Депутати розглянули звернення обласного ветеранського громадсько-культурного товариства "Холмщина"
Під час засідання постійної комісії з питань освіти, науки, культури, мови (голова - Анатолій Пархомюк) депутати розглянули звернення обласного ветеранського громадсько-культурного товариства "Холмщина" щодо спорудження в Луцьку храму Холмської Ікони Божої Матері.
Члени комісії вирішили оприлюднити звернення через місцеві засоби масової інформації, щоб жителі міста могли долучитися до доброї справи . Подаємо його текст.
" Шановні земляки!
Волею Всевишнього та стараннями українців Холмщини Українська держава має одну з найдавніших святинь християнського світу - Холмську ікону Божої Матері візантійського походження.
Ця святиня уподобила Холмську землю, її працьовитих, вірних Богові людей. У часи миру та воєнних лихоліть ікона була з народом цього краю. В пору середньовіччя страждала разом з православним людом від нападів ординців, татарів, була не раз пограбована, ушкоджена, похована під руїнами храму, та згодом воскресла, як той фенікс.
Упродовж сотень літ на Святу Холмську гору до Богородичного храму прибували, до лику Пречистої Діви Марії припадали вірні, які сповідували православ'я. Згодом її стали пошановувати греко-католики і католики. До Образу Холмської Богородиці приходили і молилися українські князі, польські королі, російські царі, українці, поляки, росіяни, білоруси та інші народи.
Ікона була разом з українцями Холмщини під час їх першого вигнання зі свого краю чи так званого біженства, що тривало впродовж 1915 - 1922 років переховувалася ними в Києві під час атеїстичного тоталітарного режиму і повернулася до Холма завдяки старанням владики Іларіона /в миру проф. І.Огієнко/ 27 вересня 1943 року.
У 1945 році Холмська Богородиця знову розділила невтішну долю разом з депортованими етнічними українцями. Вона опинилася на Волині, де найбільше осіло виселених православних українців Холмщини і Підляшшя. 55 років цією святинею опікувалася родина холмщанина митрофорного протоієрея Гаврила Коробчука. А у вересні 2000-го року за згодою земляків, членів товариства «Холмщина» цю давню духовну святиню було передано під охорону Української держави. Вона знаходиться в Музеї Волинської ікони, де досліджувалася, вивчалася, реставрувалася за участю учених, фахівців. Аналізи підтвердили її давнє походження, яке сягає фактично періоду хрещення народу нашої держави під орудою рівноапостольного Св. князя Володимира.
Оскільки оригінал цієї ікони має зберігатися в музеї, щоб забезпечити для неї відповідний охоронний, температурно-світловий режим, члени товариства «Холмщина», в тому числі й дочка о. Гавриїла Коробчука Надія Горлицька, котра передавала Холмську ікону Богородиці Волинському краєзнавчому музею, звернулися до органів влади міста Луцька та області з проханням належно пошанувати цю найдавнішу християнську святиню, яку нині має Українська держава, а саме - спорудити в Луцьку храм Холмської Ікони Божої Матері, в який внести відтворений з оригіналу на трьох кипарисових дошках і освячений Образ Холмської Богородиці. А в цокольній частині храму облаштувати музей, матеріали якого висвітлювали б історичну долю, духовну і матеріальну культуру етнічних українців Холмщини і Підляшшя, котрих після депортації найбільше оселилося на території сучасних Волинської та Рівненської областей, а решта розсіяна по всіх світах.
У 2009 році стараннями та зусиллями настоятеля храму протоієрея о. Михаїла за сприяння місцевої влади, членів Волинського товариства «Холмщина», спонсорів у Луцьку споруджено та облаштовано наразі дерев'яну церкву, в якій щоденно відбуваються богослужіння, прославлення Пречистої Діви Марії. 21 вересня 2010 року у День Різдва Пресвятої Богородиці в Луцьку під керівництвом владики Михаїла урочисто закладено наріжний камінь мурованого храму Холмської Ікони Божої Матері з капсулою, наповненою землею Святої Холмської гори, на якій знаходився колись православний храм з іконою Холмської Богородиці, де був захоронений король Данило Галицький, де навічно спочили предки православних холмщан.
Після спорудження мурованого храму парафіяльна рада релігійної громади передбачає проведення не тільки богослужінь, а й заходів соціального спрямування, надання духовної та матеріальної підтримки сиротам, людям обездоленим, соціально незахищеним.
Минуло 11 років од часу передачі Холмської ікони Богородиці під охорону Української держави, 6 років од пори звернення холмщан до влади з проханням посприяти в справі належного пошанування найдавнішої християнської духовної святині - спорудження храму Холмської Ікони Божої Матері з музеєм, проте ціла низка питань досі не вирішена.
А тому ми, депутати Луцької міської ради, вважаємо за велику для себе честь узяти особисту участь у цій духовній акції, внести свої власні пожертви на спорудження в Луцьку храму Холмської Ікони Божої Матері. Звертаємося до всіх вірних нашого краю, бізнесменів, установ та організацій зробити свій внесок у цю доброчинну справу, якщо не коштами, то особистою працею, зокрема з виготовлення необхідних будівельних матеріалів і конструкцій, погоджень, проектів та іншої документації.
Проявіть свою духовність не на словах, а на ділі, до глибини власної кишені, саме так, як це вже впродовж кількох років чинять люди переважно поважного віку, маючи, як правило, мізерні пенсії та працюючі зі скромними зарплатами".
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)