1. Головна
  2. Оперативна інформація

Соціальний захист людей, які працюють в шкідливих і важких умовах праці

       Відповідно до ст.153 Кодексу законів про працю України відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноваженого ним орган.

       На жаль, сучасний стан виробництва  не гарантує стовідсоткової безпеки працівникам. Тому на підприємствах для відшкодування впливу небезпечних і шкідливих чинників виробництва на організм людини застосовується система пільг і компенсацій. Працівники, які працюють в умовах, що не відповідають нормам безпеки і санітарним нормам, користуються пільгами та отримують компенсацію. Встановлення пільг та компенсації за умови праці проводиться  за результатами атестації робочих місць. Атестація робочих місць за умовами праці – це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі їх трудової діяльності.

       Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці. Періодичність такої атестації встановлюється підприємством у колективному договорі, але не рідше одного разу за 5 років. У разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або трудового колективу повинна проводитись позачергова атестація.

       Для проведення атестації створюється комісія, проводяться лабораторно-інструментальні дослідження. Комісія складає Карту умов праці на кожне робоче місце, яка включає оцінку всіх шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, гігієнічну оцінку, оцінку технічного та організаційного рівня.

       На групу аналогічних робочих місць допускається заповнення однієї Карти, якщо умови і характер праці на цих робочих місцях аналогічні за всіма показниками умов праці тим робочим місцям, на яких проведена атестація. Заключним етапом атестації є визначення заходів щодо поліпшення умов і безпеки праці. За результатами атестації видається наказ по підприємству, яким затверджуються  пільги та компенсації за умови праці, вносяться відповідні записи до трудових книжок працівників у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах. Матеріали атестації зберігаються 50 років.

       Результати атестації необхідно передбачити в колективному договорі для того, щоб під час укладання трудового договору працівник ознайомився під розписку про умови праці та наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства та колективного договору.

       Питання соціального захисту лучан, зайнятих на роботах з шкідливими та важкими умовами праці, правильність встановлення пільг та компенсацій за умови праці знаходяться на постійному контролі експертів з умов праці відділу праці управління економіки. Щомісяця спеціалісти проводять обстеження, здійснюють перевірки правильності проведення атестації робочих місць, встановлення та надання працівникам пільг і компенсації за умови праці не менш як на 10 підприємствах міста. При проведенні перевірок експертами в обов’язковому порядку акцентується увага керівників на їх відповідальності за своєчасне та якісне проведення атестації та надання пільг і компенсацій за її результатами.

       При проведенні повідомної реєстрації колективних договорів підприємств, установ та організації міста, яку здійснює відділ праці, експертами з умов праці відслідковуються питання щодо визначення в договорах строків проведення атестації, встановлення пільг та компенсацій за її результатами. Адже проведення атестації в більш пізніші строки ніж через 5 років, не дає права на підтвердження пільг за попередні періоди, тобто працівники втрачають своє право на отримання компенсацій за умови праці. В цьому випадку кожен громадянин має право на захист своїх прав та інтересів лише в судовому порядку.

       Спільна робота експертів з умов праці з керівниками та спеціалістами підприємств міста дала позитивний результат. Так, в першому кварталі 2012 року було обстежено на перевірених підприємствах 154 робочих місць, з яких всі атестовані, у відповідному періоді минулого року атестовано було лише 69,6 відсотка робочих місць із тих, що підлягали атестації. Всього у звітному періоді цього року проведено перевірки 30 суб’єктів господарювання, із яких 3 мали робочі місця, зайнятість на яких дає право працівникам на пенсію за віком на пільгових умовах. 

       Методичну та консультативну допомогу щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці керівники та спеціалісти підприємств, громадяни міста можуть отримати у відділі праці управління економіки Луцької міської ради за тел. 777-909 або за адресою: вул. Богдана Хмельницького,19, каб. 124.

 

      Управління економіки міської ради