Про фінансово-господарську діяльність підприємств та закладів комунальної власності за 2011 рік
З цього питання під час оперативної наради доповіла начальник управління економіки Любов Ковпак. З її слів, у Луцьку 25 госпрозрахункових підприємств та закладів комунальної власності, які протягом року здійснювали господарську діяльність. Всього таких підприємств 32, 7 з яких господарської діяльності не здійснювали.
За звітний період доходи комунальних підприємств зросли в порівнянні з попереднім роком на 61,4 млн грн або на 19% та становлять майже 380 млн грн. В основному це пов’язано зі збільшенням обсягів виконаних робіт.
Суттєве збільшення доходів відбулось на окремих підприємствах, а саме: КП «АвтоПаркСервіс», КП «Зелене господарство», Луцьке підприємство електротранспорту, ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», КП Кінотеатр «Промінь», КП «Луцький зоопарк», Міський трудовий архів.
Також зросли і витрати підприємств порівняно з 2010 роком та становлять 420,3 млн грн, що на 66,0 млн грн, ніж за попередній рік. Збільшення витрат пов’язано, в основному, із ростом цін на енергоносії, паливо, матеріали, запчастини та підвищенням рівня мінімальної заробітної плати. В розрізі підприємств спостерігається як збільшення, так і зменшення загальних витрат.
Любов Ковпак зазначила, що найбільший ріст витрат відбувся на таких підприємствах: Луцьке підприємство, КП «Луцький зоопарк», Комбінат шкільного та студентського харчування, Луцький трудовий архів, КП «АвтоПаркСервіс», КП «Промінь».
Зменшились загальні витрати у 2011 році в порівнянні з попереднім роком на підприємствах: ЖКП №11, КП «Зелене господарство», ДКП «Молодість», Газета «Луцький замок», КП «Луцькмістобуд». За результатами фінансово господарської діяльності комунальні підприємства понесли збитки на суму 40,4 млн грн.
Збитково спрацювало 9 комунальних підприємств, і хоча їх кількість в порівнянні з попереднім роком зменшилась, загальна сума збитків (збиткових підприємств) зросла на 4,15 млн грн, або на 11% і становить - 42,1 млн грн.
Зокрема, найбільше наростили збитки КП «Луцькводоканал» та ДКП «Луцьктепло». Основними факторами, що спричинили таку ситуацію на підприємствах, стали невідповідність діючих тарифів фактичній вартості послуг, невідшкодована різниця в тарифі (електроенергія та інше), а також високий рівень зношення основних засобів, що призводить до збільшення кількості аварій та втрат (води, теплової енергії) на мережах.
Порівняно з попереднім роком погіршили результати роботи підприємства ЖКП № 7, ЖКП № 2, КП «Газета «Луцький замок».
Два підприємства за результатами року зменшили збитки, зокрема ЖКП № 11 та Луцьке підприємство електротранспорту.
16 підприємств отримали прибутки на загальну суму 1,70 млн грн, що на 0,51 млн грн менше, ніж за минулий рік. 5 підприємств за рахунок збільшення доходів значно покращили свої результати, отримавши прибутки. Серед них: ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», КП «Зелене господарство», Луцький міський трудовий архів, КП «АвтоПаркСервіс», ГДЛЦ «Мискур».
Не на усіх підприємствах забезпечено виконання затверджених на початку 2011 року фінансових планів. Так, за результатами роботи за рік 18 підприємств планували отримати прибутки, фактично 16 підприємств спрацювали прибутково.
В результаті несплати фізичними та юридичними особами за надані послуги значно зросла сума дебіторської заборгованості підприємств комунальної власності і станом на 01.01.2012 року становила 82,6 тис. грн.
Значний ріст дебіторської заборгованості відбувся у четвертому кварталі 2011 року (на 17,5 млн грн) і пов’язаний, перш за все, із застосуванням сезонних тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються підприємством ДКП «Луцьктепло».
В структурі дебіторської заборгованості частка боргу населення складає майже 57 %. В порівнянні з показником станом на 01.01.2011 загальна сума заборгованості населення за надані послуги збільшилась на 3,97 млн грн, або на 9,3%, і на 01.01.2012 року борг населення становив 46,65 млн грн.
