
- Відкриття інтеграційного центру для дітей та молоді на вул. Бенделіані, 7.
- Введення в експлуатацію І черги школи № 27 в 55-му мікрорайоні міста (школа та басейн).
- Відновлення роботи ДНЗ на 150 місць на вул. Декабристів, 23.
- Відкриття додаткових груп на 50 місць у ДНЗ № 20 на пр-ті Соборності, 35а та розробка проекту з розширення ДНЗ №15 на вул. Дубнівській, 34 б.
- Здійснення за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку комплексної реконструкції системи теплопостачання в місті, що передбачає встановлення 200 індивідуальних теплових пунктів в житлових будинках, ліквідацію підвальних котелень, реконструкцію котельного та насосного обладнання, впровадження додаткових потужностей на альтернативних джерелах енергії.
- Здійснення термомодернізації та облаштування індивідуальними тепловими пунктами закладів бюджетної сфери.
- Реконструкція вулиці Лесі Українки, яка передбачає облаштування бруківкою, капітальний ремонт фасадів, модернізацію системи освітлення та проведення загального благоустрою.
- Продовження реконструкції проспекту Волі від вул.Шопена до Київського майдану.
- Капітальний ремонт доріг на пр-ті Соборності (друга черга), вул. Ковельська, Рівненська, Карбишева, Єршова та інших (всього 55 вулиць).
- Капітальна реконструкція мостів та шляхопроводів на вул. Рівненська, Ківерцівська та Шевченка.
- Реконструкція тротуарів на пр-тах Відродження, Молоді, Соборності, Перемоги (друга черга) з застосуванням бруківки та облаштуванням велодоріжок.
- Облаштування велодоріжок на вул. Станісловського, Гнідавська, Данила Галицького.
- Комплексна реконструкція 40-ка прибудинкових територій з проведенням робіт з відновлення асфальтного покриття, дворового освітлення, встановлення дитячих ігрових та спортивних майданчиків.
- Будівництво дитячих та спортивних майданчиків.
- Фінансування програм з підтримки ініціатив мешканців з реконструкції та утеплення багатоквартирних житлових будинків.
- Збільшення кількості рухомого складу тролейбусів з 45-ти до 70-ти.
- Введення в експлуатацію нового обладнання на станції знезалізнення “Луцькводоканалу” для підвищення якості питної води.
- Облаштування спеціалізованим освітленням 50-ти пішохідних переходів.
- Освітлення меморіального комплексу “Вічна слава”.
- Облаштування 40 критих зупинок громадського транспорту.
- Продовження реконструкції центрального парку культури та відпочинку імені Лесі Українки.
- Реставрація вежі Чорторийських, що у Старому місті, з подальшим відкриттям там музею лицарства.
- Дослідження та початок відновлення Луцького підземелля у Старому місті.
- Створення Центру міжкультурного діалогу на вул. Драгоманова, 1.
- Розробка проектної документації з реставрації памяток та відновлення історичної забудови міста у рамках пілотного проекту Ради Європи та Європейського Союзу “COMUS”.
Спільними зусиллями усіх лучан, котрі щиро люблять своє місто та свою державу, ми зробимо усе задля достойного життя, миру та додробуту нашої країни.
Дякую усім за результативну роботу!
З повагою
Луцький міський голова Микола Романюк