У Луцьку планують до 2020 року скоротити рівень викидів CO2 на 20 %
На цьому було наголошено під час представлення на засіданні виконавчого комітету проекту Плану дій для сталого енергетичного розвитку міста Луцька до 2020 року.
Начальник відділу з енергозбереження управління економіки Костянтин Патракеєв, виступаючи перед присутніми, зазначив, що одним із основних кроків до сталого енергетичного розвитку міста, стало приєднання в січні 2009 року м. Луцька до Угоди Мерів.
Угода Мерів – ініціатива Європейської Комісії, яка має на меті об'єднати європейські місцеві органи влади в добровільне утворення задля спільної боротьби з глобальним потеплінням. Підписанти Угоди Мерів беруть на себе добровільні зобов'язання, виконати загальноєвропейські вимоги ЄС щодо скорочення викидів CO2 щонайменше на 20%, шляхом запровадження в себе енергоощадних заходів та поширення використання поновлюваних джерел енергії, та затвердити План дій для сталого енергетичного розвитку міста до 2020 року.
Нині до Угоди Мерів долучилося 28 українських міст України серед яких: Київ, Львів, Чернігів, Черкаси, Рівне, Вінниця, Кривий Ріг та інші.
На розгляд Офісу Угоди Мерів свої Плани Дій подало 6 міст: Львів, Кам’янець-Подільський, Долина, Первомайськ, Вознесенськ та Луцьк.
Він наголосив, що сторони угоди, що підписали документ, прагнуть скоротити власні викиди CO2 більше ніж на 20% до 2020 року шляхом проведення енергоощадних заходів та запровадження поновлюваних джерел енергії. Щоб досягти цієї мети, місцеві органи влади зобов'язуються: провести інвентаризацію базового рівня викидів CO2 на своїй території; підготувати та представити План дій для Сталого Енергетичного Розвитку (SEAP), схвалений місцевою радою, в якому мають бути описані послідовні та реальні кроки, які вони планують здійснювати для досягнення мети Угоди; готувати через кожні 2 роки, після затвердження Плану Дій, звіт про поточний стан його реалізації та досягнуті проміжні результати; просувати ідеї сталого енергетичного розвитку серед місцевої громади, шляхом проведення Місцевих Днів Енергії в містах.
Європейська Комісія забезпечує підписантам повну необхідну підтримку та суспільну видимість. Також, Європейська Комісія долучилась до мобілізації фінансів, щоб допомогти підписантам Угоди залучити кошти та ресурси для реалізації їхніх Планів Дій.
За його словами, План дій для сталого енергетичного розвитку міста Луцька є головним стратегічним документом, який показує, яким чином місто планує зменшити викиди парникових газів до 2020 року, впливаючи цим на глобальне потепління в світі.
Костянтин Патракеєв зауважив, що при його написанні використовувались основні стратегічні документи розвитку міста: Муніципальний енергетичний план міста Луцька; Енерго - та екологоефективна схема теплопостачання м. Луцька; Генеральний план міста Луцька, цільові програми та пропозиції виконавчих органів міської ради, громадських організацій та населення, а також результати власних напрацювань у цій сфері.
У плані дій використовуються результати Базового (2007 рік) кадастру викидів для визначення сфер забруднення та можливостей застосування дій з метою досягнення запланованих показників зменшення СО2 на місцевому рівні. У плані визначено конкретні заходи, спрямовані на зменшення викидів, а також часові рамки та розподіл обов‘язків, які показують перехід від довгострокової стратегії до дій.
Костянтин Патракеєв наголосив, що план дій не є жорстким документом. Зі зміною обставин, а також з появою результатів та певного досвіду внаслідок проведених дій, до нього можуть регулярно вноситись зміни.
При умові впровадження запланованих у даному документі заходів, у 2020 році річна кількість викидів СО2 зменшиться на 76 920 тон, що становить 20,24% від обсягу викидів базового року.
В рамках заходів зі зменшення обсягів споживання енергетичних ресурсів містом постійно впроваджуються енергозберігаючі заходи в різних сферах.
Так, наприклад, у сфері промисловості найчастіше впроваджуваними заходами є: заміна застарілого обладнання на нове, більш енергоефективне; впровадження автономного опалення виробничих площ; встановлення регуляторів потужності роботи насосів залежно від потреби та ін.
У сфері житлово-комунального господарства найбільше заходів виконується у системі теплопостачання та водопостачання міста: модернізація теплових пунктів з використанням сучасних теплообмінників та систем регулювання; встановлення на котельнях мікропроцесорних обчислювачів об'єму газу; заміна трубопроводів тепломереж на попередньоізольовані сталеві та поліпропіленові, встановлення частотних перетворювачів на електродвигуни водяних насосів та ін.
У бюджетній сфері основними заходами є: заміна електроламп, вікон та дверей на енергозберігаючі; гідрохімічне очищення системи опалення та ін.
Оскільки приєднання до Угоди Мерів передбачає не лише зменшення викидів СО2 на 20%, а також зниження загального енергоспоживання та заміщення частини спожитих енергоресурсів на альтернативні види енергії, значну увагу слід приділяти нетрадиційним та відновлюваним джерелам енергії
Альтернативна енергетика стає одним із базових напрямів розвитку технологій у світі.
Змінити ситуацію можна шляхом проведення відповідної енергетичної політики, вдосконалення нормативно-правової бази та залучення інвестицій у розвиток нетрадиційних та відновлюваних джерел енергії.
Усвідомлюючи необхідність розвитку даної галузі, її стратегічне позиціонування в майбутньому, враховуючи постійне підвищення вартості традиційних, викопних джерел енергії, розглядаються можливості залучення зовнішніх інвестицій для запровадження проектів з використанням відновлювальної енергетики.
Затвердження даного документу стане важливим стратегічним кроком міста у галузі підвищення енергоефективності та дозволить активно співпрацювати із міжнародними фінансовими інституціями, що дасть можливість залучити додаткові інвестиції в галузь енергозбереження.
Також Костянтин Патракеєв повідомив, що місто бере активну участь у різних проектах, які пов’язані з впровадженням енергозберігаючих заходів. Постійно відбуваються різноманітні діалоги і консультації з міжнародними організаціями тощо.
Міський голова Микола Романюк зазначив, що це доволі таки об’ємний документ. У випадку виникнення зауважень чи доповнень до нього, міська влада вивчить та врахує їх.
За словами міського голови, «у Плані дій для сталого енергетичного розвитку міста Луцька до 2020 року є детальна інформація по багатьох сферах. Крім того, тут визначено основні напрями, за якими необхідно працювати, щоб скоротити витрати енергоносіїв та викидів в атмосферу».
«Прийняття Плану дій дасть можливість отримувати європейські гранти, а це принесе лише користь для міста та його жителів», - наголосив Микола Романюк.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 720665)