Мала тенденцію росту і кредиторська заборгованість, яка збільшилась у порівнянні з попереднім роком на 24,02 млн грн, або на 18 % та майже у 2 рази перевищує дебіторську заборгованість. Загальна сума кредиторської заборгованості комунальних підприємств становить 157,88 млн грн. Зростання кредиторської заборгованості відбулось на 14 підприємствах, із них найбільше на підприємствах: ДКП «Луцьктепло» - на 14,46 млн грн або на 14 % і становить 116,35 млн грн; КП «Луцькводоканал» - на 10,13 млн грн або в 2 рази і становить 20,0 млн грн.
Основними причинами росту кредиторської заборгованості є невідшкодування фактичних витрат діючими тарифами, наявність значної дебіторської заборгованості в зв’язку з несвоєчасним та неповним відшкодуванням різниці в тарифах на газ, електроенергію з державного бюджету, підприємствам ДКП «Луцьктепло» та КП «Луцькводоканал», недостатній рівень претензійно-позовної роботи на усіх підприємствах, які мають заборгованість населення за надані послуги.
В порівнянні з попереднім роком збільшилась на 3,67 млн грн, сплачених підприємствами комунальної власності, і становить 72,07 млн грн, в тому числі до бюджету міста – 7,6 млн грн., а за 2010 рік – 10,3 млн грн.
Протягом звітного періоду інвестиції у розвиток виробництва здійснили 7 підприємств на загальну суму 8,25 млн грн.
У порівнянні з попереднім роком сума інвестицій у основні фонди підприємств збільшилась на 2,61 млн грн.
Середня кількість працюючих в порівнянні з попереднім роком збільшилась на 3 особи і становила 3532 особи, в тому числі штатних працівників – 3465 осіб.
Фонд оплати праці усіх працівників комунальних підприємств, в тому числі штатних, порівняно з попереднім роком зріс на 2,9 млн грн що пов’язано, в основному, з ростом мінімальної заробітної плати.
У 2011 році найвищий рівень середньої заробітної плати, понад 2 тис. грн, склався на таких підприємствах: ДКП «Луцьктепло» – 2659 грн, ДКП «Молодість» - 2544 грн, «Луцький міський трудовий архів» - 2183 грн, ЛЕП «Луцьксвітло» - 2140 грн, КП «Луцькводоканал» - 2137 грн, КП «Парки та сквери» - 2055 грн, ЖКП № 2 - 2050 грн.
Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався на таких підприємствах: КП «АвтоПаркСервіс» - 933 грн, «Луцький зоопарк» - 966 грн, ГДЛЦ «Мискур» - 681 грн. Це пов’язано з тим, що частина працівників працює на умовах неповної зайнятості.
Протягом року повністю погашена заборгованість з виплати заробітної плати на КП «АвтоПаркСервіс» та КП «Зелене господарство». Частково погашена заборгованість із виплати заробітної плати на Луцькому підприємстві електротранспорту.
Перший заступник міського голови Святослав Кравчук одразу після доповіді зауважив: «Чому не слідкують за боржниками? Часто люди не платять за комунальні послуги принципово. Так не можна працювати. Потрібно взяти під контроль цю проблему. Мешканці міста користуються комунальними послугами, тому платити за них необхідно, а виконавчій службі потрібно взяти на контроль це питання».
Микола Романюк зазначив, що потрібно показувати приклад і почати з себе. Тому доручив проаналізувати, як платять за комунальні послуги працівники міської ради.
Василь Байцим звернув увагу на якість послуг: «Дуже добре, що навчились планувати, але у 2012 треба навчитись управляти. Необхідно відпрацьовувати зарплату і ретельніше ставитись до своєї роботи».
Святослав Кравчук вкотре наголосив на питанні вивезення сміття з Луцька і на тому, що люди не платять за цю послугу. Тож необхідно виробити принциповий підхід. Залучати до роботи з боржниками муніципальну дружину, активніше працювати з людьми, що не платять.
Також він нагадав, що відбулося засідання комітету доступності, де озвучувались проблеми людей з обмеженими фізичними можливостями: оголошення зупинок, облаштування переходів, щоб дати можливість людині переїхати через дорогу на інвалідному візку.
Микола Романюк дав завдання провести аналіз на усіх підприємствах, де є збитки, та представити його виконавчому комітету з пропозиціями щодо покращення ситуації.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 720665)