1. Головна
  2. Оперативна інформація

Шановні роботодавці!

   З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, яким було внесено зміни до ст.ст. 95, 96 Кодексу законів про працю України і ст. ст. 3, 6 Закону України «Про оплату праці» та доповнено цей закон статтею 3-1 «Гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати». Вищезазначеними нормами з 1 січня 2017 року змінено поняття мінімальної заробітної плати. На сьогодні це - встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності й господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці. Системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати. Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).

   Слід враховувати новації ст. 96 Кодексу законів про працю України при встановленні умов оплати праці на підприємстві. А саме, мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) відтепер установлюється в розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2017 році — 1600 грн.).

   При нарахуванні заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної зарплати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати.

   Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 1774 передбачено, що мінімальна заробітна плата після 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників й інших виплат. Відповідно, мінімальна заробітна плата після 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина в колективних договорах та угодах усіх рівнів. Сторонам, які уклали колдоговори й угоди, у 3-місячний строк необхідно привести їх норми у відповідність із Законом № 1774. До внесення змін у колдоговори й угоди всіх рівнів щодо незастосування мінімальної зарплати як розрахункової величини, вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

   Враховуючи вищезазначене, рекомендуємо невідкладно переглянути положення колективних договорів шляхом укладення нових чи внесення змін та доповнень до діючих, та подати їх на повідомну реєстрацію до відділу праці департаменту економічної політики Луцької міської ради за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 19, каб. 122, 124 (тел. 777907, 777909).

 

 

 

   Департамент економічної політики 777907