Про звернення щодо забезпечення фінансування освітніх закладів
З метою забезпечення належного функціонування та роботи освітніх та медичних закладів міста, належного фінансування делегованих місцевому самоврядуванню повноважень, відповідно до ст.25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 19, 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Ухвалити Звернення щодо забезпечення фінансування освітніх закладів.
2. Направити Звернення головам депутатських фракцій і груп Верховної Ради України та міським радам міст обласного значення.
3. Текст Звернення оприлюднити на офіційному сайті міської ради та в газеті «Луцький замок».
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря міської ради (Вусенко Ю.В.) та постійну комісію міської ради з питань генерального планування, будівництва, архітектури та благоустрою, житлово-комунального господарства, екології, транспорту та енергозбереження (Козюра А.Г.).
Секретар міської ради Юлія Вусенко
Додаток до рішення міської ради
від _________ № ____
Голові фракції Політичної партії
«Всеукраїнське об’єднання
«Батьківщина»
Тимошенко Ю.В.
Голові фракції ПАРТІЇ
«БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА»
Гриніву І.О.
Голові фракції Політичної партії
«Об’єднання «САМОПОМІЧ»
Березюку О.Р.
Голові фракції Радикальної партії
Олега Ляшка
Ляшку О.В.
Голові фракції Політичної партії
«Народний фронт»
Бурбаку М.Ю.
Співголовам фракції Політичної
партії «Опозиційний блок»
Бойку Ю.А.
Вілкулу О.Ю.
Голові групи «Воля народу»
Москаленку Я.М.
Голові групи «Партія
«Відродження»
Хомутинніку В.Ю.
ЗВЕРНЕННЯ
щодо забезпечення фінансування освітніх закладів
15 вересня уряд подав до парламенту бюджетний пакет проектів: "Про Державний бюджет України на 2017 рік" (№5000), "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (№5130), "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" (№5131), "Про внесення змін до Податкового кодексу України" (№5132).
Системний аналіз запропонованих змін дає можливість виокремити низку значних ризиків реалізації децентралізаційної реформи. Уряд пропонує виключити зі складу освітньої та медичної субвенцій видатки на комунальні послуги та енергоносії, передавши їх повністю на фінансування місцевому бюджету за власний рахунок. Для бюджету міста Луцька в 2017 році сума таких видатків складе – 47123,1 тис.грн.
Крім цього, відповідно до ч.1 ст.103-2 проекту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», Міністерство фінансів пропонує за рахунок освітньої субвенції фінансувати не всю зарплату, а тільки педагогічному персоналу, що складає приблизно 75% працівників закладів освіти. Таким чином, з 2017 року органи місцевого самоврядування повинні фінансувати власним коштом 25% працівників загальноосвітніх закладів, які забезпечують навчальний процес, а це господарський та навчально-допоміжний персонал.
Забезпечення оплати праці навчально-допоміжного та господарського персоналу закладів освіти та їх утримання вимагатиме з місцевого бюджету додаткових коштів в сумі 66 523,3 тис.грн.
Крім того, джерелами фінансування на оплату праці педагогічних працівників загальноосвітніх закладів з державного бюджету на 2017 рік передбачена сума 134 301,8 тис.грн. замість необхідних 227 438,2 тис.грн., тобто на заробітну плату освітянам не достатньо коштів в сумі 93 136,4 тис.грн. Вцілому для забезпечення навчального процесу у загальноосвітніх навчальних закладах не вистачатиме 159 659,7 тис.грн., профінансувати які з міського бюджету буде практично неможливо.
Вказані зміни можуть призвести до скорочення або повного звільнення лаборантів, бібліотекарів, психологів, кухарів, прибиральниць та інших категорій технічного та адміністративного персоналу, що може потенційно призвести до погіршення умов праці самих учителів та якості навчального процесу дітей.
Окремо хочемо нагадати, що на сьогодні всі видатки необхідні для забезпечення функціонування закладів дошкільної та позашкільної освіти повністю фінансуються за власні кошти місцевого бюджету, що є суттєвим додатковим навантаженням для органів місцевого самоврядування.
В країні виникне ситуація, за якої якість навчального процесу на тій чи іншій території залежатиме від фінансової спроможності відповідного місцевого бюджету, і додаткового навантаження щодо загальної середньої освіти більшість місцевих бюджетів може не витримати.
Вказані пропозиції Уряду суперечать статті 53 Конституції України, відповідно до якої держава забезпечує доступність і безоплатність освіти.
Відповідно, держбюджет-2017, як і в минулі роки, не забезпечує 100-відсоткове фінансування делегованих місцевому самоврядуванню повноважень. З огляду на це, органи місцевого самоврядування будуть змушені витрачати власні ресурси не на розвиток територіальних громад, а для забезпечення належного фінансування делегованих повноважень у цих сферах.
З метою забезпечення належного функціонування та роботи освітніх та медичних закладів ми, депутати Луцької міської ради, просимо не підтримувати запропоновані Урядом зміни та передбачити в бюджеті на 2017 рік субвенцію для освітньої та медичної галузей на забезпечення видатків на комунальні послуги та енергоносії, а також субвенцію закладам загальної середньої освіти для повного забезпечення видатків на заробітну плату.
Секретар міської ради Юлія Вусенко
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту рішення “Про Звернення щодо забезпечення фінансування
освітніх закладів”
Потреба і мета прийняття рішення:
15 вересня 2016 року уряд подав до парламенту бюджетний пакет проектів: "Про Державний бюджет України на 2017 рік", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України", "Про внесення змін до Податкового кодексу України".
Системний аналіз запропонованих змін дає можливість виокремити низку значних ризиків реалізації децентралізаційної реформи. Уряд пропонує виключити зі складу освітньої та медичної субвенцій видатки на комунальні послуги та енергоносії, передавши їх повністю на фінансування місцевому бюджету за власний рахунок.
Міністерство фінансів пропонує за рахунок освітньої субвенції фінансувати не всю зарплату, а тільки педагогічному персоналу, що складає приблизно 75% працівників закладів освіти. Таким чином, з 2017 року органи місцевого самоврядування повинні фінансувати власним коштом 25% працівників загальноосвітніх закладів, які забезпечують навчальний процес, а це господарський та навчально-допоміжний персонал.
Метою прийняття даного рішення є забезпечення належного функціонування та роботи освітніх та медичних закладів, ініціювання пропозиції щодо включення в бюджет на 2017 рік субвенції для освітньої та медичної галузей на забезпечення видатків на комунальні послуги та енергоносії, а також повного забезпечення видатків на заробітну плату.
Прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення:
Прийняття вказаного рішення сприятиме належній організації навчального процесу загальноосвітніх закладів та надання медичних послуг.
Прийняттям даного рішення буде реалізована спроба припинити процес порушення державою зобов’язань щодо забезпечення доступності і безоплатності освіти.
Прийняття вказаного рішення не тягне жодних фінансових витрат з міського бюджету.
З повагою,
Депутат міської ради Козюра А. Г.