Доплати за роботу із шкідливими і небезпечними умовами праці
Відповідно до вимог ст. 153 Кодексу Законів про працю України на роботодавця покладається забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці. Під умовами праці розуміється сукупність факторів виробничого середовища, що впливають на здоров'я і працездатність людини в процесі праці. При цьому шкідливими виробничими факторами є фактори, вплив яких на працівника за певних умов призводить до захворювання або зниження працездатності.
Роботодавець ще під час укладання трудового договору повинен проінформувати працівника про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги та компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.
Одним із видів компенсації за роботу в зазначених умовах є доплата до тарифної ставки (посадового окладу). Зокрема, статтею 100 КЗпП України встановлено, що на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними, географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я встановлюється підвищена оплата праці. Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.
Доплата до тарифної ставки (посадового окладу) встановлюється саме за виконання робіт, які мають важкі чи шкідливі умови праці, а не за професією чи посадою працівника. Розміри доплат в залежності від фактичного стану умов праці встановлюються керівником підприємства, установи чи організації за погодженням із профспілковим комітетом (представником трудового колективу) за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Основними діючими нормативними документами, що регулюють процес проведення атестації робочих місць на підприємстві є Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року (із змінами згідно постанови КМУ № 741 від 05.10.2016 року) та Методичні рекомендації № 41 від 01.09.1992 року.
Згідно зазначеного Порядку атестація проводиться атестаційною комісією в строки, передбачені колективним договором, але не рідше, ніж один раз на п’ять років. Позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
Пільги та компенсації встановлюються за результатами атестації пропорційно фактично відпрацьованому часу в несприятливих умовах праці.
Переліки конкретних робіт, робочих місць і розміри доплат за несприятливі умови праці є додатками до колективних договорів підприємств, установ та організацій і затверджуються одночасно із заходами щодо поліпшення умов праці.
Консультації з питань оформлення результатів атестації робочих місць за умовами праці у колективних договорах підприємств, установ та організацій міста постійно надаються фахівцями відділу праці департаменту економічної політики Луцької міської ради за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 19, каб. 122, 124 (тел. 777907, 777909).
Департамент економічної політики 777909