Творчий вік-енд в Угорщині та Австрії
Фольклорний колектив «Пацьорки» КЗ «ЛНВК ЗОШ І-ІІІ ст.№22-ліцей Луцької міської ради» весною 2017 року зачарував своїм виступом членів журі Всеукраїнського конкурсу «Твій шанс» та здобув Гран-прі з правом на концертний тур у Будапешті та Відні. Організатори туру запропонували іншим талановитим дітям навчального закладу приєднатися до поїздки. Готувалися ціле літо. Створили концертну програму «Україна моя барвінкова», у якій презентували українську культуру.
Депутат Луцької міської ради Алла Надточій, як голова піклувальної ради навчального закладу турбувалася, щоб усі талановиті діти, які виявили бажання долучитися до поїздки змогли це здійснити. Так, поїздка змогла відбутися завдяки співпраці депутатів Луцької міської ради Алли Надточій, Андрія Покровського та Петра Нестерука, який очолює Благодійний фонд «Дізар». Учні та батьки щиро вдячні за суттєву фінансову підтримку меценатам.
Продумали кожен номер концерту. І от настав час від`їзду. Волинь проводжала в дорогу щедрим дощем, напевно, на щастя. Уночі перетнули кордон у Лужанську, а о 10-й годині – уже перший концерт у Будапешті. Вихованці середньої школи вулиці Уйлак, яка діє від німецького посольства, щирими оплесками підтримали дітей. Директор Адрієн Нодь Шаркоді допомагала з перекладом представлення номерів художньої самодіяльності, коментувала виступи юних артистів. Приємно, що дитячі серця угорців із розумінням сприйняли концерт, у якому наші діти передали любов до України, тривогу за сьогодення та віру в щасливе майбутнє.
Натхненні виступом, школярі вирушили на оглядову екскурсію Будапештом: познайомилися з історією міста, побачили старовинну Буду та елегантний Пешт, монументальну площу Героїв та казковий замок Вайдахуняд, неокласичну базиліку Святого Іштвана та готичну церкву Матьяша, тераси Рибацького бастіону та Королівський палац у могутній Будайській фортеці. Наприкінці дня здійснили прогулянку на кораблику по величному Дунаю, насолоджувалися надзвичайними панорамами вечірнього міста: помпезним Парламентом, Академією наук, Королівським палацом і, звичайно ж, величними дунайськими мостами. Діти й дорослі отримали незабутні враження від неспішної подорожі та зробили безліч світлин, що збережуть яскраві емоції про сяючий вечірніми вогнями Будапешт.
Наступного дня всіх вразили Будапештський зоопарк та купання в термальних водах. Дітей чекала подорож в угорське містечко Сентендре, що перенесло нас у час середньовіччя: вузенькі вулички, безліч сувенірних лавок, старенькі церкви та, звичайно, музей марципанів! Завершився день прогулянкою по набережній Дунаю.
А Відень зачарував нас із перших звуків проїжджаючих карет. Це неймовірне місто вишуканої музики, дивовижної архітектури. Ми наче здійснили подорож у часі, перенеслися в епоху величної та квітучої Габсбургської імперії. Помпезні палаци підхопили нашу уяву й віднесли в глибину історії, ми відвідали готичну церкву Святого Августина та величний собор Святого Стефана, імперський палац Гофбург та вишукану площу Марії Терезії.
Наш творчий виступ у Відні відбувся в церкві Святої Варвари, де зібралося багато українців, що проживають в Австрії. Артистам вдалося розчулити глядачів і перенести їхні думки в далеку Україну. Бачили, як, затамувавши подих, слухали Дарину Деменік (керівник Тамара Цвігун), яка натхненно читала вірші про найдорожче для нас – мову; як блищали в очах сльози тривоги за Україну під час виконання пісень Дмитром Роїком та Анною Грень (керівники Тетяна Ващук та Зорислава Тележинська); бурхливими оваціями супроводжували виступ фольклорного колективу «Пацьорки» (керівник Тетяна Жилюк).
Після слів подяки отця Олега всі прихожани заспівали нам «Многая літа», а потім смакували волинськими солодощами та довго не відпускали, розпитуючи про рідний край.
І знову екскурсія у Відні. На нас чекала незвичайна пам’ятка архітектури – будинок Гундертвассергауса. У ньому майже немає симетрії, усе зігнуто й незвично. Вікна розташовані на різних рівнях, стіни будівлі вигнуті, підлога в деяких місцях то піднімається, то опускається, а на даху ростуть дерева. Фріденсрайх Гундертвассер показав, що можна жити в гармонії з природою навіть у сучасному місті, а ми переконалися в цьому.
Наш творчий колектив прагнув нести українське слово та мистецтво у європейські країни.
Значимими для нас були слова директора школи в Будапешті Адрієн Нодь Шаркоді: «Ви такі талановиті, такі оптимістичні і позитивні. Мені приємно, що саме ви – українці».
Враження, що отримали від цієї подорожі, ще довго житимуть у наших серцях!





Олена Кошелюк, учасниця Студії танцю «АРТ»
Тамара Цвігун, заступник директора з виховної роботи