Про дотримання природоохоронного законодавства станціями технічного обслуговування автомобілів
З цього питання сьогодні на засіданні виконавчого комітету доповів начальник відділу екології Борис Сорока.
Він розповів, що на виконання планових завдань, розпорядження міського голови відділ екології спільно з представниками контролюючих органів провів перевірку дотримання природоохоронного та санітарного законодавства на 52-ох підприємствах з обслуговування автомобілів, а саме: 27 станціях технічного обслуговування автомобілів та мийках автотранспорту і у 25 гаражних кооперативах.
Здійснення перевірок саме на цих підприємствах не випадкове, оскільки транспорт та вся індустрія його обслуговування сьогодні є одними з головних джерел забруднення довкілля.
Минулого року 93% забруднюючих речовин, що потрапили у повітря, - були від пересувних джерел забруднення. 12,8 тис. т шкідливих речовин: оксид вуглецю, вуглеводні сполуки, оксиди азоту, сполуки сірки, сажа, формальдегід, бенз-а-пірен та сполуки свинцю, які є канцерогенними, та інші сполуки потрапили в атмосферне повітря, яким ми дихаємо.
У процесі експлуатації, технічного обслуговування і ремонту рухомого складу автотранспорту на території міста залишаються: відпрацьовані моторні оливи, трансмісійні оливи, консистентні мастила, нафтопродукти, які змиваються з агрегатів і вузлів під час мийки, відпрацьована гальмівна рідина, антифриз і вода з систем охолодження, електроліт і свинцевий шлам, фільтри і брудне ганчір’я, відходи ацетиленових генераторів, зношені шини тощо. Все це токсичні відходи I-III класів небезпеки.
За даними ДАІ, на початок 2011 року в місті зареєстровано близько 55 тис. одиниць транспорту, не враховуючи транспорту, зареєстрованого за межами міста та транзитного. За останні 10 років кількість лише зареєстрованого в місті транспорту зросла у 1,5 рази. Відповідно, зростають обсяги природоохоронних проблем, що пов’язані з його експлуатацією та обслуговуванням.
У місті в галузі утилізації промислових токсичних відходів працюють ПАТ „Волинь-Авто” (дир. Корольчук Ю.С.), ТзОВ „Транс-Капітал” (Можайський О.В.), ПП „Автосалон” „Сафрон” (Юзва Р.С.), які забезпечують належний рівень вирішення екологічних питань, у відповідності до вимог чинного природоохоронного та санітарного законодавства.
Однак при здійснені перевірки на більшості з підприємств виявлено значну кількість порушень природоохоронного, санітарного та земельного законодавства, представниками контролюючих органів складено 46 актів та десятки протоколів про адмінпорушення.
Основними проблемами та недоліками є:
- для пунктів обслуговування автомобілів:
1) відсутній первинний облік відходів, відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 №342;
2) території окремих підприємств мають незадовільний санітарно-екологічний стан: проливи нафтопродуктів, змішування токсичних небезпечних відходів з твердими побутовими відходами, для зберігання промислових відходів не облаштовано належних місць тимчасового зберігання відходів;
3) при наявності угод про передачу відходів (відпрацьовані масла та автомобільні фільтри) з ліцензованими підприємствами, відходи на утилізацію не передаються;
4) допускаються факти спалювання твердих побутових відходів, в тому числі, токсичних небезпечних відходів (тари з нафтопродуктів, промасленого ганчір’я, відпрацьованих автомобільних масляних фільтрів) на територіях окремих підприємств;
5) опалювальне обладнання на 9-ти підприємствах експлуатується без дозволів на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел забруднення; не проведена інвентаризація викидів, не сплачується екологічний податок за забруднення атмосферного повітря,
- для мийок автотранспорту:
1) в ході перевірки лабораторією КП „Луцькводоканал” здійснено контрольні перевірки щодо якості стічних вод перед скидом в міську каналізаційну мережу на 12-ти підприємствах; виявлено 11 фактів перевищень по завислих речовинах, фосфатах, СПАР, азоту амонійному, залізу загальному;
2) власниками автомийок не проводяться дослідження мулу очисних споруд на вміст забруднюючих речовин; не вимагають документів і на полігоні ТПВ в с. Брище, куди вивозяться ці відходи на захоронення,
- для гаражних кооперативів:
1) незадовільний санітарно-екологічний стан власних та прилеглих територій;
2) змішування твердих побутових відходів з токсичними відходами, що веде до акумуляції небезпечних відходів виробництва на полігоні ТПВ;
3) експлуатація опалювального устаткування без відповідних дозволів;
4) провадження на територіях окремих гаражних кооперативів діяльності з ремонту, фарбування та технічного обслуговування автомобілів.
В ході перевірки СТО, автомийок та гаражних кооперативів не було виявлено такого виду небезпечних відходів, як відпрацьовані акумулятори. Оскільки, як правило, заміна акумуляторів проводиться самими користувачами.
З метою вирішення питання з галузі поводження з небезпечними відходами, відділ екології направив до Державної екологічної інспекції у Волинській області лист з проханням звернутись до Міністерства екології та природних ресурсів України про необхідність створення регіональних підрозділів зі збору, заготівлі та утилізації небезпечних відходів для вирішення проблемного питання на державному рівні.
Згідно з проектом рішення виконкому, керівникам підприємств, на яких відбулась перевірка, необхідно усунути виявлені недоліки та привести у відповідність до чинного законодавства роботу у галузі охорони навколишнього середовища.
Як розповіли на засіданні виконкому запрошені представники станції техобслуговування, мийки і гаражного кооперативу, більшість недоліків вони уже ліквідували або ж усунуть в найкоротші терміни.
Крім того, заступник міського голови Василь Байцим запропонував перевірити на предмет дотримання природоохоронного законодавства і перевізників, що здійснюють перевезення територією міста.
У свою чергу, міський голова Микола Романюк зазначив, що «в місті має бути чисто, гарно, охайно, і всі за це несуть відповідальність, адже варто слідкувати за чистотою не лише на своїй, а й на прилеглій території. Це стосується як станцій техобслуговування й мийок, так і гаражних кооперативів». Також він звернувся до представників державних органів, аби посилити контроль за роботою цих установ. «Серед них є багато таких, які не заключили договори на вивезення сміття, а натомість викидають його в контейнери, що стоять у подвір’ях. Це неприпустимо», - сказав Микола Романюк.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)