Членство Луцька в міжнародних організаціях
Луцьк – адміністративний центр Волині, яка входить до складу «Єврорегіону Буг». «Єврорегіон Буг» також включає Люблінське та Білопідляське воєводства (Республіка Польща), Брестську область (Білорусія) а також Сокальський і Жовківський райони Львівської області (Україна). Організація діє на території 64 тис. км2, на якій проживає понад 5 мільйонів мешканців. Єврорегіон має на меті поглиблення та розширення співробітництва між регіонами та їх мешканцями, висуває спільні ініціативи щодо культурних, громадських та економічних подій, наприклад ярмарки, виставки, економічні місії.
Луцьк є одним з ініціаторів створення міжнародного проекту «Шлях Гедиміновичів». Стратегічною метою проекту є популяризація спільної культурно-історичної спадщини українського, литовського, білоруського та польського народів через створення сучасного міжнародного туристичного продукту, об’єднаного темою культурно-історичної спадщини династії Гедиміновичів, який би отримав загальноєвропейське визнання і був включений до переліку культурних шляхів Ради Європи. Для управління проектом у травні 2013 року шість українських міст, а саме: Луцьк, Кам’янець-Подільський, Дубно, Острог, Ізяслав та Хотин заснували Асоціацію органів місцевого самоврядування «Шлях Гедиміновичів». Президентом Асоціації було обрано Луцького міського голову Миколу Романюка. Пізніше до Асоціації почали приєднуватись інші міста і райони з України та із-за кордону. Станом на лютий 2014 року у реалізації проекту беруть участь 20 учасників: місто Брест, Лідський та Новогрудський райони (Білорусь), Люблін (Польща), Каунас, Тракайський район, Укмерге (Литва), Кутна Гора (Чехія), Луцьк, Кам’янець-Подільський, Дубно, Острог, Ізяслав, Хотин, Корець, Славута, Старокостянтинів, Черкаська, Хмельницька, Волинська області. 26 листопада 2013 у місті Каунас (Литва) представники муніципалітетів-учасників проекту "Шлях Гедиміновичів" підписали Звернення до європейських лідерів, закликавши їх підтримати їхню ініціативу та сприяти реалізації проекту – "першої народженої у Східній Європі ініціативи зі створення культурного шляху Ради Європи".
З 2011 року Луцьк бере участь у впровадженні Програми Ради Європи та Європейської Комісії«Інтеркультурні міста» та є членом Міжнародної мережі інтеркультурних міст. В рамках Програми у червні 2012 року у Луцьку проходив Перший Форум інтеркультурних міст; захід відвідали представники закордонних та українських міст-членів Мережі інтеркультурних міст. У вересні 2012 року за підтримки Посольства Литовської Республіки в Україні проведено Перший Міжнародний форум поетів та перекладачів. 24-25 серпня 2013 року у Луцьку проходив Форум мерів інтеркультурних міст «Порт культур». У заході взяли участь представники Парламентської Асамблеї Ради Європи, Аташе з питань культури Посольства Литовської Республіки в Україні, Генеральний Консул Генерального Консульства Республіки Польща в місті Луцьку, а також посадовці та експерти з питань культури з України та з закордону.
З 2008 року місто Луцьк є членом Ліги історичних міст. Основним завданням організації є пропаганда миру у всьому світі для майбутніх поколінь. Ліга об’єднує міста світу, багаті на архітектурні, культурні та історичні пам’ятки, міста, які багато уваги приділяють збереженню історичної спадщини.
В 2009 році Луцьк приєднався до Угоди мерів, ініційованої Європейським Союзом на підтримку виконання енергетичної стратегії Євросоюзу. Угода мерів є однією з найбільш вагомих європейських ініціатив, яка має на меті об’єднати міських голів провідних європейських міст, які присвячують свою діяльність досягненню і виконанню політики збереження кліматичного середовища.