Звіт про роботу департаменту економічної політики за 2025 рік
Відділ економічного розвитку та інвестицій
Протягом звітного періоду підготовлено:
інформацію про виконання Програми економічного і соціального розвитку Луцької міської територіальної громади за 2024 рік; звіт про виконання цільових програм;
інформацію про виконання Плану заходів з реалізації Стратегії розвитку Луцької міської територіальної громади до 2030 року на 2024−2027 роки станом на 01.07.2025;
Програму економічного, соціального та культурного розвитку Луцької міської територіальної громади на 2026−2028 роки;
рішення виконавчого комітету від 12.03.2025 № 163-1 «Про фінансово-господарську діяльність підприємств, що належать до комунальної власності міської територіальної громади за підсумками 2024 року»;
рішення виконавчого комітету від 10.12.2025 № 762-1 «Про затвердження фінансових планів підприємств, що належать до комунальної власності міської територіальної громади, на 2026 рік »;
рішення міської ради «Про затвердження проєкту договору про співробітництво між Луцькою міською радою та Любомльською міською радою» та «Про затвердження проєкту договору про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільного проєкту» (Підгайцівська територіальна громада).
Триває проєкт «Модернізація системи теплопостачання у м. Луцьк – Фаза ІІ – RLF LutskDistrictHeatingPhase II». Підписано кредитну угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Загальна вартість проєкту становить 15,7 млн євро, з яких: сума кредиту становить 10,5 млн євро, гранту – 4,2 млн євро, співфінансування громади – 1,0 млн євро. На цей час здійснено відбір консультантів, підготовлена документація та оголошено тендер через електронну систему ЄБРР по лоту 1 «Твердопаливна котельня 4,5 МВт на вул. Загородня, 3-А» та лоту 2 «Заміна мереж».
У 2025 році розпочато реалізацію грантового договору «Технікоекономічне обґрунтування проєкту «Нове будівництво електро – та / або теплогенеруючої станції за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Корсака Івана, 2А». Визначено Консультанта з підтримки впровадження проєкту компанію RambollDanmarkA/S (Данія). Підписано Договір про фінансову підтримку та консультаційні послуги, згідно з яким державна шведська компанія Swedfund зробить фінансовий внесок у формі ґранту на суму до 7,0 млн шведських крон.
У 2025 році відновлено співпрацю ДКП «Луцьктепло» з NEFCO у межах якої планується реалізувати проєкт «Конденсаційна рекуперація тепла з димових газів - Луцьк 5 МВт» («CondensingHeatRecoveryFromFlueGas – Lutsk 5 MW»). 23 липня 2025 року підписано Контракт з підрядником на загальну суму 0,75 млн євро (аванс оплачено - 298 тис. євро), доставлено обладнання та передано на монтаж підряднику (вул. Магістральна, 56 ).
За грантові кошти ЮНІСЕФ закуплено газовий конденсаційний котел для котельні на вул. Козяра Анатолія, 2-К, що опалює виключно два дитячих садочки.
Розпочато новий, спільний з ЄБРР проєкт у сфері поводження з твердими побутовими відходами, в межах якого підписано угоду про підготовку до кредитного фінансування у розмірі до 15 млн євро та гранту до 6 млн євро. Проєктом передбачено будівництво заводу з переробки ТПВ згідно з стандартами ЄС. В межах субпроєкту «Оновлення тролейбусного парку м. Луцька» (проєкт «Міський громадський транспорт України ІІ»), що фінансується Європейським інвестиційним банком і передбачає купівлю нових 30-ти тролейбусів, триває оцінка тендерних пропозицій.
В межах спільного з ЄІБ проєкту «Модернізація системи водопостачання та водовідведення м. Луцька», який реалізується за «Програмою розвитку муніципальної інфраструктури України» у 2025 році розпочато будівельні роботи на водогоні в с. Боратин до Гнідавської станції водопідготовки. Прокладено 2,7 км водогону діаметром 600 мм, що складає близько 90 % робіт. В районі Дубнівської станції водопідготовки роботи лише розпочались, замінено 310 м трубопроводу діаметром 450 мм. Завершено придбання лабораторного обладнання, частково придбано автомобільне обладнання (трактори). Подано до ЄІБ тендерну документацію на реконструкцію блоку біологічної очистки в межах компоненту «Реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Луцьк з добудовою блоку біоенергетичної переробки та утилізації відходів» для оголошення повторного тендеру.
На території дитячої залізниці, яка була передана у власність Луцької громади, встановлено систему відеонагляду, облаштоване освітлення території та підключено охорону. Проведено консультації з громадськістю, онлайн опитування мешканців та спільні з громадськими організаціями та факультетом архітектури, будівництва та дизайну ЛНТУ дослідження і воркшопи для визначення подальших пріоритетів розвитку цієї території. У 2026 році під керівництвом викладачів студенти активно готуватимутьконцепцію розвитку дитячої залізниці.
