1. Головна
  2. Оперативна інформація

Соціальний захист працюючих за роботу в шкідливих і важких умовах праці

   Право на належні, безпечні і здорові умови праці є невід’ємним правом кожного громадянина нашої держави, забезпечення якого чинним законодавством покладено на роботодавця. На сьогодні стан розвитку виробництва, використовуваної сировини, матеріалів та обладнання не виключають зайнятості працівників на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів. З метою соціального захисту працюючих в несприятливих умовах держава гарантує їм право на деякі пільги та компенсації, а саме: пільгове пенсійне забезпечення, щорічну оплачувану додаткову відпустку, підвищену оплату праці, скорочену тривалість робочого часу тощо.

   Пільги та компенсації встановлюються пропорційно фактично відпрацьованому часу в несприятливих умовах праці, тобто за фактичний час зайнятості працівників на робочому місці зі шкідливими умовами праці, за результатами атестації робочих місць за умовами праці. Так, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для призначення пенсії за віком на пільгових умовах недостатньо наявності відповідної професії у «Списках виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах», затверджених постановою Кабінету Міністрів України віл 16.01.2003 року № 36. Роботи в шкідливих умовах праці на протязі кожного п’ятирічного періоду повинні бути підтверджені результатами атестації робочих місць за умови зайнятості не менше 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва. Додаткові оплачувані відпустки за шкідливі умови праці, відповідно до статті 7 Закону України «Про відпустки», надаються працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1290. Конкретна тривалість цієї відпустки встановлюється колективним чи трудовим договором також залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах. На важких роботах та роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, відповідно до статті 100 Кодексу законів про працю України, встановлюється підвищена оплата праці. Віднесення робіт до категорії із шкідливими та важкими умовами праці можливе також лише на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці.

   Черговість дій, строки та інші необхідні елементи якісного проведення атестації робочих місць визначено постановою Кабінету Міністрів від 1 серпня 1992 року № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці». Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Як правило, дата і термін проведення чергової атестації визначаються з урахуванням того, що вона має бути завершена до закінчення терміну дії попередньої атестації. Атестаційна комісія складає перелік робочих місць, що підлягають атестації, визначає обсяг досліджень шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та організовує їх проведення. За результатами атестації видається наказ по підприємству. Матеріали атестації зберігаються 50 років.

   Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, установи, організації. Відмова керівника щодо проведення атестації у зв’язку із скрутним економічним і фінансовим станом підприємства, яке в певній мірі має місце, не звільняє їх від відповідальності, оскільки кошти на охорону праці передбачені діючим законодавством (ст.19 Закону України «Про охорону праці»).

   Експертом з умов праці відділу праці департаменту економічної політики Луцької міської ради в частині здійснення контролю за соціальним захистом працівників міста, які зайняті в шкідливих і важких умовах праці, у 2016 році проведено перевірки 54-х суб’єктів господарювання. Встановлено, що кожен другий роботодавець використовував працю найманих працівників (270 осіб) на робочих місцях, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Протягом 2016 року проведено експертизу умов праці 758 робочих місць, з яких атестовано 631 або 83,2%. В ході цих заходів перевірена якість проведення атестації кожного атестованого робочого місця, в тому числі проведено 4 повторних перевірки з питань виконання керівниками рекомендацій за результатами проведених перевірок та усунення виявлених порушень.

   У відділі праці департаменту економічної політики Луцької міської ради постійно надаються консультації з питань атестації робочих місць за умовами праці та колективно-договірного регулювання трудових відносин, які можуть отримати керівники та спеціалісти підприємств, окремі громадяни за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 19, каб. 122, 124 (тел. 777907, 777909).

 

 

   Департамент економічної політики 777907