Депутати міської ради підтримали звернення до Прем’єр-міністра України та Міністра охорони здоров’я щодо забезпечення нарахування з 01 січня 2022 року заробітної плати медичним працівникам
З 12 січня 2022 року набула чинності вимога уряду платити лікарям мінімум 20 тисяч гривень зарплати, а середньому медичному персоналу – 13,5 тисяч. На жаль, у медичних закладах Луцька коштів на такі зарплати не вистачає. Адже Національна служба здоров’я замало фінансує надання медичних послуг. І без підтримки органів місцевого самоврядування вони не зможуть забезпечити такі зарплати. На цьому наголосила директор КП “Луцька міська дитяча поліклініка” Оксана Лєщинська.
Відтак, депутати міської ради підтримали звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшка щодо забезпечення нарахування з 01 січня 2022 року заробітної плати медичним працівникам. У зверненні також йдеться і про запровадження індивідуального підходу у нарахуванні заробітних плат медичним працівникам: чим вища буде якість надання лікарем медичних послуг – тим вищою повинна бути і його зарплата.
ЗВЕРНЕННЯ щодо забезпечення нарахування з 01 січня 2022 року заробітної плати медичним працівникам
12 січня 2022 року Кабінет Міністрів України (далі – КМУ) ввів у дію постанову № 2 «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» вимогами якої є нарахування заробітної плати на рівні не менше 20 000 грн лікарям (крім лікарів-інтернів) та на рівні не менше 13 500 грн фахівцям з базовою вищою освітою закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.
Комунальні підприємства охорони здоров’я Луцької міської територіальної громади контрактуючи з Національною службою здоров’я України (далі – НСЗУ) забезпечують пацієнтам надання медичних послуг. НСЗУ оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами, визначеними в Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1440, на підставі звітів про медичні послуги, які надані у звітному періоді та інформація про які внесена до електронної системи охорони здоров’я. Тариф визначається як глобальна ставка на місяць і розраховується як сума добутків кількості послуг, які надавач медичних послуг готовий надати протягом місяця.
Протягом двох років була проведена значна робота щодо зміни підходів до фінансування галузі і знайдено розуміння у медичних працівників, що зростання заробітної плати залежить від кількості наданих медичних послуг та внесених до електронної системи охорони здоров’я. Була напрацьована мотиваційна формула для лікаря: «Чим якісніше надання медичної послуги – тим більша кількість пацієнтів і, відповідно, вища заробітна плата».
Реалізація вимог уряду щодо нарахування заробітної плати лікарям не менше 20000 грн і середньому медичному персоналу не менше 13500 грн за повністю виконану місячну норму праці та оплатою НСЗУ медичної послуги створює умови для виникнення зворотного ефекту – демотивації медичного персоналу. Сприйняття працівником, що оплачується факт перебування на робочому місці, а не надана медична послуга призведе до втрати інтересу, ініціативи, відповідальності та внутрішнього бажання працювати оскільки заробітна плата лікаря має становити 20 000 грн, а сестри медичної 13 500 грн не залежно від кількості прийнятих пацієнтів. На сьогодні відсутні будь-які нормативні документи, які регламентують планову кількість прийнятих пацієнтів та нормативи часу відведеного на пацієнта впродовж виконання місячної норми праці, що створює передумови для «зрівнялівки» – встановлення окладів на одному рівні працівникам з різною кваліфікацією. Це є прямим порушенням вимог ст. 96, 97 КЗпП та ст. 6 «Закону про оплату праці».
Постанова КМУ від 12.01.2022 № 2 передбачає встановлення доплат та надбавок з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи для проведення диференціації заробітної плати між медичними працівниками. Враховуючи, що запланована вартість медичних послуг, що надаються відповідно до умов договору з НСЗУ, розраховується як сума добутків кількості послуг, а нарахування заробітної плати у розмірі 20000 грн лікарям, 13500 грн сестрам медичним проводиться за повністю виконану місячну (годинну) норму праці, забезпечення диференціації заробітної плати між медичними працівниками втрачає свій сенс. Навпаки, запускається система оплати праці, при якій нараховується однаковий розмір заробітної плати незалежно від якості та кількості наданих медичних послуг. Працівнику, що не надав відповідну кількість якісних медичних послуг, доведеться «перерозподіляти» кошти за рахунок працівників, які працюють значно ефективніше.
Враховуючи вищенаведене, вимагаємо розробити та затвердити нормативно-методичну документацію, яка б регламентувала планову кількість прийнятих пацієнтів та нормативи часу відведеного на пацієнта впродовж виконання місячної норми праці для забезпечення виконання постанови Кабінету Міністрів України 12.01.2022 №2 «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я».
Управління інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 777937)