В межах проєкту «Реставрація з пристосуванням та управління нежитловим приміщенням, що розташоване за адресою вул. Кафедральна, 4 у м. Луцьку» приватним партнером – консорціумом «Любарт ЛТД та РібасХотелс Груп» проводяться наукові археологічні дослідження (розкопки та нагляд) відповідно до договору № 52-02-25 від 12.05.2025, укладеного з Державним підприємством «Науково-дослідний центр “Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України».
По спільному з ПРООН проєкту «Реконструкція комунального закладу “Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13” (корпус №2) на вул. Чернишевського, 29 в м. Луцьку Волинської області», який фінансується ЄІБтриваютьбудівельні роботи (виконання становить 22,5 %).
В межах проєкту «Створення багатофункціонального простору для бізнесу в місті Луцьку», який фінансувався Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та впроваджувався Програмою розвитку ООН в Україні відбулось відкриття Луцького бізнес-простору.
У 2025 році було проведено два конкурси «Бюджет участі 4.5.0» Луцької міської територіальної громади. Переможцями конкурсу стали 32 проєкти, переважна більшість з яких спрямована на комплектування підрозділів та формувань Сил безпеки й оборони України.
Підприємництво та торгівля
Відповідно до рішення міської ради від 31.08.2022 від № 34/55 «Про затвердження Правил додержання тиші в громадських місцях на території Луцької міської територіальної громади», протягом 2025 року погоджено денні режими роботи та цілодобові режими роботи або режими роботи в межах цілодобового, які затверджені рішеннями виконавчого комітету для 58 об’єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг незалежно від форм власності.
У звітному періоді було видно 511 погоджень на розміщення тимчасових споруд на території Луцької міської територіальної громади, включаючи пункти одноразової торгівлі та об’єкти тривалого розміщення, що забезпечило надходження коштів до бюджету Луцької міської територіальної громади в сумі 4 342 882,41 грн. Забезпечено організацію торгівлі продовольчою та непродовольчою групами товарів (сезонна продукція, квіти, солодощі), а також надання послуг у сфері відпочинку та розваг (прокат транспорту, атракціони, літні тераси), облаштування знакових локацій для громади: зимової ковзанки у Центральному парку імені Лесі Українки, святкових ярмарків на Театральному майдані тощо. Окрему увагу було приділено соціально-культурним ініціативам, зокрема проєкту «Доставка казки» від ТОВ «Нова пошта» та експозиції «Золотий м’яч».
У межах реалізації «Програми підтримки малого і середнього підприємництва Луцької МТГ на 2022–2028 роки» ключовим інструментом став Фонд підтримки підприємництва. Діяльність Фонду була спрямована на два критичні напрямки: відновлення бізнесу після обстрілів та підтримку ветеранського підприємництва.
Забезпечено часткове відшкодування витрат 10 суб’єктам господарювання на ліквідацію наслідків збройної агресії російської федерації внаслідок масованих обстрілів громади (загальна сума виплат - 1 344 840,00 грн).
Впроваджено механізм дофінансування державних грантів, що дозволяє підприємцям отримати додатковий ресурс на розвиток власної справи. Безповоротну фінансову допомогу отримали 9 суб’єктів господарювання (загальна сума підтримки − 424 200,00 грн).
Наприкінці 2025 року запроваджено стратегічний освітній проєкт «Бізнесшкола “Бути першим!”». Його мета − формування нового покоління лідерів через розвиток у школярів підприємницького мислення, навичок командної роботи та креативності. За результатами відбіркового етапу визначено 7 перспективних бізнес-ідей від учнів 6 закладів освіти громади. Кожен проєктпереможець отримав стартовий грант у розмірі 10,0 тис. грн з місцевого бюджету на початкову реалізацію свого задуму. 16–18 грудня 2025 року на базі інноваційного простору ArtTech (ЛНТУ) відбувся інтенсивний навчальний марафон. Під керівництвом менторів учасники проєкту опановували основи побудови брендів, аналізували кейси світових корпорацій та вивчали інструменти дослідження потреб клієнтів.
Відділ аналітики та моніторингу
Регуляторна політика
На виконання Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» враховуючи прийняті регуляторні акти та проведені відстеження (повторні, періодичні), кількість переглянутих регуляторних актів в 2025 році становить 26.
Крім того, прийнято 3 регуляторні акти щодо встановлення місцевих податків та зборів без проведення регуляторних процедур згідно з пунктом 1 розділу I Закону України від 24.03.2022 № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».
З метою ефективності здійснення регуляторної діяльності розпорядженням міського голови від 29.12.2025 № 873 затверджено Реєстр чинних регуляторних актів, прийнятих Луцькою міською радою та її виконавчим комітетом, в кількості 40 одиниць.
Луцька міська рада за допомогою платформи електронної демократії «ЕDEM-консультації з громадськістю» вивчала думку мешканців громади щодо прийняття нормативно-правових актів шляхом розміщення проєктів рішень міської ради та її виконавчого комітету для обговорення.
