1. Головна
  2. Оперативна інформація

4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку

   Всесвітній день боротьби проти раку проголошений «Міжнародним союзом проти раку» (UICC) відзначається щорічно, 4 лютого.

   Мета цього дня в усьому світі - підвищення обізнаності людей про рак як одне із найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації, звернення уваги на його запобігання, виявлення та лікування, завдяки чому можна домогтися хороших результатів, а у деяких випадках і повного одужання.

   Міжнародний день боротьби проти раку закликає широку громадськість до завдань, що стоять перед світом в боротьбі з раковими захворюваннями і закликає небайдужих людей, політиків і організації-члени UICC відноситися до раку, як до одного з першочергових пріоритетів.

   Люди звикли шукати зовнішніх ворогів. «От знайдуть вчені причину раку, будемо ми її уникати і все буде добре!». Не вийде. Захворюваність на рак знаходиться в прямій залежності від віку, приблизно подвоюється кожні п'ять років. Тобто, у 60 років ризик захворіти на рак більш ніж у 10 разів вищий, ніж у 40 років і більш ніж у 50 разів вищий, ніж у 20 років. І це незалежно від зовнішніх "канцерогенних" факторів, які хоч і існують, але мають незрівнянно меншу вагу, ніж ця, "спонтанна" захворюваність, пов'язана з природнім зносом і поломками організму на клітинному рівні.

   Із збільшенням кількості людей літнього й старечого віку, зниженням смертності від інших захворювань, неминуче буде зростати захворюваність на рак і смертність від нього. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) захворюваність і смертність від онкологічних захворювань в усьому світі зросте в 2 рази за період з 1999 року по 2020 рік: з 10 до 20 млн. нових випадків і з 6 до 12 млн. реєстрованих смертей.

   Заходами первинної профілактики, в основі яких лежить здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, ми можемо уникнути передчасного старіння і віддалити ризик виникнення у себе онкозахворювань на більш пізніший вік.

   Ми можемо істотно вплинути на захворюваність на рак шляхом своєчасного виявлення й лікування передракових захворювань і тим самим вплинути на смертність від нього. Ми також можемо вплинути на смертність від рака. Більшість онкологічних захворювань піддаються лікуванню при їхньому своєчасному виявленні. У структурі смертності населення міста новоутворення протягом останніх років продовжують займати друге місце після традиційного лідера – хвороб системи органів кровообігу.

   Найбільш тривожним є те, що в структурі смертності працездатного населення міста новоутворення складають 21,1%, займаючи друге місце після того ж лідера – хвороб системи органів кровообігу (28,3%).

   За даними ВООЗ, кількість смертних випадків, викликаних злоякісними новоутвореннями, буде поступово збільшуватись. При цьому можна було б попередити 40% випадків захворювання, якби люди вели здоровий спосіб життя та покращили механізми виявлення. Отже, основними напрямками зниження захворюваності та смертності населення є профілактика захворювання та раннє виявлення.

   Рішенням міської ради від 05.03.2008 № 24/78 "Про міську цільову Програму боротьби з онкологічними захворюваннями на 2008-2016 роки" зобов’язано комунальні лікувально-профілактичні заклади здійснювати наступні заходи:

   - при всіх поліклініках м. Луцька відкрито кабінети онкопрофоглядів жінок та чоловіків;

   -   питання онкологічної тематики виносяться на клінічні конференції лікарів та тематичні заняття з середнім медперсоналом;

   -   на засіданнях медичних рад та на оперативних нарадах у головних лікарів проводиться аналіз підсумків надання онкологічної допомоги населенню;

   -   впроваджені скринінгові програми патології шийки матки, раку молочної залози, раку прямої кишки та передміхурової залози;

   -   запроваджена скринінгова програма з цитодіагностики раку шийки матки;

   -   організовано кабінети патології шийки матки та мамологічні пункти, за якими закріплені відповідальні лікарі, які пройшли підготовку на базі Волинського обласного онкологічного диспансеру;

   - успішно функціонує у складі комунального закладу "Луцька міська поліклініка № 2" цитологічна лабораторія;

   - профілактично оглянуто 42 772 жінки, у т. ч. усі з цитологічним дослідженням;

   - продовжувалось запровадження у комунальному закладі «Луцька міська поліклініка № 2» методики пункційної біопсії щитовидної залози;

   - проведено 9 971 ендоскопічних досліджень, з них у 75 хворих вперше виявлено онкологічну патологію;

    - представники комунальних лікувально-профілактичних закладів регулярно приймають участь у роботі обласної протиракової комісії.

   Проводиться санітарно-освітня робота щодо важливості профілактичних  оглядів для раннього виявлення онкологічних захворювань.

   На жаль, через недостатні бюджетні асигнування не були виділені кошти на забезпечення міських лікувально-профілактичних закладів сучасною медичною апаратурою та обладнанням, як передбачалося Програмою. Однак, за рахунок спонсорів, для комунальних амбулаторно-поліклінічних закладів придбано колоноскопи та апарати "Нерпа" на суму 321,0 тис. грн., завдяки роботі Українсько-Швейцарської програми матері і дитини встановлено діагностичну ультразвукову систему в КЗ «Луцький клінічний пологовий будинок» на суму 473,4 тис. грн. За кошти бюджету розвитку міста в 2013 році проведена добудова приміщення у КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» на суму 2,15 млн. грн. під ангіограф (закуплений за державні кошти (17,0 млн. грн.), та рентгенхірургічний блок, він був введений в експлуатацію у жовтні 2013 року.

   Забезпечити подальше покращення ситуації щодо онкологічної захворюваності та смертності можливо лише спільними комплексними зусиллями влади, медичних працівників та населення міста.

   Варто пам’ятати:  діагноз рак – не вирок!

 

   Управління охорони здоров'я Луцької міської ради