1. Головна
  2. Оперативна інформація

Медична реформа триває

   Про реформу екстреної медичної допомоги під час оперативної наради розповів начальник управління охорони здоров’я міської ради Федір Кошель.

   Зокрема, за його словами, з 01 січня 2013 набули чинності Закон України «Про екстрену медичну допомогу», постанова Кабінету Міністрів України «Про норматив прибуття бригади екстреної медичної допомоги на місце події».

   Федір Кошель зазначив, що суть реформи швидкої медичної допомоги полягає у наданні своєчасної екстреної медичної допомоги не тільки у містах, але й у найвіддаленіших куточках нашої області. В результаті нововведень «швидка» до пацієнта має доїхати за 10 хв., а у сільській місцевості - до 20 хв. За рахунок додаткових пунктів постійного або тимчасового базування бригад екстреної допомоги, розміщених в районах області, у межах 20-хвилинного доїзду (їх має бути 3-4пункти на район).

   Щоб забезпечити 10-хвилинний доїзд у місті Луцьку у свій час створили до існуючих станції та підстанції ще два пункти СШМД. Для повного забезпечення згаданого нормативу є необхідність створення такого пункту в районі 40 Б або 33-му кварталах.

   Для виконання Закону «Про екстрену медичну допомогу» в кожній області створюються єдині Центри екстреної медичної допомоги та медицини катастроф на базі існуючих станцій швидкої медичної допомоги та відділень, які існують при центральних районних лікарнях. В Центрах утворюється нова структура - єдина оперативно-диспетчерська служба, яка буде приймати виклики з усієї області та передаватиме їх на бригади, які базуються на місцях і розташовані найближче до пацієнта. Територіального поділу не буде. Людині у будь-якій точці області достатньо буде набрати номер 103 (або 112).

    Нині іде становлення нової структури. Протягом місяця в області буде створено Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф на базі приміщення станції СШМД (на вул. Словацького, 28 в місті Луцьку). Уже є відповідне рішення Луцької міської ради про передачу його з міської в обласну комунальну власність. Депутати обласної ради на черговій сесії ще мають прийняти рішення про створення самого центру та прийняти приміщення в обласну комунальну власність. Там має розміститися єдина регіональна оперативно-диспетчерська служба з використанням сучасних GPS-технологій. На це виділені додаткові кошти із обласного та державного бюджетів.

    На сьогодні вирішено питання забезпечення лікарськими засобами екстреної медичної допомоги. Є достатній запас медикаментів та розхідних матеріалів на найближчі два роки. Однак, в області є проблема забезпеченості автомобілями (із 124 автомобілів половина потребує заміни). Така ж проблема у міської станції швидкої медичної допомоги (із 12 наявних 6 потребує заміни). В кінці 2012 року на суму 1 300 тис. грн закуплено 2 повністю укомплектованих медичною апаратурою автомобілі. В кінці грудня 2012 року за кошти міського бюджету проведена тендерна закупівля трьох санітарних автомобілів на базі «Газелі».

   Федір Кошель зауважив, що передбачаються суттєві зміни у обслуговуванні викликів, тепер вони будуть ділитись на екстрені та неекстрені. У першому випадку допомога надаватиметься в межах 10 хвилин у місті (20 хвилин у сільській місцевості). У другому випадку одна година та більше. Неекстрені виклики будуть передані і обслуговуватимуться закладами первинного рівня медико-санітарної допомоги. На сьогодні - це поліклініки, або центри ПМСД.

   Сьогодні є постанова КМУ, яка чітко регламентує норматив прибуття за викликом та розроблено критерії поділу викликів. У ній до категорії екстрених віднесено наступні виклики: якщо пацієнт знепритомнів, у нього судоми, раптові розлади дихання, раптовий біль у ділянці серця, блювання кров'ю, гострий біль у черевній порожнині, зовнішня кровотеча, ознаки гострих інфекційних захворювань, а також гострі психічні розлади, що загрожують життю та здоров'ю пацієнта або оточуючих. За екстреними викликами медики також виїжджатимуть, коли пацієнт зазнав травми (поранення, перелом, вивих, опік, важкий забій, травми голови), ураження електричним струмом, блискавкою, теплового удару, переохолодження, а також у разі асфіксії, ушкоджень при надзвичайних ситуаціях (ДТП, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо), отруєння, укусу твариною, порушення нормального перебігу вагітності. Крім того, до категорії екстрених віднесено звернення медпрацівників щодо транспортування пацієнтів, які потребують термінової госпіталізації.

    До неекстрених відтепер належать звернення пацієнтів із раптовим підвищенням температури тіла, кашлем, нежитем, болем у горлі, головним болем, запамороченням, слабкістю, болем у попереку, суглобах, підвищенням артеріального тиску, больовим синдромом в онкологічних хворих, алкогольним, наркотичним, токсичним синдромами.

    Неекстреними стануть і виклики у разі загострення в пацієнта хронічних захворювань, коли він перебуває під наглядом сімейного або дільничного лікаря, при гіпертонічній хворобі, виразці шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічному запаленні печінки, жовчного міхура, кишечнику, хворобі нирок, суглобів тощо.

   Неекстрені виклики перенаправлятимуться диспетчером оперативно-диспетчерської служби у відповідний заклад охорони здоров'я первинної медико-санітарної допомоги, а в разі відсутності такої до пацієнта направлятиметься бригада екстреної (швидкої) медичної допомоги, яка не виконує екстрені виклики упродовж однієї години з моменту отримання звернення.

 

    Відділ інформаційної роботи міської ради

    (777904, 777946, 724727, 720665)