Розділ «АПК»
З метою стимулювання розвитку агропромислового комплексу громади, створення сприятливих умов для провадження господарської діяльності сільськогосподарських підприємств, фермерів та особистих селянських господарств (далі – ОСГ), відповідно до Програми розвитку агропромислового комплексу Луцької міської територіальної громади на 2021−2025 роки, затвердженої рішенням міської ради від 26.08.2021 № 17/65, зі змінами:
рішенням міської ради від 29.01.2025 № 70/86 розширено можливість отримання дотації для власників ОСГ, які утримують три і більше корів;
згідно з розпорядженнями міського голови від 20.10.2025 № 677 «Про виплату дотації за утримання трьох і більше корів власникам особистих селянських господарств» документами, наданими ДП «Волинське обласне сільськогосподарське виробниче підприємство по племінній справі у тваринництві», з бюджету громади проведено виплати на суму 70,706 тис. грн,
Водночас міською радою власникам особистих селянських господарств виплачено додатково 9,0 тис. грн дотації за молодняк великої рогатої худоби коштами субвенції з обласного бюджету.
Затверджено нову Програму розвитку агропромислового комплексу Луцької міської територіальної громади на 2026–2030 роки та Порядок надання та використання коштів бюджету Луцької міської територіальної громади для виконання заходів Програми розвитку агропромислового комплексу Луцької міської територіальної громади на 2026–2030 роки.
З метою надання допомоги фермерам, ОСГ та іншим виробникам с/г продукції у здійсненні реєстрації у ДАР, поданні заявок на отримання державної фінансової допомоги та відстеження їх руху адміністраторами ЦНАП та старостами старостинських округів надаються три адміністративні послуги, як інформаційно-консультаційна допомога.
За сприянням Асоціації фермерів та приватних землевласників Волинської області у відповідні дні тижня функціонують ярмарки для реалізації продукції сільськогосподарського виробництва на вулицях Глушець (навпроти ліцею №4) та Яремчука Назарія (поблизу ТЦ «Глобус»).
З метою реалізації с/г продукції та протидії стихійній торгівлі в місті Луцьку функціонують 32 торговельні ятки у восьми локаціях міста (пр-т Соборності (неподалік супермаркету «АТБ»), просп. Соборності (неподалік православного храму «Всіх Святих Землі Волинської), вул. Сухомлинського, просп. Відродження (біля супермаркету «експрес ТАМ ТАМ»), вул. Конякіна (неподалік супермаркету «Салют»), вул. Ковельська (поблизу супермаркету «АТБ»), вул. Львівська (неподалік автосервісу «Сафрон»), вул. Володимирська (неподалік кінцевої тролейбусної зупинки).
Розділ «Державна допомога»
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» в 2025 році прозвітовано про надану в 2024 році незначну державну допомогу суб’єктам господарювання через Фонд підтримки підприємництва Луцької міської територіальної громади.
Розділ «Енергозбереження»
Департаментом економічної політики щомісячно за допомогою системи онлайн-моніторингу «ЕнергоПлан» проводиться аналіз стану споживання енергоресурсів 177 бюджетними установами (275 будівель), що утримуються за рахунок коштів бюджету громади, одночасно проводяться контрольні заходи щодо об’єктів в яких перевищені показники енергоспоживання. Інформація про результати аналізу стану споживання енергоресурсів доводиться до керівників бюджетних установ з метою вжиття відповідних заходів для запобігання в подальшому необґрунтованих енергозатрат.
З метою виконання взятих на себе зобов’язань та на виконання Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату Луцької міської територіальної громади до 2050 року (далі – ПДСЕРК) у звітному періоді було отримано Звіт про зворотній зв’язок команди Об’єднаного дослідницького центру Угоди мерів. Загальна оцінка – ПДСЕРК відповідає критеріям оцінки Об’єднаного дослідницького центру Угоди мерів.
Розроблено та затверджено рішення Луцької міської ради від 26.11.2025 № 84/97 «Муніципальний енергетичний план Луцької міської територіальної громади до 2030 року» (далі – МЕП). Моніторинг виконання МЕП здійснюватиметься щороку за Методикою розроблення місцевих енергетичних планів. Підготовлено проєкт Програми реалізації «Муніципального енергетичного плану Луцької міської територіальної громади до 2030 року» на 2026–2030 роки».
Відділ тарифної політики
Протягом звітного періоду відділом тарифної політики було підготовлено 14 рішень виконавчого комітету міської ради на встановлення економічно-обґрунтованих тарифів на транспортні послуги, на перевезення пасажирів автобусами у звичайному режимі руху, на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячого водопостачання, що надаються ДКП «Луцьктепло», переглянуто тарифи для виробників теплової енергії з альтернативних джерел для ТОВ “Енергозбереження Волинь”, ПП “Енерготранссервіс-К”, ТзОВ «ЕСКО-ВОЛИНЬ», тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами для усіх категорій споживачів, а також вартість послуг з паркування автотранспорту на паркувальних майданчиках на вул. Кривий Вал та вул. Карпенка-Карого.