1. Головна
  2. Оперативна інформація

Соціальний захист робітників в шкідливих і важких умовах праці

       У сучасних умовах неабиякого значення набуває атестація робочих місць за умовами праці. Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 визначено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці і Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці.

       Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально- економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності. Періодичність такої атестації встановлюється підприємством у колективному договорі, але не рідше одного разу на 5 років.

       Після проведення лабораторно-інструментальних досліджень комісія складає Карту умов праці на кожне робоче місце, яка включає оцінку всіх шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, гігієнічну оцінку, оцінку технічного та організаційного рівня.

       На групу аналогічних робочих місць допускається заповнення однієї Карти, якщо умови і характер праці на цих робочих місцях аналогічні за всіма показниками умов праці, на яких проведена атестація. За результатами атестації визначаються термінові заходи щодо поліпшення умов і безпеки праці, що не вимагають для їх розробки і впровадження участі сторонніх організацій і фахівців. Також вирішують питання надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», інших пільг та компенсацій. За результатами атестації видається наказ по підприємству, а витяги з наказу додаються до трудових книжок працівників. Матеріали атестації зберігаються 50 років.

       Посадовою інструкцією головного спеціаліста, експерта з умов праці відділу праці управління економіки Луцької міської ради визначені обов'язки, права та функції з питань соціального захисту працюючих, зайнятих на роботах з шкідливими та важкими умовами праці та контролю за якістю проведення атестації робочих місць відповідно до підпункту 8, пункту б статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування». Контроль здійснюється шляхом проведення перевірок (не менше 5 на місяць). За результатами проведених перевірок керівникам підприємств надається акт встановленої форми, в якому зазначаються виявлені порушення чинного законодавства щодо забезпечення прав на пільги та компенсації працюючим у шкідливих і важких умовах праці, надаються рекомендації із зазначенням термінів усунення виявлених порушень.

       Завдяки проведеній цими спеціалістами роботі значно активізовано проведення атестації робочих місць на підприємствах, в установах та організаціях нашого міста. Так, за три квартали 2012 року проведено перевірки 66 суб'єктів господарювання, на яких налічувалось 233 робочих місця, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками № 1 та № 2. Загальна кількість робочих місць, що підлягали атестації на перевірених підприємствах, становила 608, із яких атестовано 577 або 94,9 відсотка (за відповідний період 2011 року було атестовано 90,3 відсотка робочих місць, що підлягали атестації).

       Необхідно відмітити, що своєчасно і на належному рівні провели атестацію робочих місць перевірені спеціалістами комунальні підприємства та установи міста : дошкільні навчальні заклади, КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка», ДКП «Луцьктепло», ЖКП №3. Керівниками дотримано вимоги нормативно-правових актів щодо проведення атестації та надання працівникам пільг та компенсацій за умови праці.

       Методичну та консультативну допомогу щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці можна отримати у відділі праці управління економіки Луцької міської ради за тел. 777 909.

 

       Управління економіки (777 909)