1. Головна
  2. Оперативна інформація

Лебедям мороз не страшний

Лебедям мороз не страшний

З приходом морозів до нас прийшла щорічна проблема порятунку лебедів. Лебедям мороз не страшний. Їм складніше переносити голод. Кожен рік, як тільки водойми вкриваються кригою ці королівські птахи покидають насиджене місце в пошуках іншої відкритої водойми. Трапляється так, що не всі пернаті відлітають. Як правило, залишаються лебеді з-поміж первістків, які ще не набралися сили, травмовані, чи хворі. Тоді не байдужі до живої природи люди масово телефонують представникам преси, екологам та кличуть для порятунку птахів працівників МНС.

Лебедям, які залишаються на водоймах в більшості випадків потрібен не стільки порятунок, як допомога. Як стверджують орнітологи (знавці птахівництва), кровообіг у лебедів відрізняється від людського і це дає птахам не мерзнути навіть за сильного морозу чи стояти на крижині не відчуваючи дискомфорту. Страшним для лебедів є відсутність відкритої водойми, де птахи можуть самостійно добувати собі їжу. На замерзлій водоймі пернатим загрожує тільки голод.

 

Буває так, що від великого бажання допомогти птахам  люди іноді роблять їм ведмежу послугу. Після годування хлібом лебеді можуть хворіти на ентерит (захворювання слизової оболонки кишок та шлунку), що нерідко призводить до загибелі птиці. А від надмірного корму вони можуть позбутися звички шукати корм самостійно. Знавці птахів та екологи радять ратувати лебедів тільки тоді, коли в цьому виникає потреба (у випадках коли птах травмований, коли не може летіти, чи хворий), або перебуваючи в  ополонці, птах не робить ніяких рухів. Це той випадок, коли пернатий має травмоване крило і примерзає крилами до льоду. Коли лебідь повертається в лунці на різні боки, він у будь-який момент може піднятися у повітря.

 

Лебеді - птахи кочуючі, а не перелітні. У випадках з трьох і більше особин стоячих на крижині, скоріше всього птахи відпочивають між перельотами, а відпочивши перелетять на водойми, що не замерзають. Отож, лебедям мороз не страшний — складніше переносити їм голод. В пошуках корму вони власне й кочують. Однак природоохоронці запевняють: лебідь — це дикий птах і може сам за себе подбати, тому годувати його не варто.

Орнітологи рекомендують у період морозів підгодовувати лебедів тільки в тому випадку, якщо це сірий первісток, який ще не змінив оперення. Одному такому лебедю достатньо 1 кг комбікорму на три дні. Така норма не привчить птаха до штучного годування і не дасть йому загинути в холод. У раціоні птаха може бути зерно пшениці, овес, кукурудза, терті овочі та розмокле у воді сіно. Як стверджують зоологи, основний овоч в зимовий період для лебедя це — білокачанна капуста. Вона може замінити всі інші овочі разом взяті. Аналізуючи минулі роки, можна зробити висновок, що знесилені лебеді дуже рідко падають в полі. В основному вони залишаються на водоймі чи приземляються на подвір’я чуйних людей. Тільки людський фактор можна пояснити тим, що у нас байдужих до природи людей майже немає. Якщо знаходяться такі, то скоріше виняток ніж правило. Тому лебеді, в більшості випадків, попадають в руки своїх рятівників.

На території Луцької територіальної громади є  водойми, що не замерзають. Похолодання, яке прийшло до нас тимчасове. На даний час птахам мороз не загрожує. За лебедями на Теремнівському та Кічкарівських ставках в Луцьку ведеться спостереження. В разі погіршення ситуації Луцький зоопарк готовий забрати птахів на перетримку. Окремі чуйні лучани також запропонували свою допомогу та приміщення для тимчасової перетримки лебедів.

Ще раз наголошуємо: “Будьте дуже уважними при втручанні до дикої природи. Не годуйте птахів хлібом !”

 

Відділ екології Луцької міської ради